DROGY V ČESKÉ REPUBLICE

      Na ČESKÉM ilegálním trhu policisté registrují obrovský nadbytek drog a množství narkotik, které se při výrobě nebo tranzitu přes území České republiky  nepodaří odhalit, odhadují odborníci na stovky kilogramů. V žebříčku nejoblíbenějších tvrdých drog v českých zemích stále vede PERVITIN,který se sice vyráběl už před rokem 1989, ale dnes se stal předmětem obchodu. Na území České republiky existují desítky varen a laboratoří, které jsou denně schopné vyprodukovat až 2500 dávek.

     Díky své módnosti se čím dál  tím populárnější stává i velmi kvalitní a levný HEROIN dovážený především z Turecka. Česká republika se díky němu stává vyhledávaným cílem drogových turistů především z německy mluvících zemí a ze Skandinávie.

     Ročně u nás v průměru UMÍRÁ NA PŘEDÁVKOVÁNÍ DROGAMI KOLEM DVACETI OSOB.

     Konzumace heroinu výrazně převládá v severních Čechách a experti předpokládají , že tato oblast je jedním z hlavních distribučních center heroinu v celé ČR. Tuto drogu zde v partách užívají čtrnáctileté  i mladší děti.  Heroin převládá i v západních Čechách. Sever Moravy je specifických vysokým výskytem čichačů těkavých látek, kteří s inhalací často začínají už v deseti letech.

     Dnes se bohužel drogy  dají v podstatě po celé republice bez rozdílu –ve městech i na venkově. Mimo Prahu je ale konzumace a distribuce drog převážně skrytá, v hlavním městě je to na mnoha místech záležitost veřejná. Nabídka je všude tam, kde vysoká koncentrace mládeže zajišťuje odběr—v klubech, restauracích, na diskotékách, zábavách či na festivalech. Pouliční drogová scéna se v České republice začala rozvíjet zhruba v roce 1993 a nejvíce je rozšířená v Praze, Teplicích, Ústí nad Labem, Ostravě, Brně a Olomouci. V hlavním městě je soustředěna kolem Staroměstského náměstí a náměstí Republiky v ulicích U Obecního domu, Jakubské, Týnské, Štupartské a Ungeltu. I v Ústí se drogoví dealeři soustřeďují v centru, především pak na Mírovém náměstí . V Brně lze drogy sehnat například v BOBY centru bar Under Planet nebo v klubech Mescalito, Jolly Joker, Hobit, Favorit a dalších.

     Policie se skrýváním distribučních sítí snaží zneškodnit hlavy těchto organizací, ale při značném množství drog u nás se uvolněná část černého trhu s narkotiky zaplní většinou během měsíce či dvou. Policie je přitom schopna zdržet odhadem asi dvacet procent drog, které na trh přicházejí.

     „Ilegální obchod s drogami je jako řeka, které sice lze postavit do cesty přehradu, ale řeka si po čase najde svoji cestu,“ říká MUDr. Pavel Bém. „V obchodu s drogami se točí tolik peněz, že by bylo naivní si myslet, že se nám podaří tu „řeku“ zastavit. Proto je potřeba i těch dvacet procent považovat za úspěch, navíc srovnatelný s podobnými výsledky ve světě.“


Zpět na problematiku