JEDINEČNÝ PROJEKT V SUCHÝCH LAZCÍCH

Domov Agapé poslouží dětem, které se dostaly do problému s drogami

„Byl jsem závislý na drogách a ujali jste se mně.“ Tak by prý dnes mohla znít parafráze z biblického text z Matoušova evangélia, v němž jsou vyzdvihovány zásluhy těch, kdo pečují o chudé, nemocné a uvězněné. Zmíněnou větu pronesl biskupský vikář pro Charitu páter Pavel Forgač krátce před tím, než požehnal v Suchých Lazcích u Opavy ojedinělý projekt. Charita Opava v této obci otevřela 10. 4. 2003 domov Agapé, kde bude ým pečovatelů a terapeutů ve věku 12-15 let, které mají problémy s drogami. Jde o první zařízení tohoto typu v České republice. Vedoucí tohoto projektu, Renátu Hoffmanovou, jsme poprosili o několik otázek:

Jaká byla cesta od myšlenky až k domu, kam mají v březnu přijít první klienti?

Při své práci v Charitě Opava jsem během rozhovorů s ředitelkou zjistila, že je možné rozjet tento projekt pod Charitou. Vydala jsem se proto do Polska, kde již podobný domov funguje. Kněz Bogdan Peč, který před lety „Domov Nadziei“ (Domov Naděje) zakládal v Bytomi, nám dal souhlas k tomu, abychom podle polského modelu otevřeli stejné zařízení v České republice. Nezačínáme tedy s něčím úplně novým, ale na základě zkušeností od polských sousedů kopírujeme něco, co u nich funguje. V Suchých Lazcích začínáme proto, že jsme zde dostali k dispozici do nájmu dům a lidé se ve vesnicinaší přítomností nebránili. V jiných obcích si občané z různých důvodů zřízení Domov Agapé nepřáli.

V čem je toto zařízení jiné než ostatní protidrogová centra?

Je především jiné tím, že je určenomladým školákům. Máme zařízení pro narkomany starší patnácti let, ale pro ty, kteří drogy začali brát už v mladším věku, doposud nic neexistovalo. V Domově Agapé by měla být rodinná atmosféra, proto tady bude nejvýš patnáct klientů. Jeho odlišnost je také daná konkrétní filozofií s názvem „Uvěřit v sebe“, kterou dal dohromady zakladatel páter Bogdan z Polska. Je založena na víře, přijetí, již zmíněné rodinné atmosféře a lásce.

Co zde budou vlastně ještě děti školou povinné dělat?

Během ročního pobytu budou chodit do školy, stejně jako by chodily doma. Máme učebnu, kde se jim budou věnovat externí učitelé. Jsou to pedagogové, zaměstnanci školy při psychiatrické léčebně v Opavě. Odpolední program pak vyplní příprava do školy, práce v domově, terapie a duchovní program.

Jak se o tomto novém zařízení rodiče dětí, které berou drogy, mohou dozvědět?

Dáváme o sobě vědět pomocí letáčků, které posíláme na různá zařízení po republice. Psychologické ambulance, střediska výchovné péče, pedagogicko-psychologické poradny, K-centra, sociální odbory okresních úřadů, farní úřady a kontaktujeme zařízení a různé kluby, kde pracují s mládeží. Všude tam, kam se mohou rodiče obrátit nebo samotní závislí a měli o nás vědět.

Klienti nebudou žádní beránci. Jak chcete dosáhnout toho, aby zde zůstali po celý rok a podrobili se terapii?

Doufám, že je tady udržíme právě rodinnou atmosférou, kterou zde chceme vytvořit. Ze začátku se jim tady nebude asi líbit a počítáme s tím, že občas někdo uteče zpátky do místa, odkud přišel. Budou tady vlastně mladí, kteří nejsou plnoletí a nesou za ně odopovědnost rodiče. Právě rodiče musí souhlasit s pobytem v Domově Agapé. Ze začátkuto tady bude vypadat spíše jako dny otevřených dveří. Na to nás polští kolegové předem připravili. Nikdo není rád, když je někde mimo. Právě atmosféra přijetí, kterou doma nebo jinde v životě postrádali, jim má pomoci. Na tom je založena celá filozofie projektu, který v Polsku rozjel katolický kněz a která v „Domu Nadziei“ funguje a přináší výsledky.

