ZÁVISLOST – Slovo na úvod/ A fer words of introduction/ Desde la Dependencia

26/2000

SLOVENSKÁ REPUBLIKA

 PROČ JSME VZNIKLI ?

      Na konci roku 1999 jsme se rozhodli se svými slovenskými přáteli, že založíme v ČR redakci časopisu“Závislost“. Roky řada z nás do časopisu dopisovala, měla tam svoje rozhovory a články a při každém vydání litovala, že toto periodikum  nemůžeme mít v ČR . Nakonec jsme zvážili všechna rizika , která každé vydání doprovázejí, ale zvítězila chuť do práce, snaha umožnit odborníkům z Čech konfrontaci názorů se svými slovenskými partnery, ale i nenechat zapomenout naší společnou minulost a obě řeči českou a slovenskou.

     Česká redakce se rozhodla, že dá prostor  orgánům státní správy a tak čtenáři budou pravidelně seznámeni s aktivitami MŠTM, MV, MO stejně jako s metodickými návody pro práci v oblasti sociálně-patologických jevů. Zklamáni jistě budou ti, kteří očekávají další nekonečnou diskusi o LEGALIZACI DROG či NEPŘÍMOU PROPAGACI NÁVYKOVÝCH LÁTEK. Nechceme také, aby „Závislost“ byla jen o drogách, ale chceme se postupně věnovat problému násilí, šikan na školách a v armádě, projektům proti kriminalitě mládeže a dalším. Řada osobností v ČR se rozhodla pro práci v redakci a my budeme dělat vše proto, aby se o „Závislosti“hovořilo jako o časopisu odborníků, ale hlavně pro lidi, kterým nejsou lhostejní naše děti a mladá generace. Společné první číslo, které se vám dostává do rukou, je takové,jaké začáteční vydání bývají a je prostě i na vás, na vašich příspěvcích, názorech, jaká ta příští vydání budou. My totiž nechceme dělat časopis pro sebe, ale hlavně pro vás, jako společnou pomoc pro-dle našeho názoru prioritu každé společnosti-práci s dětmi. Chtěl by oběma redakcím, ale i celé naši česko-slovenské populaci popřát v novém miléniu více tolerance, tam kde má být, více vzájemné solidarity a hlavně to, co si obě redakce jistě přejeme-úspěch časopisu a tím i radost z pomoci, kterou vám nabízíme. Na závěr poděkování všem,kteří nám pomohli, abychom mohli vycházet, a všem čtenářům obou redakčních rad.

 Jiří Vacek, šéfredaktor časopisuZávyslost“ ČR

  

WHY WERE WE CREATED?

 At tthe end of 1999 we decided togethher with our Slova friends to estabish a Czech editorial office for Dependence magazine. Many of us have been contributing to the foryears withwith interviews and articles, and with each issue we always felt that it was a shane that  we did not have such a magazine in the Czech Republic. Finally, we considered all the risks related to the publication of such a magazine. However, we together with a wish to enable Czech specialists to share their ideas with their Slovak partners and also our common history and also our common history and both languages, overcame these risks.

     The Czech editorial office has decided to provide a space for state administrationin order to inform our readers regularly about activities of Ministries of Education, internal affairs anddefence, as well as methods to be used at work in thesocial- pathologyarea. Those who expected another neverending discussion on drug legislation or indirect dependency substance advertisment might be dissapointed. We also do not want Dependence to be just about drugs, but we would also like to gradually consider violence, bullying at school and in the army, projects aiming to reduce youth crime and a lot of other topics. Many well-known people in the Czech Republic have decided to work for the editorial office  and we will do our best to make Dependence known as a magazine of specialists and people who are not indifferent to our children and younger generation.

     Our first joint issue, which you are now holding in your hands, is like most first issues and now it is up to you. Your contribution and opinion dictatewhat the next issues will be like. We do not wantsimply to create a magazine for ourselves, but mainly for you to help what we see as the priority of each society-work with children. I would likewish to both editorial offices, as well as our Czech –Slovak population, more tolerance where it is appropriate, more mentalsolidarity and mostly what the both offices would like to achieve andpleasure taken in help offered, for the coming millenium. Finally, I would like to thank all who enabled this magazine  to be published and also all readers of both editorials.

 Jiří Vacek, Dependence Head editor, Czech Republic

  

ANKETA

 Dr. Petra Buzková

Místopředsedkyně Parlamentu ČR

1.      V prvé řadě,protože jsem byla oslovena. A pochopitelně protože problematiku chybového užívání drog považuji za jeden z nejvážnějších problémů současnosti.

