Rodina versus droga

 Drogy jsou strašákem rodičů, kteří mají doma dospívající dítě. Jejich obavy jsou bohužel oprávněné. Dostatek informací je zřejmě jedinou možností, jak s drogovým přízrakem, který útočí na „náctileté“, bojovat. Zeptali jsme se proto PhDr. Zdeny Kašparové, jak jsou na tom s vědomostmi  o návykových látkách české děti a jejich rodiče.

 

     „Když se řekne slovo droga, upadám trochu do depresí ve vztahu k dětem na základní škole. Jsem téměř denně na druhém stupni mezi osmáky a deváťáky a je velice málo tříd, kde bych drogy v očích dětí neviděla.,“ popisuje své tristní zkušenosti vedoucí pedagogicko--psychologického poradny PhDr. Zdena Kašparová. Smutnou skutečností je také fakt, že mezi dětmi a středoškoláky je riziko užívání drog značně podceňováno.

     „Alkohol nebo cigaretu berou jako normální věc. Většina dětí má za sebou zkušenost s návykovými látkami,“ sděluje své poznatky z besed na školách. „jednou při otázce, kolik z nich bylo opilých, zvedly ve třídě ruku  všechny děti. Asi polovina kluků a holek přiznává, že kouří, a bohužel jsou to většinou děti z rodin kuřáků. Do 12 let jim vadilo, když  doma  kouř cítily, ale ve 14 letech, dokonce i dříve, sáhnou po cigaretě a pak už jim to ani nepřijde.  Apelovala bych proto na rodiče  a rodinné prostředí, které má na vztah  dětí k nikotinu vliv,“ říká dr. Kašparová. Od alkoholu a cigaret už často nebývá daleko k marihuaně a potom k dalším, takzvaně „tvrdším“ drogám. Zkušenost s kouřením marihuany mají už žáci základních škol. Není tedy pravda, že rodiče by se měli obávat prvního roku na střední škole či učilišti jako přelomového, kdy dítě může poprvé přijít do kontaktu s drogou. „O marihuaně se s dětmi bavíme nejčastěji. Na úvod besed mi píšou anketu, o které droze chtějí hovořit. U dětí do 13 do 15let se na prvním místě objevuje právě marihuana, na druhém místě je to extáze a pak drogy, které je zajímají spíš ze zvědavosti, jako pervitin nebo heroin,“ uvádí dr. Zdena Kašparová.

 

 

„Alarmující skutečností je fakt, že Česká republika patří u dětí do 16 let na světě 2. místo v užívání alkoholu, marihuany a drog.“

 

     Často svůj útěk k návykovým látkám zdůvodňují problémy v rodině. Těžko například zvládají rozvod rodičů, hádky a napjaté situace v rodině. Každé dítě potřebuje  doma klidné  a pohodové prostředí.  „Tvrdí, že jim marihuana docela pomůže, protože jim navodí pocit bezstarostnosti a jakéhosi „vysmátí“. Drogu používají i při stresových situacích ve škole. Děvčata například kouří marihuanu při menstruačních bolestech. Ale nejčastěji příčinou vyzkoušení drogy je zvědavost dětí. Kamarádi vypravují, jak to na ně působilo, co cítili, a jsou nadšení, jak by  byla marihuana báječná.Dítě si potom řekne:“Proč bych to také nezkusil?“a sáhne po marihuaně nebo jiné droze,“ popisuje začátky drogových zkušeností školáků a studentů. Dětské zvědavosti lze asi jen těžko zabránit.

     Avšak rodič není tak docela bez šancí. Může včas rozpoznat, že něco není v pořádku a jeho dítě už možná vyzkoušelo drogu. Lesklé a skelné oči mohou signalizovat vliv marihuany nebo alkoholu.Děti se často tento se tento příznak maskovat tmavými brýlemi, což vysvětlí rodičům třeba tím, že mají zánět spojivek. Varovné červené světlo by vám mělo zasvítit i v tom případě, že vaše dítě se beze smyslu doma motá nebo si naopak jde hned po příchodu lehnout. „Kdybych věděla, že můj syn okamžitě zmizí a nechce, abychom ho vůbec zahlédli, bylo by mi jasné, že má nějaký problém, a hned vyrazím do jeho pokojíku. Pokud bych zjistila, že něco vzal, tak bych se ho ptala kde a s kým byl a hlavně, jak mu je. Rozhodně bych v tu chvíli našla v sobě obrovský klid a maximálně bych se mu věnovala. Nepustila bych ho ze zřetele. Kdyby nebyl schopen se mnou komunikovat, nechala bych ho vyspat a zjistila, jestli není potřeba zavolat lékaře. Druhý den bych si s ním o všem promluvila, a pak bych nastolila sankce. Nejspíš bych mu našla daleko víc aktivit ve volném čase a pak bych nastolila sankce. Nejspíš bych mu našla daleko víc aktivit ve volném čase a nenechala bych mu takovou volnost. Důsledně bych sledovala, jestli chodí na činnosti, které jsem mu vybrala,“ radí doktorka Kašparová všem rodičům, kteří mají podezření, že jejich dítě má problémy s drogou. A dodává nejdůležitější zásadu, která by měla fungovat vždy v každé rodině. „Rodiče by měli s dítětem o podobných věcech mluvit a ujasňovat si s ním pravidla hry. Syn či dcera musí vědět, jak se má chovat a co nastane, když pravidla poruší.  Dítě si postupem  doby na to zvykne a bude s rodiči jednat fair play.“

 

Zuzana Vojtíšková

GS Noviny

GS Green- Swan

pharmaceuticals

 


Zpět na problematiku