SPISY usvědčily Lewise z dopingu. A on opilý boural

Jan Palička

Los Angeles, Praha – Do protihlukové zdi naráží luxusní vůz Maserati, který se ještě před chvíli řítil po širokých silnicích Los Angeles. Řidič má v krvi 0,8 promile alkoholu a jmenuje se CARL LEWIS.
   
V pondělí nad ránem musel na pár hodin do vězení, než si pro něj podle agentury AP přijel kamarád.
    Jako by toho pro legendárního atleta nebylo dost.
    Ze sportovního andílka, Atleta století a devítinásobné ho olympijského vítěze, se během několika dní stal živel a darebák..
    Před týdnem: LEWIS DOPOVAL!! Atletická federace USA a Národní olympijský výbor totiž utajily Lewisův pozitivní dopingový nález před olympiádou v roce 1988 v Soulu, kde byl 2x zlatý.
    Po bouračce: Lewis za mřížemi!!
    Nyní: Lewis je lhář!!
    Hvězda se náhle proměnila ve zloducha. Pamatujete tu úchvatnou atletickou postavu? Běhal ladně jako gazela a rychle jako gepard, když skákal do dálky, tělo se zaťatými pěstmi se přes osm metrů se neslo vzduchem.. A bílé zuby pak zuby většinou zářily do dáli. Usměvavý i příliš sebevědomý borec válcoval svět ve dvou disciplínách: ve sprintu a dálce.
    Olympijské hry vyhrál už v roce 1984 v Los Angeles (USA)-a pak už po každé až do Atlanty 1996. Dálkařský šampión vyhrál čtyřikrát v řadě, což dokázal v historii už pouze diskař Al Oerter.
    Z Lewise byla živoucí legenda, symbol čistoty v atletice.
    Však také před čtyřmi lety tvrdil: Atletika ztrácí kredit. Přestaňte krýt podvody, nelžete!! Když někdo dostane za doping zákaz jen na dva roky, signalizuje to, že je v pořádku, když se berou drogy.“
    Byl tak roztrpčený z toho, že doping některým atletům prochází. Jak bizarní poté, co nedávno praskl ten skandál........
    DOPOVAL I ON!
    Zatímco dřív Lewis ostře nabádal, aby se zlepšily morální zásady při boji s dopingem, nyní je sám pošpiněn až hanba. Chlapík, který v obleku a s diamantovou pecičkou v uchu vypadá jako elegán z filmu, nejednou prohlásil: „V životě jsem nedopoval. Na to přísahám.“
    Jenže podle přísně tajných dokumentů Lewis dopoval při národní kvalifikaci v roce 1988. Místo přísného trestu však dostal od amerických federací jen tajnou důtku.
    Celkem 2x překonal světový rekord v běhu na 100metrů, teď by se mohl jeden vymazat-ten z olympijského finále v Soulu v čase 9,92.Tehdy Lewis doběhl druhý za Kanaďanem Benem Johnsonem, jenž později byl diskvalifikován za požití anabolického steroidu. Jenže v tom finále by nes,měl startovat ani Lewis, kdyby americký výbor nezatajil jeho dopingové provinění.
    Když se Lewis před šesti lety loučil s fenomenální kariérou, končil ještě jako král Carl. Jenže království je teď pěkně zamazané. Kvůli bouračce půjde Lewis 7.července před soud. A jak se bude bránit, když manažér potrestaného Bena Johnsona žádá, ať vrátí zlaté medaile ze Soulu?
   

DOPING VE SPORTU: 80. LÉTA, ráj zakázaných látek

    Už také Amerika přiznává DOPING
    Praha- Skandální odhalení: atletický fenomén Carl Lewis měl pozitivní nález, přesto startoval na olympijských hrách 1988 v Soulu, kde získal dvě zlaté medaile. Americké sportovní úřady však dopingovou informaci až do letošního roku tajily.
    Je to další rána sportu, tentokrát o to černější, že právě Lewis byl považován za gentlemana atletiky, který k devíti olympijským triumfům nepotřeboval zakázané látky.
    KDE BYLY FABRIKY NA DOPING ?
   
