Sázava odmítla přispět na K-centra

Benešovsko- Kontaktní protidrogové zařízení Káčko, získá od deseti měst a obcí na Benešovsku finanční dotaci. Starosta Benešova Mojmír Chromý oslovil dopisem s žádostí Týnec, Sázavu, Neveklov, Pyšely, Netvořice, Bystřici, Čerčany, Divišov, Postupice a Chocerady. „My přispějeme na provoz K-centra částkou sto padesáti tisíc korun,“ uvedl starosta Mojmír Chromý a dodává: „Zatím se všechny oslovené obce vyjádřily kladně. Jediná Sázava razantně odmítla na provoz přispět.“

Podle slov statrosty Sázavy Josefa Fialy se vedení města rozhodlo věnovat penízena volný čas dětem. „Ředitelka školského zařízení se ohradila, že to nebude tolik účinné věnovat peníze do Benešova. Městská rada se rozhodla jednoznačně,“ uvedl starosta Fiala. Za svým stojí i ředitelka Blanka Kubíčková. „S výsledkem jednání rady souhlasím. Je to správné, aby peníze šly přímo k dětem. Děláme pro ně besedy a jiné preventivní akce, které se setkávají s velkým úspěchem,“ uvedla Blanka Kubíčková a dodává:“Jsme na okraji okresu od Benešova dost vzdáleni. Služeb Káčka bychom stěží využívali.“

(jaj)

 

Co je to vlastně droga?

Droga je přírodní nebo chemická látka, která mění tělesný nebo duševní stav člověka. Působí na lidskou psychiku, ovlivňuje běžné vnímání světa.

V čem spočívá její nebezpečí?

Hlavně v tom, že vyvolává závislost. Tělesná závislost nastává, když někdo cítí tělesnou nepohodu a obtíže při vysazení drogy nebo výrazným snížením dávky. V těle narkomana dochází ke křečím, třesu, pocení, po nové dávce, po opakovaném prožitku. Dochází ke změnám v chování jedince. Duševní závislost se projevuje silnou touhou po droze. Narkoman si v mnohých případech dlouho neuvědomuje svou závislost a bláhově se domnívá, že kdyby chtěl, může s drogou kdykoliv skončit.

K-centrum –provozní doba

Pondělí až pátek 7-17 hod.

Psychiatr, rodičovská skupina : MUDr. ALENA OTTLOVÁ

Psycholog, psychoterapeut: PhDr. ANNA BALATOVÁ

Arte : IVANA OŽANOVÁ

Zdravotní sestra a vedoucí : HANKA SLÁMOVÁ

Streetworker, soc. Asistent : EVA HÁLOVÁ

(jaj)

 

Káčko je otevřené všem

• Jan Jarolímek

K-centrum v Benešově oslaví v letošním roce čtyřleté výročí svého založení. Jde o jediné kontaktní protidrogové zařízení na Benešovsku, které zajišťuje klasické služby osobám drogově závislým, experimentátorům, občasným uživatelům nelegálních drog , ale i rodičům, osobám blízkým, gamblerům či alkoholikům. „Také zajišťujeme i nestandartní služby primární prevence,“uvedla vedoucí Káčka, Hanka Slámová.

Vznik Káčka

K-centrum Benešov vzniklo na podkladě projektu Okresního úřadu v Benešově, schváleného Meziresortní protidrogovou komisí Úřadu vlády České republiky dne 15. 4. 1999.“ „ Tehdy poskytlo Ministerstvo financí na zřízení centra třista tisíc korun a okresní úřad a poskytl 99. 816 tisíc korun, upřesnila Hanka Slámová: „Snažíme se i zde zamezovat šíření žloutenky, HIV, pohlavních nemocí, omezovat šikanu, záškoláctví, rasismus, xenofobii, motivovat ke změně chování. Také posilujeme mladé lidi, aby své problémy osobní, partnerské i školní zvládli bez té berličky - drog.“

Provoz centra

Dveře Káčka jsou otevřeny po celý den. Dopolední služby využívají hlavně školy—exkurze, rodiče, osoby přicházející do nemocnice na vyšetření či návštěvy. Odpoledne chodí nepracující klientela, osoby vracející se z léčeben, z výkonu trestu a ostaní lidé.

ARTE skupina

Tuto místnost navštěvují lidé, kteří s drogami experimentují. Scházejí se zde a volný čas stráví malováním či hraním různých společenských her. ARTE však není jen pro ty, kteří již s drogou zkušenost mají. Pracovníci Káčka zde řeší i problémy doma, rozvody rodičů, rozchody s partnerem či problémy se šikanou. „Všem se snažíme pomoci přejít bez újmy období, kdy by si drogu chtěli vzít,“ upřesnila Hanka Slámová.

Skupina rodičů

Rodiče se zde mohou scházet anonymně. Káčko je otevřené všem. „Řešíme zde hlavně problémy týkající se drogové závislosti jejich dětí. Existuje zde však i poradna pro odvykání kouření,“ uvedla hanka Slámová.

Krizové intervence

Pomoc zde hledají především lidé na pokraji krize. „V takových případech musíme spolu s odborníky reagovat okamžitě,“ sdělila Hanka Slámová. Ve většině případů se jedná o gamblerství či heroinisty. „Zprostředkováváme i léčbu, zajišťujeme také HIV testy ze slin, které posíláme přes Okresní hygienickou stanici do Národní referenční laboratoře,“ uvedla pracovnice Káčka.

Výměnný program

Zde má hlavní zásluhu streetworker. Ten by měl podle slov Hanky Slámové do Káčka nastoupit od dubna letošního roku. Jde hlavně o práci v terénu. Streetwrker závislým osobám vyměňuje injekční stříkačky.

Hygienický servis

Většinou jej využívají bezdomovci, kteří zde hledají zázemí. „Nabízíme jim sprchu,k jídlu polévku,“ uvedla Hanka Slámová. Tento servis však není moc využívaný.

Dny otevřených dveří

Pro základní, střední školy a učiliště připravilo Káčko zajímavé přednášky. Centrum navštěvují i vojáci z místní posádky brigády rychlého nasazení. Zájem je opravdu velký. Termíny jsou podle slov Hanky Slámové obsazené. „Touto cestou bych velmi ráda pozvala pracovníky městských a obecních úřadů na Benešovsku na den otevřených dveří,“ připomněla Hanka Slámová.

• Jan Jarolímek

Benešovský deník
Benešovsko
Dne 21. 3. 2003


Zpět na problematiku