V ČÍNĚ  SE STÁLE  DOPUJE A PIJE zvířecí KREV

 Praha (nit, ČTK, AP) – Doping v Číně stále přežívá. Čtyřiatřicet sportovců na něj při domácích kontrolách v minulém roce doplatilo finanční pokutou nebo zákazem činnosti. Je to další důkaz, že čínský sport není čistý. Ale to znamená, že Čína proti dopingu bojuje.
      Vždycky to tak nebývalo. V minulém desetiletí byli čínští sportovci několikráte podezříváni, že berou doping.
     V roce 1994 čínské plavkyně na mistrovství světa senzačně vyhrály dvanáct z šestnácti disciplín. „Nebojíme se jakýchkoliv testů,“ prohlásil vedoucí čínské výpravy na Asijských hrách o pár týdnů později.
     Ukázalo se však, že jedenáct čínských sportovců,  z toho sedm plavců, mělo na Asijských hrách pozitivní dopingové testy.
     Při mistrovství světa v plavání v roce 1998 byli za doping potrestáni další čtyři čínští plavci.
     To naznačuje, že v Číně existoval dopingový systém. Ačkoliv Čína v devadesátých letech  tvrdila, že v zemi je doping kontrolován a oficiálně zakázán.
     Největší triumf minulého desetiletí pro Čínu znamenaly úspěchy skupin běžkyň vedené despotickým trenérem Ma Junrenem, podle něhož se atletkám říkalo Maova armáda.
     Ma se v sedmnácti přihlásil do armády, sedm let pracoval jako vězeňský dozorce. Později se stal středoškolským atletickým trenérem a postupně vystavěl drsný tréninkový systém, s jehož pomocí pak ohromil svět.
     V roce 1993 na mistrovství světa ve Stuttgartu získaly Číňanky pět ze šesti medailí na vytrvaleckých tratích. Teprve dvacetiletá Wang Junxia překonala  na tratích 3000m a 10 000 metrů světové rekordy, které platí dodnes. Také rekord na 5 km nakonec padl. Od roku 1997 ho drží Jiang Bo, tu také trénoval Ma Junren.
     Celý svět Čínu podezříval, že za to mohou zakázané látky. Ma ale tvrdil, že za výkony jeho atletek stojí příprava ve vysoké nadmořské výšce, tréninkové dávky rovnající se půldruhého maratónu denně a také zvláštní výživa.
     Rozšířila se pověst, že Ma vynalezl nápoj z housenek, hub a čerstvé želví krve, který má organismus pomáhat zotavit se z velké únavy. Podle jiných zpráv zázračný nápoj obsahoval směsici čínských bylin nebo želatinu z oslí kůže.
     Ma si do týmu  většinou vybíral mladé dívky z rolnických rodin a z tvrdého drilu je nepouštěl několik let. Dívky měly zakázáno se stýkat s muži, nesměly mít dlouhé vlasy, neměly právo na kosmetiku ani na jakékoliv jiné  požitky, které by je odváděly od tréninku.  Ma byl na atletky hrubý a bral jim peníze, které vydělaly na mezinárodních závodech.
     Nakonec se ale také on dostal  do spojitosti s dopingem. Deset před olympijskými hrami v Sydney byli Ma i jeho šest atletek, kterým byly naměřeny nadměrné hodnoty při krevních testech, vyřazeni z výpravy.
     Čínu to však nezničilo. Funkcionáři ukázali ochotu proti dopingu bojovat a to zvýšilo vyhlídky Pekingu na pořadatelství olympijských her 2008. To Peking také získal.
 

MF-Dnes

SPORT DNES

 Dne 21.5. 2003

Sport.idnes.cz


Zpět na problematiku