OTROCI KOUŘE, ZVONÍ VÁM HRANA !!

   Den bez tabáku je posledním výkřikem máje. Světová zdravotnická organizace (WHO) věnuje 31. květen kampani proti kouření pravidelně již od roku 1988. Letos je ve znamení nových zákonů a opatření, národní i mezinárodní mobilizace proti kuřákům.

  V České republice umírá ročně 23. tisíc lidí. Denně šedesát lidí do posledního místa zaplní autobus bez návratu. Šedesát lidí umírá zbytečně a předčasně s nádory plic, dýchacího systému a dalších 60 lékařských diagnóz, z nichž 24 je smrtelných. V celém světě si kuřácká pandemie vyžádá ročně téměř pět miliónů životů.

 Prognózy jsou ještě chmurnější. Do roku 2020 má jen počet lidí nemocných rakovinou stoupnout o hrozivých 50 %. Patnáct miliónů lidí má ročně přibývat a deset milionů na nádorové onemocnění umírat. Nejčastější příčinou je u rakoviny právě kouření. Budou-li přijata účinná protiopatření, lze podle spoluautora této prognózy, experta WHO Paula Kleinhuese, třetině případů zabránit, třetinu vyléčit a třetinu alespoň zmírnit“.

 Světová zdravotnická organizace přijala 21. května po tříletém jednání první mezinárodní dohodu oboji proti kouření a tabáku. Bude sloužit jako základ pro národní legislativu zahrnující zákazy a omezení, kontrolu i léčbu závislosti na tabáku. Dohoda obsahuje mj. zákaz prodeje cigaret mladistvým, výraznější varování na balíčcích, opatření proti nelegálnímu obchodu s cigaretami, ale i začlenění léčby této závislosti do zdravotního systému včetně úhrad ze zdravotních pojišťoven. Odmítá také klamné informace, že CIGARETY „LIGHT“ jsou méně nebezpečné. Pod kontrolou bude i označení obsahu dehtu NA KRABIČKÁCH. Dohoda vstoupí v platnost po ratifikaci ve čtyřiceti ze 192 členských států WHO.

 Také v Česku přituhuje. V únoru schválila sněmovna omezení tabákové reklamy. Zákon o opatřeních na ochranu před škodami způsobenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami navrhující omezení počtu prodejních míst, zvýšení pokut za prodej mladistvým a rozšíření kontrolních pravomocí předložila v březnu vládě ministryně zdravotnictví Marie Součková.

 Odborníci jsou ovšem přesvědčeni, že zákon sám nic nevyřeší. I proto, že česká společnost je vůči kouření stále velmi tolerantní, zatímco by měla naopak přijmout nekouření jako normu.

 Už teď platí zákaz prodeje cigaret osobám mladším 18 let, ale pro děti jsou pohodlně dostupné. A jestliže v roce 1974 denně kouřilo ve věku 18 až 18 let 13 procent dětí, o deset let později to byla už pětina, po dalších deseti letech to byla čtvrtina a dnes v tomto věku pravidelně kouří polovina dětí.

 Po cigaretě sahá pravidelně již třetina patnáctiletých, a dokonce i mezi třináctiletými je 11 % kuřáků. Každé čtvrté dítě se s cigaretou seznámilo před svým desátým rokem.

 Razantním zásahem však bude za nedlouho postupně zvyšování spotřební daně z nynějších 40 na 57 % z prodejní ceny do roku 2007. MUDr. Eva Králíková z České lékařské společnosti J.E. Purkyně soudí, že zvýšení cen cigaret v první fázi o deset procent přinese snížení spotřeby až o 6 %. Stát dnes na daních z cigaret vybere ročně asi 20 miliard korun,“ říká Eva Králíková.

Hospitalizace lidí s chorobami způsobeným tabákem stojí ročně o tři miliardy více, odhadem na 30 miliard korun přijde navíc ambulantní léčba.“

 

SÍLA ZLOZVYKU

  Pokud jste v Tatrách jeli „električkou“ mohli jste v Tatranské Poliance vidět plicní sanatorium, kde se léčil i Jiří Wolker. Prosklený pás odhaluje podesty širokých schodišť jako akvárium. A pohled, chtě nechtě, utkví na vychrtlých postavách v šedavých ústavních županech. S cigaretami u popelníků.