Sportovní svazy v bývalé NDR, Sovětském svazu, Číně........ O všech se tvrdí, že byly fabrikami na sportovní doping.
    A teď USA. Přes třicet tisíc stránek dosud tajných dokumentů o dopingu ve Spojených státech má k dispozici nejen prestižní magazín Sports Illustrated.
    V rozmezí dvanácti let od roku 1988 více než sto amerických sportovců dostalo i přes dopingový nález pouhé napomenutí, nikoli trest. Tenistka Mary Joe Fernandezová, fotbalista Lalas, a další mohli dále sportovat. Podle agentury AP mezi nimi bylo celkem 19 olympijských medailistů. Lewisův tréninkový partner Joe DeLoach vyhrál roku 1988 zlato v běhu na 200metrů, přitom mu v těle pár týdnů před tím zjistili tři zakázané stimulující látky.
    „Doteď ale nikdo neřekl, jaké látky byly u nich zjištěny. Nemusela to být zrovna tvrdá anabolika. Jsou to dohady,“ tvrdí Jan Ürge, v Česku člen dopingové exekutivy.
    TAKÉ U NÁS SE DOPOVALO
   
Sám dodává:“V osmdesátých letech byl sportovní doping organizován po celém světě. I u nás. Vzpěrači, cyklisti, atleti, běžci na lyžích a další ...... Ale nemůžeme nikoho jmenovat.“ Ürge dobře ví, že by ho mohla čekat série soudů-téměř každý ze sportovců by doping popřel.
    V Sovětském svazu existoval „program zlepšování výkonnosti vrcholových sportovců za pomocí nedovolených podpůrných prostředků“ od počátku 70. Let, v tehdejším Československu začal později. Kdo byl čistý? A kdo ne? Zřejmě nikdy se přesně nezjistí, kdo všechno se v moři dopingu koupal. Všechno řídil stát. Sportovci ani o tom nemuseli vědět.
    JEN KOULAŘ SE PŘIZNAL
   
Jen bývalý přední koulař Remigius Machura přiznal: „Nechci ze sebe dělat vola. Když se mě někdo zeptá, jestli jsem bral doping, odpovím ano.“ Za pozitivní nález byl nejprve doživotně diskvalifikován, později omilostněn. „Podle mě v té době používalo steroidy tak 80 procent reprezentantů,“tvrdí Machura.
    Před pár lety se v Kolíně nad Rýně konala evropská konference o dopingu, otevřeně se hovořilo o detailech dopingu v NDR. Kdo, kolik, jak dlouho..... Strůjci programu byli odsouzeni k podmínečným trestům, německý parlament pak odškodnil oběti, které zakázané látky braly proti své vůli nebo bez svého vědomí.
    PODEZŘELÉ REKORDY
   
Osmdesátá léta byla zřejmě eldorádem pro organizovaný sportovní doping. Zatímco věda od té doby v mnohém postoupila a sportovci jsou trénovanější, některé světové rekordy z té doby zůstávají, v atletice je jich 14. „Mnohé jsou podezřelé, to každý ví,“ říkají experti.
    České atletické rekordmanky Jarmila Kratochvílová (běh na 800m a Helena Fibingerová (hod koulí) ovšem svorně tvrdí, že se v kariéře obešly bez dopingu.
    „V osmdesátých letech bylo dopingových kontrol mnohem méně, byly sporadické. V podstatě se s nimi začínalo,“ potvrdil Ürge, člen české dopingové exekutivy.
    ANI LEWIS NEBYL ČISTÝ
   
Největší dopingový skandál na olympiádě se odehrál v Soulu 1988, kdy vítěz běhu na 100 metrů Ben Johnson přišel o zlatou medaily i světový rekord. Později měly problémy s dopingem i třetí Angličan Christie a čtvrtý Američan Mitchell. Kdo by čekal, že čistý nebude ani vítězný Carl Lewis.

Jan Palička
MF-DNES
SPORT
23. 4.2003


Zpět na problematiku