PŘIJEL PSÁT O KOUŘENÍ V ČESKU A ZAŽIL KULTURNÍ ŠOK !!

 Praha – Když přiletěl kanadský novinář Jeff Brooke před pár dny do Prahy, aby tu napsal článek o kouření v České republice, byl v šoku. Zejména ho udivilo, že lidé kouří téměř všude a stále, i tam, kde se nesmí.O to víc ho zajímá, jak se ujme nový zákon, který nyní projednávají poslanci , a jenž by měl zakázat kouření například na zastávkách veřejné dopravy.

     „Kouře se tu opravdu všude. Když jsme přiletěli, lidé si klidně zapálili přímo na letišti. Je to pro mne kulturní šok. Neuvěřitelné je také to, kolik mladých lidí a žen tady kouří,“ podivuje se Jeff Brooke, který vedle psaní do medicínského periodika The Medical Post pracuje v největším v kanadském deníku The Globe  and Mail jako editor.

     V Kanadě podobně jako v USA holduje tabáku hlavně generace jeho rodičů. Pro mladé lidi NENÍ KOUŘENÍ ATRAKTIVNÍ, a navíc je kvůli vysokým daním velice drahé. „V Torontu, kde žiji posledních patnáct let, platí mnoho omezení. Nesmíte kouřit v žádné veřejné budově, nákupním středisku, úřadu nebo v restauracích. Prostě skoro nikde,“ upřesňuje Brooke.

     V New Yorku nedávno zakázali kouřit i v barech, jak je to v Kanadě ?

V barech se ještě smí kouřit, ale příští rok se to má  také změnit.

      Jak moc vás zde kouření obtěžuje?

Jistěže je mi to nepříjemné, protože jsem nekuřák, nelíbí se mi cigaretový kouř. Ale jsem tady v Praze na návštěvě, tak to beru jako váš životní styl a s tím těžko něco nadělám.

     Požádal jste někoho, aby přestal kouřit, protože vám to vadí ?

Ani tady  ani v Torontu. Ale například můj otec kouří celý život.

     Je podle vás tou správnou cestou restrikce, zákaz kouření? Někteří lidé to mohou označit za porušování lidských práv.

     Určitě u vás chystané zákazy budou pro lidi mnohdy nepřijatelné, budou se jim bránit. Je proto třeba, aby vedle toho běželo neustálé vzdělávání, jak je kouření škodlivé pro zdraví kuřáků i nekuřáků. V Kanadě byli lidé taky byli velice rozzlobeni, když vláda zakázala kouřit v restauracích, ale po nějaké době si prostě zvykli.

     V Česku existují zákony, které zakazují kouření ve veřejných budovách, ale lidé to často nerespektují a úřady toto porušování nepostihují. Jak se v Kanadě podařilo, že lidé vzali zákaz vážně?

Těžko říci. Kanaďané jsou obecně velice konzervativní  lidé, kterýkoli zákon je schválen, tak ho dodržují, i když se jim nelíbí.

     Jaké jsou v Kanadě postihy za nedodržování protikuřáckých zákonů?

 

Existuje pokuta za porušování. Je to asi kolem sta dolarů, ale neslyšel jsem, že by ji někdo dostal.

     Je přístup ke kuřákům v Kanadě restriktivní jako v USA?

Je to různé. Například v Bostonu jsou pravidla skutečně tvrdá, ale řekl bych, že Kanada jde ještě dál. Podobně jako v USA ani u nás neplatí jedno ustanovení pro celou zemi. Každý region, dokonce i jednotlivá města mají své vlastní pravidla. V Torontu žije kolem tří miliónů lidí a podmínky jsou jedny z nejpřísnějších Moji rodiče bydlí kousek na jih v mnohem menším městě a tam už jsou ke kuřákům benevolentnější.

     V České republice se v posledních dnech rozeběhla debata, zda by si kuřáci neměli připlácet na drahou léčbu nemocí, které si z velké části přivodí sami. Funguje něco obdobného v Kanadě ?

     O ničem se u nás neuvažovalo. Všichni v Kanadě mají přístup ke stejné lékařské péči. Systém je veřejný, za léčbu každý platí prostřednictvím svých daní. Takže ať trpíte jakoukoli nemocí, i kdyby ji způsobilo kouření, lékaři se vás zdarma ujmou. Je několik doktorů  s extrémně vyhraněnými názory, kteří prohlásili, že nechtějí léčit kuřáky. Ale těch je jen pár.

 

JOHANNA GROHOVÁ

MLADÁ FRONTA DNES

PRAHA 

Česká republika

 


Zpět na problematiku