O S O B N O S T I

 „KOUŘENÍ A ALKOHOL JSOU RIZIKOVÉ FAKTORY“

 Říká prof. MUDr. Jan Betka, DrSc. 

 V tomto čísle vás chceme seznámit s klinikou ORL a chirurgie hlavy a krku 1. LF – UK. V jejím čele stojí prof. MUDr. Jan Betka, DrSc.,člověk, který mimo jiné, rozhodujícím způsobem přispěl k výraznému rozšíření spektra operačních zákroků jako je onkologická chirurgie, v oblasti hlavy a krku, laserové chirurgie , chirurgie baze lební, chirurgie štítné žlázy a příštítných tělísek. Panu profesorovi jsme položili několik otázek.  

 Vaše pracoviště má více než staletou historii a po celou dobu je ve svém oboru na předním místě. Jak se, zejména v posledním desetiletí, daří tak vysokou úroveň péče o pacienty udržet ?  

 Pražská otorinolarynkologická klinika 1. LF. UK byla založena v roce 1892, je tedy jednou z nejstarších univerzitních pracovišť v ČR a samozřejmě nejstarší otorinolaryngologickou klinikou v naší zemi. Zakladatelem kliniky byl prof. Kaufmann, po něm toto pracoviště vedli profesoři Kutvirt, Přecechtěl, Sedláček, Tichý. Pracoviště se vždy snažilo zastávat vedoucí postavení v oboru ORL a chirurgie hlavy a krku. Pro pracovníky kliniky to znamená, že se vždy snažili a snaží udržet krok se s progresivními diagnostickými a léčebnými TRENDY VE SVĚTĚ. Znamená to pro ně samozřejmě i velké nároky na soustavné studium. 

 Jak široké je spektrum léčebné péče vaší kliniky ?
Klinika zastává celou šíři oboru otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku. Nezaměřujeme se pouze na jednu problematiku, ale snažíme se, aby klinika měla více nosních programů. Speciálně se věnujeme onkologické problematice, na kterou úzce navazuje problematika rekonstrukční chirurgie, která je nutná po ablativních onkologických operacích. Věnujeme se problematice ušních onemocnění, zejména rekonstrukční chirurgie. Která je nutná po ablativních onkologických operací. Věnujeme se problematice ušních onemocnění, zejména rekonstrukční léčbě sluchu. Od roku 1986 se věnujeme kochleárním implantacím, v posledním období též implantacím kmenových neuroprotéz (provedli jsme stou operaci tohoto druhu na světě). Zabýváme se chirurgií nosu a vedlejších dutin nosních, zejména rozvíjíme funkční endoskopickou chirurgii při chronických rinopatiích. Dalším nosným programem je chirurgie štítné žlázy a příštítných tělísek. Jsou to nejčastěji prováděné operace na našem pracovišti a ročně jich provádíme 500 – 700. Máme vybudovanou velmi dobrou návaznost ve zdejší fakultní nemocnici pro tuto léčbu. Klinika je též centrem laserové chirurgie a z novějších programů rozvíjíme chirurgii baze lební. Samozřejmě jsem vyjmenoval pouze některé z našich aktivit. 

Které zákroky patří k nejčastějším a které k nejobtížnějším ? Které postupy jsou v ČR unikátní ?
 Nejčastější operace, které provádíme, jsou chirurgické výkony v dýchacích a polykacích cestách. Klinika se zaměřuje na obtížnější chirurgické přístupy a méně rozsáhlé operace(např. tonzilektomie a adenotomie) provádíme spíše vyjímečně. Za unikátní operace považujeme zavádění kmenových neuroprotéz a společně s ORL a klinikou 2. LF-UK jsme jediná pracoviště, která se věnují kochchleárním implantacím. Prioritou máme i v některých rozsáhlých onkologických výkonech a při rekonstrukcích. Např. po odstranění hltanu, hrtanu a krčního jícnu provádíme rekonstrukci pomocí jejunální kličky, která je s pomocí cévní mikroanastomózy přesunuta na krk. Tyto operace jsou samozřejmě výsledkem týmové práce více pracovišť.  

Jak hodnotíte spolupráci s ambulantními ORL specialisty, kteří k vám posílají pacienty ?
 Spolupráci s ambulantními specialisty hodnotíme dobře. Pacienti jsou posíláni na speciální ambulance kliniky(onkologická, endokrinochirurgická, rinologická a alergologická, hlasových protéz a poruch hlasu, sluchadel, otoneurologická, léčby syndromu spánkové apnoe, neurochirurgická), Snažíme se, aby i dobře působila zpětná vazba a po proběhlé léčbě jsme odesílající lékaře vždy informovali. Pacienti jsou k nám posílání z celé ČR.  

Jakých aktivit by se měl člověk vyvarovat, aby se snížila pravděpodobnost pozdějšího onemocnění v oblasti dýchacích cest?
 
Největší obava je právem z nebezpečí onemocnění zhoubným nádorem. V oblasti dýchacích a polykacích cest je pochopitelně nejdůležitější PREVENCE, a ta je v naší oblasti velmi dobře možná. Jsou tu dva rizikové faktory, které potencují výskyt zhoubných nádorů v této oblasti, a to KOUŘENÍ A ALKOHOL. V této souvislosti jsem byl velmi zklamán vývojem legislativy v ČR, která neudělala zásadní krok v prevenci tabakismu. Můžeme předpokládat, že výskyt zhoubných nádorů spojených zejména s kouřením bude prudce a v brzké době ženy budou stejně tak ohroženy jako muži. Bohužel na vývoj v této oblasti se dívám velmi skepticky. 

Jakým způsobem se vaši lékaři specializují?
 
Lékaři kliniky nejprve získají všeobecný rozhled v oboru a poté jsou zařazeni do speciálnějšího týmu, který se věnuje některému z nosných programů. Je samozřejmě možné být zahrnut ve více programech najednou. Současná medicína již však nedovoluje univerzálnost a zejména na fakultní půdě je nutné vytvoření týmů odborníků pro jednotlivé programy. 

Vaše pracoviště velmi často provádí rekonstrukční a plastickou chirurgii. Jaký je rozdíl mezi těmito zákroky a kosmetickou plastickou chirurgií?
 Kosmetickou plastickou chirurgii na pracovišti provádíme, ale samozřejmě je specializovaná pouze na problémy v naší oblasti. Tyto výkony si pacienti hradí sami v případě, že jde o kosmetickou operaci. Pokud jde o problém funkční, je tento výkon hrazen zdravotními pojišťovnami. 

Kam byste zařadil své pracoviště ve srovnání s dalšími pracovišti v České republice, případně Evropě?
 
Na tuto otázku se obtížně odpovídá, na úroveň kliniky je lépe se zeptat jiných pracovišť v oboru, domnívám se však, že si pracoviště udržuje velmi slušný evropský standard. Připouštím ale, že můj pohled může být zkreslený.  

Kterým směrem se podle vašeho názoru bude váš obor v nejbližší budoucnosti ubírat?
 
Pracoviště spojuje tři právní subjekty. Jsou to zaměstnanci 1. LF-UK, FN Motol a katedry ORL IPVZ. V budoucnu nás čeká ještě větší provázanost všech těchto tří institucí.
     Náš obor se bude ubírat větší specializací v jednotlivých podoborech, bude velmi závislý na vývoji techniky a její dostupnosti, pro lékaře bude nutné připravit speciální vzdělávací programy, využít možnosti přenosu při výuce a zintenzivnit počítačovém zpracování dat.  

(jm)
FN MOTOL
Časopis Fakultní nemocnice v Motole
Duben-květen 2002


Zpět na problematiku