NEBOJTE SE POMOCI !!

 Máte podezření, že ve vašem okolí někdo týrá dítě?

 Kam se obrátit, pokud máte podezření, že ve vašem sousedství někdo týrá dítě?

      V otázce týrání dětí se mohou jak dospělí, kteří o této skutečnosti vědí, tak i samy týrané děti obrátit  na odbor sociálně právní ochrany dětí, který najdou v obcích tzv. třetího typu (obce s rozšířenou působností), anebo přímo na nejbližší služebnu Policie ČR (158). Děti se mohou obrátit také na své učitele ve škole, na lékaře, či na kteréhokoliv dospělého ve svém okolí, který má ze zákona povinnost předat tuto informaci buď sociálním pracovníkům, anebo policistům.  

DALŠÍ ČÍSLA:
v    RODIČOVSKÁ  LINKA-TEL. ČÍSLO:  283 852 222- TA MJ. PŘEDÁ INFORMACIK DALŠÍMU PROŠETŘENÍ
v    BEZPLATNÁ LINKA BEZPEČÍ-TEL. ČÍSLO: 800 155 555
v    NADACE NAŠE DÍTĚ – TEL. ČÍSLO: 266 727 999
v    LINKA OBĚTEM DOMÁCÍHO NÁSILÍ (BÍLÍ KRUH BEZPEČÍ)-TEL.ČÍSLO: 251 511 313
v    FOND OHROŽENÝCH DĚTÍ –TEL.ČÍSLO: 224 221 137 

Česká republika obsadila v nedávném průzkumu organizace UNICEF jedno z předních míst v počtu týraných dětí. Alarmující je především fakt, že v osmdesáti procentech případů jsou agresory vlastní rodiče. Jednou z příčin tohoto hrozivého stavu je lhostejnost okolí. Lidé se bojí, že se týrání dítěte v rodině nepotvrdí  a oni získají pověst „práskače“.

     Kdy týrání nahlásit? Kam zavolat? Jak poznáte týrané dítě? Na tyto a další otázky odpovídáme spolu se Zuzanou Baudyšovou, výkonnou ředitelkou Nadace Naše dítě.

     Počet dětí týraných fyzicky, psychicky, ale i dětí sexuálně zneužívaných bohužel narůstá a navíc chybí přesné statistiky  a meziroční srovnání tohoto smutného jevu“, říká Zuzana Baudyšová. Hlavní příčinu problému  vidí především v kvalitě rodiny a rodičovství.

     Lidé dnes odsouvají do pozadí tradiční rodinné hodnoty, mají méně času, jsou nervóznější. Podle Zuzany Baudyšové je pozdě trestat rodiče poté, co dítě utrpením došlo. Nejdůležitějším je podobným situacím předcházet: „Prevence spočívá především v dostatku lásky a bezpečí dětí, v posilování rodiny a v pomoci, pokud rodiče z nějakých důvodů nemohou dočasně plnit výchovné povinnosti.“ 

Kdy a jak týrání nahlásit ? 

     Mnoho lidí si není zcela jisto, zda mají týrání  nahlásit a zda jen zbytečně „neplaší“. Jak byste tedy měli poznat , že ve vašem  okolí rodiče svému dítěti ubližují? „Projevů týrání a zanedbávání dětí může být celá řada a někdy bývají i na první pohled nepatrné a přehlédnutelné. Pokud má ale dítě například často modřiny, chodí špatně oblékané, obzvláště v zimě , či ve vztahu k dospělým vykazuje nepřiměřené reakce, pak je třeba zpozornět a být ostražitější,“ radí Zuzana Bauydyšová.

     Pokud se přece jen bojíte věc nahlásit s tím, že se podezření nepotvrdí, měli byste vědět, že v tomto případě jsou policisté a sociální pracovníci povinni prošetřit i anonymní hlášení. Navíc neohlášení trestného činu  týrání svěřené osoby považuje naše legislativa za trestné a člověk který o týrání ví a neohlásí ho, může být podle § 168 trestního zákona potrestán odnětím svobody  až na tři roky.

 Milada Čechová


Zpět na problematiku