ŠTAFETA BENEŠOVSKÉHO  DENÍKU 1. KOLO

 

PRAVIDLA ŠTAFETY

 

     Redaktor Jan Jarolímek odstartoval novou sérii štafety. Kolík předává vedoucí protidrogového zařízení K-centra HANĚ SLÁMOVÉ. Ta příští týden sama vybere toho, komu bude chtít položit své otázky. Do štafety se může zapojit kdokoliv, známé osobnosti, komunální politici i zdánlivě obyčejní lidé. Neváhejte a přemýšlejte, komu byste chtěli položit své otázky. Štafeta Benešovského deníku se může příště zastavit právě u vás.  

·       Jak se vůbec v člověku zrodí myšlenka, že by mohl pomáhat lidem, kteří jsou na okraji společnosti ?  

     Již na zdravotní škole , když jsem tam dělala asistentku pro výuku lékařů, za mnou studentky chodily s svěřovaly se mi se svými problémy a pocity. Již v té době jsem začala pociťovat, že se duší začínám přibližovat k mladší generaci a také jsem je začala daleko lépe chápat. Poté už následovalo tříleté školení na Úřadě vlády a pak nástup na Okresní úřad jako koordinátor.  

·       I přesto, že se snažíte lidem pomoci v těch nejsložitějších situacích, ne vždy je vaše práce bezpečná. Cítila jste při výkonu svého povolání opravdu ten pravý strach?  

          Je pravda, že musím být velmi opatrná. Hlavně se bojím nákazy žloutenkou nebo virem HIV. Zhruba pětkrát za celou dobu, co tu práci dělám, jsem pocítila  opravdový strach. Jednou, když  jsem tu sloužila sama,  jsem se po návštěvě klienta, který byl opravdu na dně, sama sesypala a rozplakala. V ten okamžik jsem se cítila velmi ohrožená.  

·       Neměla jste díky takovýchto chvilkám někdy chuť změnit zaměstnání? Vždyť to musí být velmi vyčerpávající, ne?  

         Práce mě vyčerpává, ale zároveň mi i něco dává. Musím se přiznat, že kolikrát mám stavy, kdy se chci na práci vykašlat. Ale pak přijde klient, kterému jsme tady v „Káčku“ pomohli a ten mě zase dobije energií. 

·       Dá se vůbec tak psychicky i časově náročná práce skloubit s rodinou ? 

              Teď už ano. Jsem již rok rozvedená, tak mi to už tolik nevadí,že pracuji i ve svém volném čase. Klienti a rodiče mě vyhledávají i o víkendu a nemohu je odmítnout.  

·       Jste zaměstnankyní státního aparátu. Jak jste ohodnocena? Je odměna vyvážená, když vezmeme v potaz náročnost a občas i nebezpečnost vašeho povolání ?  

         Není to nic závratného. Ale vyžít musím. V současné době splácím půjčku na byt, dceři přispívám na studium, platím nájem a mnoho dalších poplatků. Možná to bude znít směšně, ale zbude mi zhruba patnáct korun na den. Teď mi přidali čtyři sta. Musím se však přiznat, že jsem díky této práci  jsem našla vnitřní klid  a jsem sama spokojená. Nepotřebuji k životu hromady peněz. 

·       A tak trávíte dovolenou, když na ni skoro z čeho ušetřit? Máte vůbec čas sama na sebe ?  

          Dovolenou jsem věnovala své vnučce. Do zahraničí nejezdím nejen proto, že na to prostě nemám. Ani mě to neláká, líbí se mi v Táboře a tam také jezdím relaxovat. Procházím starými uličkami, okolo rybníka a po galeriích a jen tak relaxuji. Telefon mám neustále zapnutý.

 

 

 

VIZITKA:

 

Hana Slámová (47) se narodila v Benešově  a zde také bydlí. Po vystudování Střední zdravotnické školy nastoupila jako zdravotní sestra do benešovské nemocnice. Pracovala také jako pedagožka. Nyní již pátým rokem vykonává funkci vedoucí protidrogového zařízení K-centrum.  Je rozvedená, má dvě dcery. Mezi její záliby patří sport a umění.

 

 

Redakce

BENEŠOVSKÉHO DENÍKU

BENEŠOVSKO

DNE 30. 08. 2003

CZECH  REPUBLIK  

 

 


Zpět na problematiku