ROZHOVOR  SE STAROSTOU  ORLA

LADISLAVEM  ŠUSTREM

  

Pane starosto, představte nám vaše sdružení:

     Orel je občanským sdružením, které se věnuje především sportu a dále kultuře,  a obecně práci s mládeží. To vše se děje na křesťanských základech. Více než 90 let existence ověřilo platnost orelské myšlenky. Orel byl založen v roce 1909 a za svoji historii byl několikrát zakázán a znovu obnoven. V dobách největší slávy měla naše organizace až 200 000 členů. K poslední obnově  došlo po roce 1989 a od té doby se Orel i nadále rozvíjí. Současný Orel má asi 15 000 členů v téměř 250 jednotách a je potěšující, že členská základna stále roste. 

Proč „Orel“ vlastně vznikl?

    Orel v roce 1909 vznikl z potřeby věřících společně se sdružit v jedné organizaci, které by se věnovalo tělovýchově a kultuře. V klimatu této doby to byla částečná i reakce na některé postoje tehdejšího Sokola.

 

Jaké máte priority ve Vaší činnosti ?

     Prioritou naší činnosti je sport a tělovýchova. Ta je praktikována na všech úrovních, od celostátní až po místní. Orlové pěstují především kolektivní sporty jako je malá kopaná, volejbal, florbal, streetball nebo individuální sporty jako stolní tenis, plavání, atletiku a další. Ve všech těchto sportech jsou pořádána mistrovství Orla a mnoho turnajů v župách a jednotách. Nezapomínáme ani na kulturu, kde se věnujeme obzvláště recitací, zpěvu a divadlu. V duchovní oblasti jsou nejvýznamnější  naše aktivity  spojené s orelskou poutí na svatém Hostýně. Důležitou součástí našeho programu je i vzdělávání a to tělovýchovné i například vzdělávání vedoucích mládeže. Kromě toho jsme členy mezinárodní federace katolických sportovních svazů FICEP, na jejíž práci se také aktivně účastníme.

  

Jaké vidíte problémy sociálně patologických jevů ?

     Myslím si, že je to velice vážný problém, který spočívá především, ve ztrátě hodnot mladé generace. Pokud člověk má pro co žít, snižuje se riziko jeho ohrožení na minimum.  Myslím, že právě tento fakt je i velkou výzvou pro naši organizaci. Orel  totiž nenabízí jenom využití volného času, ale nabízí činnost, která je založena na určitých hodnotách, nabízí sport, který má smysl.

 

Je podpora státu dostatečná pro Vaší činnost ?

     Spíše než o podpoře organizací, které se věnuje dětem a mládeží, je v našem případě potřeba mluvit o podpoře sportu. Domnívám se, že tyto dvě oblasti jsou spolu ale pevně spojeny a navzájem se prolínají. Podporu státu obecně by neměla spočívat jen v poloze finanční, ale především v oblasti koncepční. Zde vidím jako nutné, aby stát bral občanskou společnost obecně jako partnera k dialogu. Nám se to ve sportu relativně  daří a to například i díky Všesportovnímu kolegiu, jehož jsem předsedou. Je nutné, aby tato spolupráce začala fungovat i v krajích a obcích.

 

                                                                   Děkuji za rozhovor

 

JIŘÍ VACEK

Šéfredaktor

ZÁVISLOSTI  a my

Odborný časopis pro sociálně patologické jevy

Květen 2001

 


Zpět na problematiku