2.      Prevence sociálně patologických jevů je zásadní úkol  dnešní společnosti. Bude vždy nedostatečná, protože budou vždycky existovat velké skupiny, které si snadněji vynutí svůj díl z toho koláče, který může společnost rozdělit. Prostě když budou chybět peníze na policii, uvidíte to hned. Když budou chybět peníze na solidní a kvalitní informace o problematice drogové epidemie, projeví se to sice spolehlivě, ale“až jednou…“ A jednou bude také už vždycky spolehlivě pozdě. Ale nedostatečné prostředky  na prevenci nesmějí znamenat, že bychom na ni měli rezignovat.

3.      Nepracuji s mladou generací. Setkávám se s občany, pochopitelně různého věku a pokouším se přispět k řešení problémů, které mají, pokud k tomu ze své pozice poslankyně přispět mohu.

 

·        JUDr. Jiří Komorous

Ředitel Protidrogové centrály ČR

------------------------------------------------ 

1.      Protože si myslím, že je to konečně první médium v ČR chtějící vystupovat proti drogám a bojovat.

 Závislost-prostor pro serióznější názory

1. PROČ JSTE SE STAL ČLENEM REDAKČNÍ RADY ČASOPISU ZÁVISLOST ČR?
2. JAK VNÍMÁTE PREVENCI SOCIÁLNĚ PATOLOGICKÝCH JEVŮ A JEJÍ  EFEKTIVITU?
3. CO JE PRO VÁS ROZHODUJÍCÍ V PRÁCI S MLADOU GENERACÍ? 

2.      Nedostatečně a velmi rád bych zdůraznil, že je to velmi diplomatická formulace. Pokládám za nemorální záležitost, aby někteří úředníci a jedno z veřejnoprávních médií, cíl a smysl.

3.      Vhodnou formou je přesvědčit, že drogy jsou nemoderní svinstvo.

 

MUDr. Petr Petr, PhD.

České Budějovice-primář

 1.      Protože ……. Jsem byl sám ve vlastním životě postaven před velkou zkoušku, kdy zbavit se závislostí, a to pokud možno všech, bylo potenciálně klíčem k přežití či naopak záhubě, a přitom současně jsem byl obklopen(mladšími) bližními, kteří byli závislí na mé pomoci s schopnostech.

2.      Protože …dnešní doba ubíjí nás všechny, a zejména ty mladší, neuvěřitelnou paletou pokušení k pocitu blaha a nezodpovědnosti. Reklamní heslo NEVAŽ SE-ODVAŽ SE! Mluví samo za sebe. Staré heslo církevních otců Sustine et Abstine ! –rozuměj VYDRŽ A ZDRŽ SE – působí dnes velmi směšně. Proč? Pomůže časopis Závislost hledat zde souvislosti klást otázky, nalézt řešení? Chci být u toho.

3.      Protože ….jsem se dozvěděl, že v redakční radě je Petra Buzková.

 

 MUDr. Přemysl Sobotka

Místopředseda Senátu Parlamentu ČR  

1.      Nabídka na členství v redakční radě přišla od Jiřího Vacka, známého odborníka na drogy. Tuto nabídku jsem uvítal vzhledem k tématickému zaměření časopisu. Jsem rád, že se mohu podílet na užitečné práci, která jak plně doufám, povede k prevenci sociálně patologických jevů a zejména se zřetelem na nebezpečí užívání drog u dětí a mládeže.

2.      Sociálně patologické jevy a zejména šíření drog mezi mládeži a v poslední době i mezi dětmi, vnímám jak velké nebezpečí. Proto se domnívám, že toto ožehavé téma je nutno diskutovat  a ukazovat zcela veřejně  všechny jeho negativní stránky, včetně někdy zbytečně zmařených mladých životů. Jsem jednoznačně příznivcem prevence před restrikcí. Je nutno, aby především výchova v rodinách dala jasný základ a ukázala jinou cestu životem, než je cesta s drogami. Škola samozřejmě může vykonávat mnoho, ale tvrdím, že rodina je prvotní. Prevence je ale ve skutečnosti problémem celé společnosti.

3.      Jednoznačně zastávám názor, že při jednání s mladou generací je důležitý osobní kontakt a vzájemná výměna názorů. K tomu samozřejmě může pomoci i tisk a pevně věřím, že i časopis Závislost bude dobrým prostředníkem k tomu, aby mladá generace hledala i jiné pozitivní hodnoty života než únik z reality prostřednictvím drog.