 Ještě drsněji se síla závislosti projevuje na plicním v nemocnicích. Zákazy jsou tu nekompromisní a kategoričtější než kdekoli jinde. Přesto si kuřáci, kteří jsou „chabrus na plíce“, okamžiky šluků. Na balkonech, na záchodcích ………

A není horší konstelace než takový kuřák s astmatikem.

 Výmluvný je i nedávný případ z Brna. Čtyřiadvacetiletý mladík si zapálil v noční tramvaji. Jen o málo staršímu spolucestujícímu, který nejvíc protestoval, při hádce ukousl kus pravého ucha. Zhojí-li se přišitý boltec, hrozí kuřákovi až dva roky, při komplikacích i pět let vězení.

 PASIVNÍ KOUŘENÍ -- NEKOREKTNÍ KAMPAŇ

  Zkoumáním zdravotního stavu tisíců nekuřáků žijících v manželství s kuřákem američtí vědci zjistili, že jim nehrozí podstatněji zvýšené riziko rakoviny nebo srdečních chorob. Ve studii zveřejněné v polovině května v British Medical Journal tak uvádějí na správnou míru údaje Wolfsonova ústavu preventivní medicíny v Londýně z roku 1997, kde výzkumníci došli k závěru, že partnerství s kuřákem zvyšuje vyšší riziko onemocnění asi o 25 %. Na stejné tezi byla založena i mezinárodní studie Světové zdravotnické organizace, kde šlo o šestnáctiprocentní zvýšení rizika.

 Kritici označují tuto součást protikuřácké kampaně za nekorektní, iniciovaly výzkum klíčového problému pasivního kouření –kolik kouře doopravdy nekuřák inhaluje. Výsledky prokázaly, že jde o ekvivalent šesti cigaret ročně, tedy o dvouprocentně zvýšené riziko. Více než 80 % studií o pasivním kouření navíc neprokázalo statisticky významné spojení s rakovinou plic.

 Zdálo by se, že se zdravotní experti mohou jásat, že se tak významné riziko nepotvrdilo. Místo toho však odsuzují studii, její autory i listy, které ji zveřejnily.

 MOBILIZACE PROTI KOUŘENÍ MÁ OVŠEM DOSTATEK PRŮKAZNÝCH ARGUMENTŮ A ROZHODNĚ NEMUSÍ BÝT ZÁVISLÁ NA NEKORETNÍCH ÚDAJÍCH.

  

DENNĚ KOUŘÍCÍ ŠESTNÁCTILETÍ V PROCENTECH

FRANCIE ---------------------------------------- 31

ČESKÁ REPUBLIKA ------------------------------ 30

FINSKO ----------------------------------------- 27

DÁNSKO ---------------------------------------- 24

BRITÁNIE --------------------------------------- 23

ITÁLIE ------------------------------------------ 23

ŘECKO ------------------------------------------ 23

POLSKO ----------------------------------------- 22

PORTUGALSKO ---------------------------------- 16

ŠVÉDSKO --------------------------------------- 13

    

CHCEŠ LÉČIT ZÁVISLOST ? HLEDEJ RADU, ČUDILE !!

  „Přestat kouřit je dřina a pokud člověk nechce, nikdo ho nedonutí,“ říká Kateřina Langrová z České koalice proti tabáku.

 Rozhodující je skutečnost motivace –rodinná, zdravotní, a do budoucna významně i finanční. Ale ani s motivem to není jednoduché. Pokud se odhodláte ke konzultaci s poradnou pro odvykání kouření, ve Zlatých stránkách neuspějete, ani pod zdravotnictvím, ani v Poradnách, ani u Kouření. Na informacích vám po dlouhém hledání nakonec nabídnou poradnu pro alkoholiky, „Kde by mohli vědět….. „

 Vězte tedy, že léčbu závislosti na tabáku můžete žádat od kteréhokoli lékaře, nejlépe od svého praktického. Specializovaných poraden je v ČR kolem padesáti a jejich seznam najdete spolu s praktickými radami na internetové adrese: www.dokurte.cz .

 

DENÍK
MLADÁ FRONTA DNES
STŘEDA 28.5.2003


Zpět na problematiku