SMRT V SEDLE: DOPING?

 Praha(spo)- Devadesát procent profesionálních cyklistů DOPUJE!Tohle tvrdil před pár týdny zamaskovaný muž , údajně cyklistický profesionál, v italské televizi. A krátce poté, před deseti dny, zemřela  na selhání srdce další cyklistická hvězda: Jose Maria Jimenez, čtyřnásobný vítěz vrchařů na Vueltě. Bylo mu dvaatřicet! Nebo zákonitost? Umírají cyklisté dřív, protože přetěžují své tělo? Nebo proto, že do něj cpou horem dolem DOPING? 

      Jimenez zemřel na zástavu srdce na klinice v Madridu, kde ležel kvůli depresím. Jeho případ ale není ojedinělý. Seznam špičkových cyklistů, které zastihla SMRT příliš brzo a příliš podobným způsobem—tedy kvůli selhání srdce-je nekonečně dlouhý.

     Je to jen pár měsíců: 4.června , pár hodin před startem etapového závodu Okolo Německa, byl v hotelovém pokoji nalezen mrtvý  francouz Fabrice  Salanson. Bylo mu 23. let!!

     Bývalý švýcarský jezdec Niklaus Rüttimann (40) přičítá smrt řady cyklistů  DOPINGU. Preparáty obsahující testosteron, cortizon a především EPO—to všechno jsou časované bomby. Pokud skončí infarktem, lze mluvit o štěstí,“varoval už před pěti lety v jednom rozhovoru.

     Lékaři ovšem tvrdí, že organismus-a především srdce, které může být ušpičkového cyklisty až dvakrát větší a výkonnější než u nesportovce – se jen těžko vyrovnává s tím, že koňské tréninkové dávky jsou ty tam, což může vést k srdečním chorobám.

Dr. Georg Huber z univerzity ve Freiburgu, šéflékař německé výpravy v Salt Lake City a svazový lékař německého svazu cyklistiky, dokonce tvrdí: „Srdce cyklistů je zvlášť ohroženo!“ A dodává, že srdce cyklistů je náchylné k onemocnění  i díky permanentním dávkám vitamínů a dalších stimulačních preparátů, či přecházení nemocí  kvůli závodům.

     „Vězměte si Jana Ullricha. Na závodech je ve špičkové formě, ale když tělo řekne dost, dopřeje mu klid. Pokud se člověk chce ve zdraví stáří, nemůže po svém organismu chtít, aby bez odpočinku podával špičkové výkony,“dodává dr. Huber.

     Otázka ovšem zní: Chtějí se profesionální cyklisté dožít stáří, nebo chtějí za každou cenu vyhrávat?

 

Případy: 

Joachim Halupczok- Polák, známý i ze Závodu Míru, amatérský mistr světa. Bylo mu 27let, když zemřel při fotbálku.

Johannes Draaijer- Další Holanďan, amatérský šampión , pak i mistr světa  mezi profíky. Zemřel v roce 1990 v sedmadvaceti.

Fabrice Salanson-Francouze našli letos v červnu před startem Deutschland Tour mrtvého v hotelu v Berlíně. Bylo mu třiadvacet.

Chtějí se profesionální cyklisté dožít stáří, nebo touží jen vyhrávat?

Vicente Lopez-Caril- Španěl, který vyhrál v roce 1975 jednu z horských etap Tour de France. Zemřel v roce 1980 s sedmatřiceti.

Marc Démeyer- Bylo mu třicet, když se mu v roce 1980 zastavilo srdce. O rok dříve vyhrál 14. etapu Tour de France, kde měl rok předtím těžkou nehodu.

Bert Oosterbosch- Holandaň. Trojnásobného etapového vítěze Tour zastihla smrt v roce 1989 v jeho vlastní posteli. Bylo mu dvaatřicet.

Philippe Casado- Francouz, vítěz jedné z etap Gira. Kolaps ho dostihl při rekreačním ragby. Bylo mu třicet.

Paul Haghedooren- Belgický šampión z roku 1985 při joggingu ve věku 39 let.

Jose Maria Jimenez- Ve dvaatřiceti zatím poelední oběť profesionální cyklistiky.

 

BLESK

Sport

Dne úterý 16. 12. 2003  

 


Zpět na problematiku