„Maximální fyzické výkony při soutěžích o olympijské zlato si v organismu sportovců vybírají svou daň. Nejenže jsou vystaveni riziku zranění, fyzická zátěž v těle však potlačí imunitní reakce, takže organismus je mnohem náchylnější k nachlazením a infekcím. Rozumným využitím konkrétních doplňků stravy, jakými jsou koenzym Q 10, ochranné antioxidanty a dokonce melatonin, se nám však daří mnohému předejít,“ zdůrazňuje MUDr. Jaroslav Větvička v exkluzivním rozhovoru pro Šťastný život.
Sport ve své vrcholové podobě je pro organismus velmi náročný. V extrémních případech zvyšuje riziko zranění a dokonce nemocí. Věda však objevila úplně nový zdroj ochrany, který, sportovcům pomáhá: doplňky stravy jako prostředek k:
· Zlepšení fyzické výkonnosti
· Rychlejší regenerace
· Ochraně před zraněním
Šťastný život hovořil s hlavním lékařem české olympijské výpravy MUDr. Větvičkou, který patří k předním zastáncům potravinové suplementace mezi vrcholovými sportovci.
„Ze zkušenosti vím, že mezi vhodné metody, jak působit proti zdravotním problémům vyvolaným sportovní tělesnou zátěží, je užívání ochranných doplňků výživy. Každý lékař, který pracuje se sportovci na profesionální úrovni, zná důležitost suplementace z hlediska povzbuzení přirozené obranyschopnosti organismu proti stresu, zraněním a nemocím.,“ vysvětluje MUDr. Jaroslav Větvička, předseda Lékařské komise Českého olympijského výboru a hlavní lékař české olympijské výpravy v rozhovoru pro Šťastný život.
„Při několika příležitostech jsem měl možnost vidět, jak suplementace pomohla sportovci předejít potížím, které by ho jinak přinutily soutěž opustit. Po zkušenostech s virovou epidemií v olympijské vesnici v Sydney 2000 jsme například před Hrami v Salt Lake City 2002 jsme vybavili naše sportovce tabletami zinku s vitamíny C, které pochopitelně užívali i v jejich průběhu. I přes to, že tisíce sportovců bydlely pohromadě v jedné vesnici, měli jsme jen jediný případ virové infekce. To je velmi příznivá bilance,“ vypráví MUDr. Větvička a dodává, že jak vitamín C, tak zinek jsou důležitými součástmi výživy, protože zvyšují práh vnímavosti organismu na virovou infekci.
„Dostatečné hladiny těchto látek do jisté míry chrání sliznice horních cest dýchacích, takže sportovci mohou být vystaveni virům a bakteriím, aniž by onemocněli,“ vysvětluje.
Již pouhá rýma natožpak chřipka dokáží sportovce vykolejit, respektive zabránit sportovní činnosti, a proto je tak důležité jim předcházet. Sportovní výkonnost však určují jiné faktory než pouhá nepřítomnost banálního onemocnění. Vedle vrozených předpokladů a specifických vlastností rozvinutých tréninkem záleží také na aktuálním hospodaření s energetickými zdroji, výši jejich zásob, rychlé mobilizaci, obnovitelnosti a podobně. Vedle přirozených a přiměřených-řekněme eticky únosných postupů –je tato oblast ovlivnitelná i postupy zakázanými, tedy dopingem. Vždy se najdou sportovci, kteří neodolají a použijí nedovolené dopingové přípravky a postupy, přitom však existují i přírodní a dovolené metody, jak zlepšit tyto specifické schopnosti organismu a pomoci, i když už „docházejí baterie“.
„Mám velmi dobrou zkušenost s látkou podobnou vitamínům-koenzymem Q10, který nejenže zvýší hladinu energie v celém organismu zintenzivněním energetického metabolismu v buňkách, ale zlepšuje i vytrvalost a zkracuje výrazně dobu potřebnou k regeneraci,“ říká MUDr. Větvička.
Kromě toho je koenzym Q10 silným antioxidantem a důležitým činitelem v přirozené obranyschopnosti organismu proti potenciálně škodlivým vlivům volným radikálům, jež vnikají v tkáních následkem těžké fyzické práce.
„Je prokázanou skutečností, že sportovci potřebují proti proto nejen víc vitamínů a minerálů, ale také antioxidantů, aby svůj organismus chránili,“ říká.
SKVĚLÁ ÚPRAVA POTÍŽÍ Z DLOUHÝCH LETŮ
Sportovcům, kteří cestují na velké vzdálenosti například do Spojených států nebo Austrálie, někdy velmi vadí takzvaný jet lag syndrom, neboli následek rychlého přeletu několika časových pásem.
„V Atlantě v roce 1996 se čeští sportovci budili ve dvě nebo ve tři v noci a už nemohli usnout. V období adaptace jde o poměrně veliký problém, protože pak byli unaveni z nevyspání a nemohli efektivně trénovat. Hypnotika, která byla pro tyto případy do té doby téměř výlučně používaná, mohou totiž u řady sportovců vyvolat útlum na celé dopoledne,“ vysvětluje MUDr. Větvička.
Objevila se však nová léčba a ukázala se jako velmi účinná.
„Všichni členové naší olympijské výpravy pro Salt Lake City 2002 byli v rámci zdravotního balíčku vybaveni také melatoninem. Je to přírodní hormon, který reguluje denní rytmy. Ten se podle neformálního průzkumu u sportovců velmi osvědčil. Během dvou až tří dnů symptomy časového posunu u většiny sportovců vymizely.Členovo zdravotnického týmu, kteří přijeli do místa Her s předstihem, tak sami na sobě vyzkoušeli malé dávky i hypnotika a melatoninu. Tato kombinace se ukázala jako velmi vhodná v úpornějších případech,“ říká MUDr. Větvička.
Časopis pro celou rodinu
2/2002
Šťastný ŽIVOT