Kouření marihuany, deprese a úzkost

Časté rekreační kouření marihuany je opakovaně spojováno se zvýšeným výskytem duševních poruch. Vyšší dávky marihuany, jak se podle dosavadních studií zdá, mohou spouštět epizody akutní psychózy a zhoršit průběh choroby u pacienta, který už známky psychózy má.

Spojení s nepsychotickými poruchami byla zatím věnována menší pozornost. Ovšem výsledky některých studií vedou ke vzrůstajícímu podezření na souvislost užívání marihuany a vzniku deprese a úzkosti. Dlouhodobí uživatelé udávají vysokou hladinu úzkosti, depresi, únavnost a nízkou motivaci. V jedné z nedávných studií se ukázalo, že více než třetina příznaků deprese se objevovala v souvislosti s užíváním marihuany.

Mechanismus této souvislosti zatím není znám. Nelze vyloučit určitý společný faktor, který zvyšuje pravděpodobnost vzniku sklonu ke kouření konopí a zároveň je příčinou rizika vzniku duševní poruchy. Jinou možností je přítomnost určitých psychických preexistujících příznaků, které vedou k užívání marihuany jako samoléčby. Jinou otázkou je, jaké přímé riziko představuje užívání konopí pro vznik deprese a úzkosti.

V časopise British Medical Journal (2002,325:1195-1198) byla publikována studie, ve které si autoři kladli za úkol zjistit, zda marihuana v adolescentním věku predisponuje ke zvýšení výskytu deprese a úzkosti. Do studie bylo zařazeno 1601 studentů ve věku 14-15 let. Zařazené osoby byly sledovány po dobu sedmi let. Výsledky sledování ukázaly, že ještě ve věku 20 let 60 % osob užívalo marihuanu, 7 % každodenně. Každodenní užívání marihuany u mladých žen bylo spojeno s významně zvýšeným rizikem deprese a úzkosti - riziko bylo oproti neuživatelům konopí zvýšeno pětinásobně. Toto zjištění platilo i po vyloučení vlivu souběžného užívání jiných substancí, které v tomto směru mohly hrát nějakou roli.

Kouření marihuany jednou za týden nebo častější zvyšovalo riziko vzniku deprese a úkostné poruchy na dvojnásobek. Naproti tomu se nepodařilo prokázat, že "preexistující" deprese nebo úzkost u teenagerů vede ke zvýšené pravděpodobnosti pozdějšího sklonu k pravidelnému (minimálně každotýdennímu) užívání marihuany. "Samoléčba" psychických problémů marihuanou není tedy příčinou zjištěné souvislosti, jednoznačně je pravidelné a časté užívání marihuany následkem vzniku deprese a úzkosti, nikoli naopak. Zajímavé je, že statisticky průkazná souvislost byla zjištěna pouze u žen. Příčiny tohoto jevu zatím nejsou jasné.

British Medical Journal (2002,325:1195-1198)

     www.medicina.cz

 


Zpět na problematiku