ROZHOVOR


 TRÁPÍ VÁS BOLESTIVÉ KLOUBY?

 Artróza- nejčastější kloubní onemocnění-patří dnes mezi nejdiskutovanější zdravotní problémy. Abychom i Vám přiblížili problematiku, která se týká každého z nás, obrátili jsme se na člověka nejpovolanějšího: je jím přednosta Ortopedické kliniky UK 2. Lékařské fakulty a Fakultní nemocnice v Motole doc. MUDr. Tomáš TRČ, CSc., vědecký sekretář ČSOT a předseda Společnosti pro sportovní traumatologii a artroskopii.

 

Je artróza skutečně problém, který se týká každého z nás?

 Ano, artróza je dnes nejrozšířenější chorobou lidstva. Postihuje 12% populace a je po chorobách srdce druhou nejčastější příčinou invalidity u mužů nad 50 let. Protože její výskyt stoupá s věkem, stárnutím naší populace počet pacientů s touto chorobou přibývá. Až 70% populace nad 65 let má na kloubech rentgenové změny typické pro artrózu.

 

Jaké jsou příčiny tohoto stavu?

 Příčin je mnoho. Určitou roli zde hrají dědičné vlivy, a dále dlouhodobě zvýšené zatěžování kloubů. Proto nejčastěji touto chorobou trpí lidé s nadváhou, či lidé těžce pracující. Velkou část pacientů tvoří také sportovci, kterých je dnes čím dál tím více. Artróza patří mezi civilizační choroby.Právě úrazy či drobná zranění jsou počátečním impulsem k rozvoji této choroby. Stále ohroženější skupinu tvoří tzv. rekreační sportovci. Klouby, které jsou po většinu týdne navyklé na spíše sedavý způsob života, najednou začneme nárazově o víkendu či dovolených zatěžovat. Pokud se přidá určitá vrozená dispozice, mohou se první projevy objevit již v poměrně časném věku 20—30 let.

  

Jak se tedy artróza projevuje ?

 Postiženy jsou nejčastěji váhonosné klouby ( kyčel, koleno) a dále drobné klouby rukou a nohou a páteře. První příznaky—opotřebení chrupavek kloubů – můžeme zaznamenat už ve věku 20-30 let. S postupujícím věkem dochází stárnutím a vlivem extrémní zátěže kloubů k postupné degeneraci chrupavky. Je-li chrupavka poškozena, není povrch kloubu kongruentní tj. sobě si odpovídající a hladký a kluzný, každý jeho pohyb se stává bolestivým. Prvním příznakem bývá citlivost kloubů na chlad, např. při změně počasí. Později se dostaví ztuhlost kloubů při počátku pohybu a později i v klidu. Dochází k výraznému snížení pohyblivosti pacienta, které může vést až k jeho invalidizaci.

 

Jaké jsou moderní trendy v léčbě artrózy ?

 Léčbu artrózy lze rozdělit na medikamentózní a chirurgickou. Při konečné destrukci váhonosných kloubů(kyčlí a kolen) je nutné provést tzv. aloplastiku, tj. nahradit kloub tzv. endoprotézou.

 

V čem spočívá medikamentózní léčba ?

 Medikamentózní léčba spočívá především v podávání léků proti bolesti a s protizánětlivým účinkem (analgetika, antiflogistika). Ty přinášejí pacientovi úlevu, ovšem pouze dočasnou. Dlouhodobé užívání navíc s sebou přináší riziko vzniku závažných nežádoucích účinků, jako jsou žaludeční vředy, poškození jater a ledvin, u některých dokonce vznik závislosti.

 

Existuje tedy nějaká alternativa?

 Moderní alternativou jsou tzv. symptomaticky pomalu působící léky, tzv SYSADOA (někdy nepřesně zvaná chondroprotektiva). Většinou se jedná o látky , které jsou běžné přítomny v buňkách chrupavky nebo v mezibuněčné hmotě. Působí preventivně a zpomalují rozvoj degenerativních artrotických změn, a tím zlepšují funkci kloubu. Navíc podobně jako analgetika a antiflogistika, tlumí bolest a zánět, ale bez jakýchkoli závažných nežádoucích účinků. Jejich příznivý účinek sice nastupuje s určitým zpožděním (2-6 týdnů) přetrvává však ještě po tři měsíce po skončení léčby. Efekt těchto účinných látek je prokázán v mnoha vědeckých studií prováděných na velkých souborech pacientů s hodnocením efektu proti jiným látkám nebo placebu.

 

Znamenají tzv. SYSADOA jistý převrat v prevenci a léčbě artrózy ?

 Dá se to tak říci. Ročně přibývá v ČR 10—15 tisíc nových pacientů, pro které je endoprotéza jediným řešením. Pouze naše klinika přijme ročně více než 500 pacientů a v záznamu na operaci je dalších tisíc pacientů. Tato čísla jsou varující. U velké části z nich by bylo možné této konečné fázi předejít nebo nutnost náhrady alespoň oddálit právě včasným a dlouhodobým užíváním těchto látek.

 

TZV. SYSADOA výrazně oddalují rozvoj artrózy

 

Jaká chondroprotektiva můžete vy sám doporučit ?

 Přípravky tohoto typu jsou dostupné jednak v lécích, které jsou prověřeny klinickými studiemi na průkaz účinnosti a bezpečnosti léků, např. GS CONDRO 400.

 

Ročně v ČR přibývá 10-15 tisíc nových pacientů, pro které je endoprotéza jediným řešením.

 

Doc.MUDr. TOMÁŠ TRČ, CS.c.

Přednosta Ortopedické kliniky

 2. LF-UK při FN Motol Praha

Czech Republik 

 


Zpět na problematiku