Kdo bude pobyt mladých financovat a z čeho bude hrazený provoz domu?

Pobyt svých dětí si budou platit rodiče. Za měsíc zaplatí 2000,-Kč za ubytování a stravu. Dále budeme žádat o dotace a jsme jedním z projektů, které získají peníze z letošní Tříkrálové sbírky. Získali jsme také prostředky ze sbírky Pomozte dětem! Peníze na provozzískáme z dotace Meziresortní protidrogové komise a Ministerstva práce a soc. Věcí, doufáme také v příspěvek Města Opavy a opavského Okresního úřadu.

V čem bude spočívat „převýchova“ problémového dítěte?

Otázka je, jak hluboko bude do drogové závislosti klient zabředlý. Rok pobytu vidím jako krátký čas, když bude rodič souhlasit, takmůžeme pobyt prodloužit.Kromě individuální práce s mladým člověkem, který se dostal do problému s drogami, budeme spolupracovat také s rodinou dítěte. Bude moci jezdit na víkendy domů k rodině a ke konci pobytu i na delší čas, aby přechod do běžného života nebyla náhlá změna. Také rodičeby měli přijíždět přímo sem a nabídneme jim rodičovské terapie.

Jak se vám podařilo sestavit tým?

Téměř každý kdo chtěl pracovat musel projít konkursem. Základní podmínkou je chuť pracovat s narkomany a zabývat se o problematiku drogově závislých. Protože je filozofie Domova Agapé založena na víře, musí být členové týmu dobře zakotveny ve víře. Nebudeme zde sice nikoho lanařit na víru, ale musí být na našich životech vidět, že jsme křesťané a víra vBoha dává našemu životu smysl. V týmu jsou vychovatelé, terapeuti, externě pro nás pracuje psycholog a do týmu patří také katolický kněz. V našem případě se o duchovní službu budou starat minorité z Opavy. V osmičlenném týmu jsou vychovatelé, terapeuti, sociální pracovnice, správce domu a pečovatelka. Pomáhat nám budou také externisté. Všichni absolvovali kurz pro práci s narkomany, stáž v Polsku a na oddělení pro toxikomany psychiatrické léčebny a budou se zde doškolovat.

Jak bude vypadat duchovní program domu?

Každé ráno, večer a před jídlem se pomodlíme. Budeme tomu říkat ranní a večerní ztišení. Nejde o to, aby se nevěřící narkomani modlili, tím spíš, když se s tím většina z nich pravděpodobně ještě ani nesetkala. Ale jde o to, aby tento styl života viděli na nás a byli u modlitby s námi. Podstatné je, aby se s vírou setkali. Ostatní bude záležet na nich, bude to jakási nabídka pro ně. Stejně tak budou chodit na mši svatou. Když berou drogy, tak je víra nezajímá. Samotný průběh duchovního programu budeme konzultovat s minority, jsou k tomu přece jen kompetentnější, navíc jeden z nich má zkušenosti s prací s narkomany. To je pro nás velká výhoda. Věřím tomu, že nabídka duchovního života může mladým narkomanům pomoci závislost na návykové látce překoat.

Pavel Siuda

Mgr. Renáta Hoffmanová vystudovala obor vychovatelství na Pedagogické fakultě Ostravské Univerzity. Při práciv Charitě pava se podílela na zřízení Linky důvěry. Před dvěma lety začala pracovat na projektu Domova Agapé, který má pomoci mladistvým narkomanům.

 Závislosti a my
    Odborný časopis pro sociálně patologické jevy
    Rok 2002


Zpět na problematiku