Zásady prevence v rodině obecně

 Tyto zásady najdete, vážení rodiče, podrobněji popsány v našich knihách určených právě vám:

 

1.  K. Nešpor, Csémy, L. : Alkohol, drogy a vaše děti. Jak problémům předcházet, jak je rozpoznávat, jak je zvládat

2.  rozšířené vydání BESIP, Praha 1997,s. 129(knihu lze zdarma stáhnout z internetové adresy www.plbohnice.cz/nespor nebo www.mujweb.cz/veda/nespor).

3.   Nověji jsme toto téma zpracovali v knize Nešpor, K.: Vaše děti a návykové látky.

  Portál, Praha, 2001, s 160.

  Zde se omezíme na stručný výčet zásad prevence.

  

Zásady prevence v rodině 

 

 

Z bláta do louže-krátce o pervitinu,kokainu a heroinu

  

V čem spočívá mimořádná nebezpečí těchto drog? Především v tom, že vyvolávají závislost ještě  rychleji než jiné drogy. Navíc jsou tyto látky značně toxické(jedovaté) a mohou snadno způsobit předávkování a těžkou nebo smrtelnou otravu. Riziko předávkování a možnost infekce(žloutenky, AIDS) ještě roste, jestliže se tyto drogy podávají nitrožilně.

 

HEROIN

 

Zejména v předlistopadové době z kodeinu podomácku vyráběný „braun“ byl z velké části nahrazen heroinem. Někdy se využívá šťáva z makovic, to má ale spíše sezónní výskyt. Na trhu se objevuje heroin různé koncentrace, takže je velké riziko záměny silnější drogy za slabší. Navíc, jestliže si někdo během braní drogy vytvořil  vysokou toleranci vůči droze, nějaký čas heroin nebere a pak se k němu vrátí, klesne jeho odolnost a on se může předávkovat. Po vysazení heroinu u závislého nastávají poměrně typické tělesné obtíže. K nim patří touha po droze, nevolnost, nebo zvracení, nechutenství, svalové bolesti, slzení nebo výtok z nosu, rozšíření zornic, husí kůže, pocení, průjmy, zívání, rychlý tep, teplota a nespavost. Tělesné obtíže po vysazení heroinu jsou trýznivé, ale neohrožují život. Překonání odvykacího stavu po heroinu mohou usnadnit vhodné léky, ty by měl ale zásadně předepsat kompetentní lékař. Zvládnutí odvykacího stavu (detoxifikace) je pouze prvním krokem na dlouhé cestě k překonání závislosti. Na detoxifikaci by mělo navazovat další dlouhodobé a systematické léčení. Tam, kde není  zpravidla pacient dlouhodobě nebo dočasně schopen léčby s cílem abstinovat od drog, lze různými způsoby alespoň mírnit škody, které drogy způsobují(sem patří také metadonová léčba nebo buprenorfinová substituce –nahrazení nejčastěji heroinu jinou, méně nebezpečnou drogou). K postupům mírnění škod, včetně dlouhodobého podávání metadonu, se většinou přistupuje spíše u starších závislých, kde selhaly jiné možnosti.

 

Pervitin a kokain

  

Obě tyto drogy mají podobné účinky. Na rozdíl od kokainu  působí pervitin (metamafetamin ) déle, je levnější a zneužívá se u nás mnohem častěji. Obě tyto drogy vyvolávají ZÁVISLOST, a to mnohdy velmi rychle a mohou vést k tělesnému chátrání a vážným duševním poruchám. Pervitin i kokain působí výrazně aktivačně , často do té míry, že si intoxikovaný počíná nesmyslně, nebezpečně a je neklidný. Myšlení bývá zrychlené a zmatené, zrychluje se tep, někdy se objevují halucinace nebo pocity pronásledování. Po odeznění účinku drogy nastává útlum, spavost a deprese. Při dlouhodobém užívání se popisují vyrážky, větší náchylnost k nemocem, bolesti hlavy, poruchy vidění a srdeční poruchy a dokonce i postižení mozku. Při předávkování pervitinem  hrozí smrt zejména z následujících důvodů: postižení srdce, selhání krevního oběhu, otok plic, jaterní poškození a selhání ledvin. Prudký vzestup krevního tlaku po podání drog této skupiny může způsobit i mozkovou mrtvici, srdeční infarkt nebo srdeční selhání. Jedovatost drogy zvyšují příměsi, které se používají při výrobě  a bývají přítomné v konečném produktu (jód, aceton, fosfor, kyselina fosforečná a další). K nebezpečí drogy patří častější úrazy a agrese vůči druhým.

 

KAREL NEŠPOR, LADISLAV CSÉMY

„PRŮCHOZÍ“ DROGY

Co byste měli vědět rodiče a další dospělí, kteří se starají o děti

A dospívající 

 


Zpět na problematiku