účinky drog a jejich rizika

Rozpoznat včas problém s návykovou látkou je důležité. Dá se tak předejít řadě zbytečných zdravotních i jiných problémů u dítěte i u jeho spolužáků nebo sourozenců. I zde platí, že čím dříve se začne problém vhodně řešit, tím lépe. Následující přehled popisuje typické příznaky užívání návykových látek. Závažné je, když se vyskytne více těchto příznaků současně. Některé se týkají chování dítěte, jiné spíše jeho zdravotního stavu. I když by se nejednalo o problém s drogami, bývá užitečné se nad příznaky zamyslet a hledat vysvětlení. To může vyžadovat spolupráci s lékařem nebo s jiným odborníkem.

NĚKTERÉ PŘÍZNAKY ŠKODLIVÉHO UŽÍVÁNÍ NÁVYKOVÝCH LÁTEK

Nejzávažnější příznaky:

Další příznaky:

 

Příznaky ovlivnění podle druhu drog

Specifických příznaků, ukazujících na požití určité drogy, je řada. Přesto ale nebývá podle nich snadné určit, o kterou drogu se jedná.

Alkohol: typický zápach a další obecně známé příznaky ovlivnění alkoholem.

Halucinogeny jako LSD (slangově "tripy"): halucinace (např. vidí nebo slyší neexistující postavy), rozšíření zornic, podivné chování, někdy pocity pronásledování a nevyprovokovaná agrese, kolísání nálad, pohrouženost do vnitřního světa a zmatenost.

Heroin (slangově "hérák", "hero", "háčko"): jizvy po vpiších (ale heroin se také šňupe nebo kouří), spavost v nezvyklou dobu, při ovlivnění drogou nereagují zúžené zornice na světlo, zpomalení dechu, nesrozumitelná řeč. Pocit libosti bývá střídán apatií. Při odvykání potíže jako nespavost, zrychlený tep, rozšíření zornic, tekoucí nos, pocení, podrážděnost, zvracení či nevolnost, průjmy, bolesti břicha a svalů.

Marihuana (slangově např. "tráva, joint, "zelí"): zarudlé oči, hlasitý slovní projev, nepřiměřený smích, typický zápach po pálící se bramborové nati, zrychlení tepu, poruchy paměti. Při dlouhodobějším braní ztráta zájmů, váhový úbytek nebo naopak přibývání na váze.

Pervitin (slangově např. "péčko" nebo "pergo"): stavy nadměrné a často nesmyslné aktivity jsou charakteristické pro ovlivnění budivou látkou (pervitinem, případně halucinogenem MDMA, který má zároveň budivý efekt). Pervitin vyvolává poměrně často pocity pronásledování a stavy zmatenosti. Dost typickým příznakem bývá dlouhý i vícedenní spánek jako projev spánkového dluhu a vyčerpání po předchozím dlouhém ovlivnění pervitinem (či MDMA). Po vysazení pervitinu se mohou objevovat deprese.

Tabák: typický zápach, zažloutlé prsty.

Těkavé látky: typický a nezaměnitelný je zápach těkavé látky (nejčastěji toluenu) z dechu nebo z oděvu.

Tlumivé léky: dítě působí dojmem opilosti, ale není z něj cítit alkohol.

 

RIZIKA JEDNOTLIVÝCH SKUPIN NÁVYKOVÝCH LÁTEK

Znalost rizik je při časné pomoci důležitá z více důvodů. Poskytuje totiž argumenty použitelné při zvyšování motivace ke změně. Navíc to, že dospělý si je vědom rizik, pomáhá těmto rizikům předcházet.

Některá rizika společná většině návykových látek:

 

Alkohol

Tato u nás rozšířená a podceňovaná droga je spojena se závažnými riziky. Nejčastější příčinou smrti u dětí dospívajících jsou úrazy a sebevraždy. Alkohol riziko takových tragédií podstatně zvyšuje.

Rizika:

 

Drogy z konopí (marihuana, hašiš)

Zejména mladší lidé mají tendenci drogy z konopí podceňovat. Je pravda, že rizika drog z konopí jsou menší než např. rizika heroinu nebo pervitinu. Ale i tak mohou drogy z konopí podstatně poškozovat tělesné i duševní zdraví.

Rizika:

 

Tlumivé léky

Rizika:

 

Organická rozpouštědla

Rizika:

 

Látky s budivým účinkem, zejména pervitin a kokain

Rizika:

 

Opiáty (heroin, "braun")

Rizika:

 

Halucinogeny LSD ("tripy"), MDMA ("ecstasy") a další látky vyvolávající halucinace

Rizika:

 

Tabák

Rizika:

 

Anabolika (steroidy)

Rizika:

 

Rizika drog, které se kouří

 

Rizika drog podávaných injekčně


Další informace pro rodiče najdete v knize "Alkohol, drogy a vaše děti", která je k dispozici na adrese: Sportpropng, Moldavská 3,107 00 Praha 10,tel. 71734209. Na stejné adrese lze získat i knihu "Jak přestat brát (drogy)". Ta je určena lidem, kteří mají problémy s návykovými látkami a chtějí je překonat vlastními silami. Odborníkům je určena kniha Nešpor, K., Csémy, L.: Léčba a prevence závislostí. Příručka pro praxi. Vydalo Psychiatrické centrum Praha, Ústavní 91, 181 03 Praha 8, tel.: 66003111. Pomoc při řešení problémů s návykovými látkami můžete najít u dětského nebo dorostového lékaře, v ordinacích pro alkoholismus a toxikománie (v ordinacích AT), které se zabývají léčbou návykových nemocí, u psychiatrů a psychologů, případně v dalších specializovaných zařízeních, jako jsou různá kontaktní centra. Zdravotničtí pracovníci jsou vázáni povinnou mlčenlivostí.

Správný přístup k dítěti, které má problémy s návykovou látkou, většinou dobře vystihuje anglický výraz "tough love" /"taf lav"/ a znamená tvrdá láska. Dospělí by měli dávat najevo zájem, vřelost a snahu pomoci, ale zároveň by měli být pevní a cílevědomí. Je např. velmi důležité, aby se dítě odpoutalo od vrstevníků, kteří berou drogy.

STÁTNÍ ZDRAVOTNÍ ÚSTAV

zpět na obsah této sekcezpět na úvodní stranu

TOPlist