STRASTIPLNÁ CESTA ZE SPÁRŮ ZÁVISLOSTI

 Sdružení Anonymních alkoholiků v Německu již nechce být jen neviditelným vzorem

 Berlín, Praha—Bílá vlajka s modrým trojúhelníkem a písmeny AA uprostřed je v Německu téměř v anonymitě podobně ti, jejichž je symbolem. Jde o anonymní alkoholiky (AA), sdružení, které j v Německu funguje již padesát let a v rámci kterého se bezejmenně scházejí ti, jimž se pití alkoholu vymklo z rukou a hledají radu terapeuta a psychologa. Mezi „svými“.
     V posledních letech však hnutí stagnuje a bojuje o „klienty“. Především těch mladých by totiž vzhledem k alarmující statistice mělo být podstatně víc. Nejaktivnější skupiny tvoří Němci od 41 do 70 let Mladiství po 21 let tvoří pouhých 0,08 % klientů.
     Experti poukazují na malé povědomí veřejnosti o organizaci a bijí na poplach: Jak máme být vzorem v léčení alkoholiků, když jsme v anonymitě ? 

PRVNÍ SCHŮZKA PŘED PŮLSTOLETÍM

  Historie Anonymních alkoholiků se datuje inzerátem v novinách Münchner Zeitung z 31. října 1953. V rubrice „Co dnes musíte vědět“ stálo: Spolek Alcoholics Anonymous se zítra ve 14 hodin se poprvé sejde v Hotelu Leopold.
     Ke schůzce zvali američtí vojáci, kteří chtěli předat německým alkoholikům zkušenosti z léčby. První skupinu tvořili tři Němci, Max, Heinrich a Kurt, a jeden Američan. S nimi začaly úspěšné dějiny anonymních alkoholiků v Německu. Od téhož roku je zde ALKOHOLISMUS OFICIÁLNĚ KVALIFIKOVÁN JAKO NEMOC. Skupiny AA naleznete také v nemocnicích i ve vězení. Rozmach nastal v 60. letech, kdy začaly vznikat skupiny v Karlsruhe, Hamburgu, Berlíně, Düsseldorfu, Frankfurtu nad Mohanem a ve Wiesbadenu. V roce 1997 bylo v západním Německu a Západním Berlíně na 800 skupin anonymních alkoholiků.
     Po znovu sjednocení přibyly další skupiny také v bývalé NDR, kde tamní komunistický režim problém zamlčoval s odůvodněním: „Proč by se u nás pilo, když žijeme v ráji.“ Po roce 1990 je sdružení zastoupeno také v nových spolkových zemích, ale jen pouhou stovkou skupin.
     V současné době je ve Spolkové republice celkem 2700 skupin, v Rakousku 160 a ve Švýcarsku 210. Podle odhadů centrály AA v New Yorku pracuje společnost ve 150 zemích. Přes dva milióny alkoholiků ve více než 100 tisíc skupinách sdružení na celém světě se za pomoci organizace snaží nepít. V dějinách sdružení se to jednomu milionu podařilo.
     Organizace se zrodila v roce 1935 v Akronu ve státě Ohio díky známému chirurgovi Bobovi a burzovnímu makléři Billovi. Oba byli silní pijáci a rozhodli se s tím skoncovat. Zjistili, že jejich potřeba napít se poklesla, když otevřeně hovořili o nutkání na skleničku či strachu z budoucnosti. Bill W. a Bob S. odhalili princip uzdravení a hledali další alkoholiky, aby mohli nasbírat nové zkušenosti pro léčbu.
     Podle statistik zemře v Německu na následky nadměrné konzumace alkoholu na 40. tisíc lidí. „Alkoholismus je lidová nákaza. Spotřeba alkoholu na hlavu sice lehce poklesla, přesto se pije hodně, HLAVNĚ MEZI MLÁDEŽÍ,“ tvrdí ve své studii Marion Caspersová—Merková, zmocněnkyně spolkové vlády pro otázky drogové závislosti, podle které se počet závislých vyšplhal na 1,2 milionu lidí. Ve skutečnosti je však v zemi mnohem více alkoholiků, uvedl pro týdeník Der Spiegel Karl Mann, přednosta kliniky pro závislosti v Mannheimu. „Počet těch, kteří jsou již v nějaké fázi závislí, přesahuje devět miliónů. Z tohoto počtu se asi tři miliony oddávají tzv. škodlivé konzumaci, dobrých pět miliónů požívá alkohol „riskantně“. Všem, kteří se rozhodnou skoncovat se svou závislostí, radí experti pro začátek držet se motta: Nech dnes skleničku stranou. A zítra pokud možno totéž.  

ZITA SENKOVÁ
MF DNES
ZE SVĚTA
ROK 2003
 


Zpět na problematiku