Končíme s kouřením

Je libo cigaretku? NE !

 

Přestat kouřit není jednoduché, ale je to možné. Nezáleží na tom, jak dlouho kouříte, jak silní jste kuřáci či jaký je váš důvod přestat – zda kvůli zdraví, penězům nebo lidem okolo sebe. To jediné, na čem záleží, je míra vašeho rozhodnutí. Pokud je vám tedy úplně jasné, že už nikdy nechcete vzít cigaretu do ruky, čtěte dál. Ovšem jestli kouříte v podstatě rádi a představa života bez cigaret ve vás budí hrůzu, raději“otočte list“….

 

NEBEZPEČNÝ RITUÁL

     Kouření je především naučené chování. Kouříte-li „dvacku“ denně, dvacetkrát denně trénujete osmiminutový rituál: vytažení krabičky a následně cigarety, zapálení, manipulace s cigaretou, pozorování ladně vinoucího se kouře, až po zadušení oharku. Kdybyste po několik desítek let denně něco dvacetkrát denně trénovali, budete nepochybně skvěle umět a dělat zcela automaticky –stejně jako řazení rychlosti v autě…. Z toho plyne, že změnit své naučené chování jen a pouze vy sami. Partner, rodiče, děti, kamarádi ani lékař to za vás udělat nemohou. A nejen že to musíte udělat sami, ono to navíc ani nejde ze dne na den, ale trvá to řádově měsíce. Stejně tak, jako když jste se učili kouřit a cigaretu jste pomalu zabudovávali do stadia, kdy automaticky několik hodin denně trávíte někde, kde můžete kouřit, a činností, při které můžete kouřit…… Teď to musíte udělat opačně, pomalu se naučit prožívat den bez cigaret.

 

MĚŇTE DENNÍ STEREOTYP A ÚSMĚVEM !

     Nejprve si uvědomte, co jsou vaše typicky kuřácké situace, které prožíváte zásadně s cigaretou. Pití kávy? Položení příboru po jídle? Překonání stresu? Jízda autem…? Těmto situacím se pokuste na takové tři měsíce (průměrná doba problémů) vyhnout, nebo si připravte náhradní řešení v případě, že se jim vyhnout nemůžete (jídlo, stres).  Neexistuje univerzální recept, každý jsme trochu jiný, naše povahy se liší. A tak si své řešení musí každý najít sám—ale předem, ještě před dnem D !  Musíte jasně vědět, co v jaké situaci uděláte místo kouření. Například kouříte-li při pití kávy: tři měsíce ji prostě nemusíte pít, lze ji nahradit zeleným čajem nebo colou ligt, abyste dostali kofein a přitom nepřibrali. Jedna naše klientka to vyřešila jinak—kávu pila dál, ale z jiného hrnku a hlavně  bez podšálku. Tak už neměla kam klepat popel, a dát si cigaretu ji ani nenapadlo. Můžete také změnit obvyklou chuť své kávy( udělat si „turka“místo kapané, mléko či cukr vynechat nebo naopak začít používat…) Své řešení si zkrátka musíte najít vy sami. Ale když je budete mít předem, výrazně si usnadníte překonání těch několika desítek vteřin „chuti“.

     Pokud se svým kuřáckým situacím nemůžete vyhnout, připravte se na  ně: třeba noste kartáček na zuby  a pastu a po každém jídle hned vyskočte a běžte si vyčistit zuby. Kuriózní řešení si našel jeden náš pacient—úředník. Když mu lidé kladli nepříjemné otázky a on potřeboval čas na odpovědět, zapaloval si cigaretu. Když přestal kouřit, chodil v takové situaci místo kouření kopírovat…. Za tři měsíce už to nebyl problém.

 

POMÁHAJÍ I LÉKY

Naučené chování však není všechno, u většiny kuřáků vznikla také drogová závislost na nikotinu. To je důvod, proč je tak těžké přestat. Po několika hodinách od poslední cigarety se totiž objevují abstinenční příznaky, podobně jako u jiných drogových závislostí.  Je to především nutkavá touha kouřit (lačnění, bažení po droze), špatná nálada až deprese, poruchy spánku, podrážděnost či zlost, pocity úzkosti, nervozita , neschopnost se soustředit a odpočívat, zvýšená chuť k jídlu atp. Tady mohou pomoci léky (tzv. náhradní léčba nikotinem, léky jsou volně dostupné v lékárně ve formě žvýkaček nebo náplastí).

     Je ale důležité uvědomit si, že každý lék vám nezabrání kouřit—to je otázka vašeho rozhodnutí. Léky pouze zabrání abstinenčním příznakům , tedy pomohou tomu, aby vám bez cigaret nebylo tak mizerně.

 

KDY NAVŠTÍVIT LÉKAŘE A KTERÉHO

Naprostá většina kuřáků, kteří přestali kouřit, to udělala bez pomoci lékaře. Pokud vám to ale nejde a zejména v případě, že jste závislí na nikotinu, je návštěva lékaře vhodná—může zdvojnásobit vaši šanci na úspěch. Závislí  na nikotinu jsou ti kuřáci, kteří kouří denně deset a více cigaret a kteří si zapalují do hodiny po probuzení. Pomoci by vám měl umět kterýkoliv  lékař, nejvhodnější je samozřejmě váš praktický lékař. Kromě  toho existují poradny pro odvykání kouření, kde se vám budou moci věnovat déle—je jich kolem 60 v různých  městech (jejich seznam najdete na www.dokurte.cz )

 

MÁTE VYHRÁNO

Že jste opravdu přestali kouřit, si můžete říci po roce od poslední cigarety. Pokud si „jen občas“ zapálíte doutník nebo cigarety nekupujete a kouříte jen nabídnuté , rozhodně jste se svým zlozvykem neskoncovali! Neobelhávejte sami sebe a vydržte. Přeji co největšímu počtu těch, co článek dočetli až sem, aby si po roce opravdu mohli říci, že se jim podařilo přestat kouřit. V tom případě buďte na sebe hrdí, máte na co—je to mimo jiné dobrý způsob, jak si zvýšit sebevědomí.

 

MUDr. Eva Králíková, CSc.

 


Zpět na problematiku