 

  

·        JUDr. Cyril  Svoboda

Poslanec Parlamentu ČR  

1.      Byl jsem ke spolupráci vyzván Jiřím Vackem, jehož odhodlání vytvořit tento časopis si cením. Časopis je teprve na začátku, na trhu existuje velká nabídka různých titulů, o to nesnadnější bude jeho start. Hned na počátku musí oslovit, upoutat čtenáře. Nebude to snadné, věřím, že se to podaří, protože tematika, kterou se bude zabývat, je aktuální tématem této doby, naší společnosti a především mládeže, na které nám musí záležet nejvíce. Trošku se obávám říci, že naše mládež je budoucnost, protože taková hesla se stala falešným klišé komunistického režimu, ale je tomu skutečně tak, na mladých nám přece musí záležet nejvíce, neboť oni budou vytvářet svět, ve kterém budeme žít. A bylo by jen dobře, pokud by to byl svět bez nebezpečných závislostí.

2.      Prevence je zásadní věc. Existence časopisu, který nabízíme veřejnosti laické i odborné, bude dalším kamínkem do mozaiky prevence. Ta zahrnuje širokou škálu činností, které jsou nabízeny mládeži mimo školu, učiliště. Musí to být programy, které mladí lidé přijmou, kterými mohou vyplnit volný čas, protože zaměstnané děti a smysluplná vytížená mládež nehledá únik  z nudy, nezačne experimentovat s drogami. Preventivní programy, pokud jsou kvalitní a vytvářené odbornými  profesionály a zodpovědnými dobrovolníky nementorují, nezakazují, netabuizují, ale naopak otevřeně, přátelsky a s nadhledem přináší alternativu plně a kvalitně žijícího a svobodně se rozvíjejícího člověka. Svobodně proto, že nezávisle.

3.      Odpovědnost v přístupu k mladým lidem a také osobní příklad. Mladé lidi    nepřesvědčíme rétorikou, oni budou posuzovat naše činy, proto musíme být ve svých životech pravdiví, pak budeme věrohodní.

 

        Ing. Milan Šimáček

      Ekonom, publicista  

1.      Aktivně publikuji od roku 1989, nejprve to byl jenom koníček, dnes bytostná potřeba vyjadřovat se k věcem veřejným. V letech 1991-1993 jsem působil na divadelní fakultě pražské AMU jako tajemník fakulty a odborný asistent na katedře produkce. V té době jsem též poznal paní Annu Krákorovou, dnes sekretářku děkana, která mi vyprávěla o svém bratranci Michalovi(ačkoliv se tak nejmenuje, ale celá rodina ho tímto křestním jménem oslovuje) a jeho životních vzestupech a pádech. Pak mi přinesla jeho sepsanou“zpověď peripetií“, která u nás v té době vyšla v SNTL pod názvem Žít-třeba i na kolenou. Zapůsobila na mne natolik, že jsem ji za sebe a anketě Lidových novin nominoval na „Knihu roku“. Následovalo seznámení s autorem, jehož si za práci a postoje právě mám rozečtenou další knihu Nelegál, a jak již tušíte-coby poctu a s radostí jsem přijal nabídku být členem redakční rady.

2.      Současná efektivita mi na jednu stranu přijde dost malá, na druhé straně vím, že tyto jevy byly dlouhé roky přehlíženy, retušovány, zanedbávány, že se tedy začalo stavět-a de facto stále ještě staví-na zelené louce. U většiny sociálně patologických jevů je než-li represe je velmi důležitá prevence. A tady bych si soukromě moc přál ,aby časopis Závislost brzy oslovil širokou veřejnost, a zvláště mladou nastupující generací bylo každé jeho číslo vyhledáváno a bráno na zřetel s uznáním. Snad se podaří mu dát i zajímavou podobu, a být  tak další kapičkou v tomto smutném moři.

3.      J.W. Goethe jednou napsal:“Mládí není období života, nýbrž stav duše“. A tak je důležité, aby ten radostný, pokojný stav trval v našich duších co nejdéle. „Na civilizační krizi je potřeba odpovědět civilizační lásky“, nabádá současný papež.                                          

 

 

Ing. Marie Balíková, Csc.

Ústav soudního lékařství a toxikologie 

1.      Cením si profesionality. Mé členství v redakční radě v současnosti je pouze poradní pro speciální témata, např. drogy v dopravě.

