Město chce bránit nemocem

Bezdomovci nebo narkomani mohou šířit TBC. Lékaři proto rozšíří kontroly

Lékaři budou systematicky hledat nrmocné s tuberkulózou také mezi uživateli drog. Odměna za provedené vyšetření se totiž u bezdomovců osvědčila.

Praha-Tuberkulózu budou lékaři z Bulovky vyhledávat nejen u bezdomovců, ale od konce roku také u narkomanů. Projekt takzvaného motivovaného vyhledávání, při kterém dostávají bezdomovci za prodělané vyšetření stokorunovou poukázku na jídlo, e totiž osvědčil. Zájwm o něj má i Světová zdravotnická organizace, která se jím chce nechat inspirovat i pro rozšíření do dalších vyspělých zemí.

„Kromě rozšíření programu s bezdomovcina velké aglomerace a kraje s největším výskytem TBC chceme ve spolupráci s magistrátem přizpůsobit program motivovaného vyhledávání tuberkulózy i na drogově závislé,“ uvedl šéf Národní jednotky dohledu nad TBC Luděk Trnka.

Portidrogová koordinátorka hl.m. Prahy Nina Janyšková však upozorňuje, že program je nutno narkomanům přizpůsobit.

„Drogově závislí patří do rizikové skupiny. Proto jsme rádi, že se u nich takový program také zavede. Musí se však doladit například přizpůsobení mladšímu věku nebo systém identifikace lidí. Dnes jsou totiž v prahových centrech klienti vedeni pouze pod číslem,“ prohlásila Janyšková. Ve spolupráci s nevládními organizacemi a lékaři bude proto magistrát přes léto pracovat na patřičné metodice.

Možnost přenosu infekce je u toxikomanů a bezdomovců daleko větší než u běžných lidí. Žijí totiž na okraji společnosti, v uzavřených komunitách, většinou jsou oslabeni nedostatkem jídla. Vlivem drog mají narkomani také sníženou imunitu. Proto jsou více náchylnější k nakažení infekčními onemocněními.

V hlavním městš by se program týkal několik stovek závislých. Při vyhledávání kklientů by pomáhaly neziskové organizace a sdružení pracující s toxikomany. Zkušenosti s motivovaným vyhledáváním lidí má např. Drop-In. „Testovali jsme drogově závislé žijící na ulici na žloutenku. Za test byla odměna 50,-Kč. Za tři měsíce jsme otestovali asi čtyřicet lidí na ulici a stovku ve středisku,“ řekl streetworker Ondřej Novák. Byli jsme úspěšní.

Vdoucí střediska naděje, které se věnuje bezdomovcům, Miroslav Švára také upozornil, že bezdomovci si za peníze nekupují hlavně alkohol. „Většina lidí si to myslí, ale tak to není. Pár takových lidí samozřejmě ke, ale většina si koupí jídlo,“ řekl Švára.

Program motivovaného vyhledávání TBC u bezdomovců byl v Praze zahájen loni v květnu. Do konce února doporučili dobrovolníci k vyšetření 1 624 bezdomovců.

Aktivní TBC našli lékaři u 12 lidí, z toho sedm v infekční formě. Většina měla také svrab.

 

Veronika Syrová

MF-Dnes

Z hlavního města

Dne 7. Dubna 2003


Zpět na problematiku