NA NÁVŠTĚVĚ V K-CENTRU

Převažuje marihuana a extáze

      Již šest let pracuje Hanka Slámová v protidrogové oblasti. V benešovském K-centru od 1. července 1999, kdy byl zahájen jeho provoz, je jeho organizačně provozní vedoucí. Dá se říci, že její pracovní den trvá téměř 24 hodin, a pracuje sedm dní v týdnu, protože ke své práci přistupuje  zodpovědně  a problémy okolních lidí se stávají zároveň i jejími. Je to zcela jistě správná osoba na správném místě. Blíží se konec roku, a tak jsme společně trošku bilancovali.

 1.    Jaký byl pro K-centrum rok 2003?

„Rok začal raketovým startem, protože jsme v rámci reformy veřejné správy přešli z OkÚ na MěÚ Benešov a bylo třeba během vánočních svátků přestěhovat kancelář, zprovoznit techniku atd. díky vstřícnosti vedení radnice, a zaměstnanců se vše zvládlo v rekordním čase! Klienti, školy, ani rodiče nezaznamenali, že se něco změnilo. Spíše naopak. Káčko je zpřístupněno i dopoledne a tím dáváme širší prostor pro prevenci: navštěvuji nás školy, rodiče, kuřáci legálních cigaret, gembleři, alkoholici. Odpolední provoz patří spíše experimentátorům, občasným uživatelům a drogově závislým.

 2.    Jaká je v našem regionu situace drogově závislých?

          „Z dostupných informací z terénu, ze škol, od lékařů, lékáren, rodičů apod. převažuje zneužívání MARIHUANY A EXTÁZE.  Dále pak PERVITINU a v menší míře těkavých látek, heroinu, houbiček, objevuje se i KOKAIN  a jiné.Drogová scéna zůstává již čtvrtým rokem spíše polootevřená.“

 3.    Můžete srovnat s ostatními okresy či celorepublikově?

„Nerada toto srovnávám, nejsem k tomu kompetentní.“

4.    Zabýváte se i léčbou alkoholiků a kuřáků? Jaký je o tuto léčbu zájem, jak velký je tento problém v našem regionu?

„ Poslední době jsme zaznamenali zájem o poradnu na odvykání kouření legálních cigaret. Jsou už zaměstnanci, kteří vyžadují, aby lidé na pracoviště byli přijímání jako nekuřáci. Alkohol zaznamenávám stále jako velice tolerantní a je zcela běžné v každé rodině „mít něco doma pro chuť…….. pro lepšení nálady. A děti to považují za zcela běžný jev. Rodiče si neuvědomují, že jejich děti jsou nevyzrálé osobnosti, které to lehce osloví.“ 

5.    Drogy jsou celorepublikovým problémem. Máte podporu nadřízených orgánů? Jak se projevuje?

          „Podporu zaznamenáváme nejen vstřícným přístupem naší radnice, ale jsme stále ve spojení s Úřadem vlády, s krajským úřadem, Státním zdravotním ústavem a jinými institucemi.  Zajišťují nám zdarma školení, kurzy, semináře apod.

6.    Pořádáte Dny otevřených dveří pro školy. Jaký je o ně zájem? Jak spolupracujete s pedagogy?

         „Tím, že máme otevřeno i v dopoledních hodinách, je dán širší prostor pro školy. Není třeba dělat speciální Otevřené dveře pro školy. Spolupráce s pedagogy dobře funguje.“  

7.    Co byste přála sobě a mladým lidem v roce 2004?

          „Aby své bolesti na srdci i na duši zvládali bez pomocí jakékoliv drogy. A aby se uměli na sebe usmívat nejen když se potkají, ale i do svého „zrcadla.“ 

Za informace poděkovala

FRANKOVÁ I.

JISKRA

TÝDENÍK BENEŠOVSKA, VLAŠIMSKA A VOTICKA

Dne 29.12.2003    


Zpět na problematiku