KOKAIN

KOKAIN –je alkaloid získávaný z listů stromu Erythroxylon coca. Dá se ale vyrábět synteticky. Na trh se, kvůli lepší rozpustnosti, dodává jako sůl kokainu-kokain chlorid. V medicíně je využíván jako lokální anestetikum. Má značný euforizující účinek, a proto je zneužíván jako DROGA. Zvyšuje subjektivní pocit síly, duševních schopností, odstraňuje pocit únavy, hladu a žízně.

 KOKAIN je označován jako jedna z NEJNEBEZPEČNĚJŠÍCH DROG. Někdy je nazýván“zákeřným zabijákem“. Způsoby užívání jsou velmi pestré: šňupání,polykání, vpichování nebo kouření.

 Závislost na kokainu je charakterizována především silnou psychickou závislostí, a proto je touha po droze velmi silná. (Při pokusech na šimpanzech bylo prokázáno, že závislé hladové zvíře dá kokainu přednost před jídlem a vodou).

Jestliže je kokain šňupán a absorbován(vstřebáván) sliznicemi v dýchacím traktu, účinek dosáhne vrcholu asi hodinu po užití. V průběhu dvou až tří hodin účinky ustupují. Při injekční aplikaci je účinek rychlejší a doba působení kratší. Závislost se vyvíjí rychle.Při delším zneužívání se vyvíjí obraz chronické otravy—vzniká kokainismus. Zneužívané dávky se zvyšovat nemusí, ale jsou užívány častěji.

 Jako brzké známky užívání můžeme sledovat rozšíření zornic očí, oči se zploští. Výtok z nosu, pocení, chraplavý hlas, větší citlivost na zvuky a světlo, bledost, záchvaty vzteku, kolísání nálad, bdění v noci a spaní ve dne.

 Později se při kašli objevuje tmavý hlen, tepny a cévy se v místech vpichů, ale i tam, kde se kokain dostal do styku se sliznicemi, tedy i při šňupání, stahují a omezují krevní oběh. Objeví se zácpa, bolesti v krku, krvácení z nosu, nosní přepážka je perforována(proděravěna) záchvaty křečí, problémy s pamětí, pocity pronásledování, deprese a pokusy o sebevraždy. Kokain způsobuje nevyléčitelná poškození mozku, a pokud je zneužíván v těhotenství, poškození plodu.

 Při inhalaci drogy se narušují buňky v dýchacích cestách a vznikají dechové potíže. Srdeční činnost se zrychluje a i v malé množství drogy může vyvolat poruchy srdečního rytmu, které mohou vést až srdeční zástavě. V játrech klesá produkce různých enzymů.

 Kokainista je celkově sešlý, vyhublý, má stařecký vzhled. Objevují se lesklé horečnaté oči, trávicí potíže, nechutenství a zvracení, poruchy spánku a někdy i epileptické záchvaty. Dochází i k psychickým poruchám, které kokainista nemůže ovlivnit. Objevují se halucinace. Časté jsou halucinace tělové, např. pocity napadení hmyzem a parazity. Proto se škrábe, hledá vši apod. Je vztahovačný, má pocit, že jej někdo pronásleduje, chce mu ublížit apod. Rychle se zhoršující stav často vede ke SMRTI na následek srdečního nebo dechového selhání.

 

 Závislým se přece nestal po jednom nebo dvou zneužití drogy. Do závislosti se dostal sám, vlastním přičiněním a po delším zneužívání. To, že se musí stát závislým a jaké důsledky to přináší, ví dnes každý, stejně jako to, že ten, kdo drogy vyrábí, dováží, prodává a nebo drží pro vlastní potřebu se dopouští nezákonného jednání.

 

Miroslav Borník

DROGY

A co bychom o nich měli vědět

 

PREVENCE SE MUSÍ VYPLATIT

MINISTERSTVO VNITRA

 


Zpět na problematiku