2.      Prevence SPJ je úkol komplexní. Vychází z rodinného i společenského prostředí, kde se formuje vnímání hodnot. Žebříček hodnot ovlivňují postoje autorit a autority jsou vnímány dle založení individuálně. Mohou to být rodiče, učitelé, přátelé, ale také kulturní hvězdy. Jak známo, společenské klima silně ovlivňují média.

3.      Výchova ke zdravotnímu stylu. K zodpovědnosti ale také k soucitu se slabými, kteří si svůj těžký osud nezavinily. Tedy k plnohodnotnému aktivnímu životu, nejenom k sobeckému „užívání“ si.

 

 

MUDr. Lumír Tauš, Csc.

Primář psychiatrického oddělení 

1.    Členem redakční rady časopisu Závislost jsem stal na základě výzvy. Domnívám se, že jde o problematiku závažnou, k jejímuž řešení by časopis mohl přispět a já pak také svým podílem v redakční radě.

2.      Prevenci sociálně-patologických jevů vnímám jako naprosto zásadní a prioritní, ale zároveň  vnímám i její nedostatečnou efektivitu. Tu současně spatřuji v neprůhledném rozdělování a rozplynutí finančních prostředků na ni vynakládaných.

3.   Osobně neupřednostňuji ve své práci žádnou věkovou kategorii. K práci s mladou generací jsem většinou přivedl přiveden svou profesí. Spontánní příliv problematiky mladé generace pak ukazuje sám  o sobě i její naléhavost. Pracují s ní a s jejími problémy pokud jsem přesvědčen, že mohu svou profesí přispět k efektivnímu řešení těchto problémů. 

 

 

·       PaedDr. Ladislav Malý

     Náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy 

1.    Členem redakční rady časopisu „Závislost“ jsem se stal především z důvodů svého osobního zájmu o oblast sociálně patologických jevů u dětí a mládeže. Tento časopis  vnímám vhodnou platformu pro prezentování a formování názorů jednotlivých skupin odborně zainteresovaných osob. Takový typ časopisu u nás chyběl a domnívám se, že by mohl výraznou měrou pomoci i v oblasti osvěty.

2.  Primární prevence sociálně patologických jevů je podle mého názoru účinnější metodou, než pozdější léčba již postižených jedinců.Co se týká efektivity vlastní prevence sociálně patologických jevů. Je v současnosti již na lepší úrovni než v minulosti, kdy neexistoval systém měřitelnosti dopadů jednotlivých forem prevence. V současné době všechny projekty podpořené ze strany MŠMT již musí obsahovat systém měřitelnosti a hodnocení efektivity. MŠMT v tomto směru  v loňském roce připravilo několik metodických materiálů, které hlavně pomoci učitelům a dalším pedagogickým pracovníkům.

3.   Rozhodující pro mou práci s mladou generací je fakt, že dnes formujeme naši budoucnost a především rozvoj společnosti, která bude stát více na vzdělání  a kvalitě osobnosti. Uvědomuji si, že se jedná o „běh  na dlouhou trať a z ekonomického hlediska se jedná o finančně velmi nákladný záměr.Nicméně cítím, že je potřeba začít a věnovat v této oblasti patřičnou pozornost. Toto pochopili ve státech Evropské unie již před mnoha lety a společnost v těchto zemích vnímá tento jev mnohem citlivěji a zodpovědněji, než jak je tomu zatím u nás.

  

 

·        Mgr. Jitka Gjuričová

Ředitelka odboru prevence kriminality ministerstva vnitra ČR 

1.    Redakční rada časopisu Závislost je mimořádně reprezentativně složená. Pro mě je čest, v takové redakční  radě zasednout. Členství v takové radě není jen prestižní záležitostí, je to v něm i má osobní i profesionální snaha ve společenství odborníků hledat formy boje proti drogám v České republice a proti kriminalitě, která s nimi souvisí.

2.    Domnívám se, že zkušenost odboru prevence  kriminality s realizací tzv. Komplexního součinnostního programu prevence kriminality  místní úrovni za uplynulé 4 roky to potvrzuje, že prevence je vysoce efektivní. Ona totiž nejen, že působí při stabilizaci anebo dokonce při snižován trestné činnosti, ale při výchově lidí. Lidé si uvědomují, že otázka bezpečnosti není jen záležitostí státu, policie, ale zejména jejich.Jejich ochoty bezpečně se chovat, přiměřeně zabezpečovat svůj majetek a poskytovat podporu a zájem svým sousedům a spoluobčanům.

3.      Pochopení, tolerance a laskavost.

 

Pozn. –to je jen stručný výčet.

 

Závislosť

http://www.home.nextra.sk/zavislost

Slovenská republika

Malinovo