Drogová situace je alarmující

Jan Jarolímek

Benešovsko - Konzumace drog rok od roku stoupá. Oproti minulosti de dají drogy daleko lépe sehnat. „Zaznamenali jsme zvýšený nárůst experimentátorů s drogou,“ sdělila tisková mluvčí policie Zuzana Stránská, která připomíná fakta z nejrozsáhlejšího průzkumu mezi českou mládeží:“Odhadujeme, že osmdesát procent mladých lidí má má již nějakou zkušenost. Celá řada mladistvých přiznala, že drogu konzumovala a více než třináct procent mladých lidí ji užívá pravidelně.“ Věková hranice se stále snižuje a dnes není výjimkou, že jsou drogy dostupné i žákům základních škol.

Na Benešovsku se v současné době dají sehnat drogy všeho druhu. „Policisté se touto problematikou intenzívně se o trestnou činnost, která se velmi těžko odhaluje zabývají. Jedná,“ řekla Zuzana Stránská, která upozornila na fakt, že jde o mravenčí práci. A ta pokud bývá úspěšná, vyžaduje delší čas. „Policisté se při své činnosti zaměřují především na dealery, kteří drogy mezi mládeží rozšiřují,“ upřesnila mluvčí.

Drogy a jejich rozdělení
Konopí: mariuhana, hašiš
Stimulační látky: pervitin
Halucinogeny: extáze, LSD
Opiáty: heroin, metadon
Těkavé látky: ředidla, barvy
Tlumivé látky: rohypnol

Právní řád České republiky nerozlišuje mezi tvrdými a měkkými drogami,, i když se o nich normálně hovoří. „Drogy se dají rozdělit do několika skupin (viz tabulka). Ty se mezi sebou liší vzhledem, účinky, průběhem závislosti, ale i mírou rizika pro uživatele,“ uvedla Zuzana Stránská a upřesnila: „Nejrozšířenějšími drogami na Benešovsku je mariuhana a pervitin. Extáze byla zaznamenána policisty na různých hudebních produkcích.“ Důležitá je podle ní i prevence mezi mládeží. „Za loňský rok jsem navštívila třináct škol a uskutečnila dvaadvacet besed na téma kriminalita dětí- mládež a drogy. Také velkou měrou spolupracuje s benešovským Káčkem,“ dodala tisková mluvčí.

Jan Jarolímek
Benešovský deník
Benešovsko
Pátek 21. 03. 2003


Zpět na problematiku