Tenisový doping se táhne od alkoholu po s teroidy

Praha - (čen) Od cukru namáčeného do alkoholu přes mariuhanu až po anabolické steroidy se táhne historie dopingu v tenise.
    Zatímco alkoholem se hráči v posilňovali od nepaměti a mariuhana patřila neodmyslitelně k tenisovým večírkům sedmdesátých let, stopy anabolik vedou od nedávné doby.
    Obvinění, že steroidy užíval v osmdesátých letechbývalý americký tenista John McEnroe, vznesla nedávno jeho bývalá manželka, herečka Tatum O'Nealová, McEnroe to popřel, ale ženu nežaloval.
    Případ užití kokainu u Karla Nováčka a Matse Wilandera z roku 1995 se dostal až k britskému soudu, ale vyzněl do ztracena.
    Mezinárodní tenisová federace (ITF), známá svým liknavým přístupem k dopingu, často případy tajila do poslední chvíle.
    Dodnes například hráče netestuje na mariuhanu a teprve letos zavedla testy na krevní doping.
    Loni se podle údajů ITF odehrálo na světových turnajích asi 1400 dopingových testů, téměř dvakrát tolik než v roce 2001. Asi sto tenistů bylo testováno při mimosoutěžních odběrech vzorků.
    Ojediněle se ovšem vyvinula kauza americké tenistky Samanthy Reevesové, jež měla pozitivní vzorek na nandrolon při mimosoutěžním odběru v roce 1997.
    Reevesová se bránila, že brala nandrolon kvůli snížení hmotnosti, že jednala v dobré víře- a trestu neunikla. podobně vyvázl rakouský tenista Horst Skoff, který scvůj pozitivní doping hnal až před civilní soud. Výsledkem bylo, mužská tenisová asociace ATP propustila ředitele svého antidopingového programu.
    ATP už dnes varuje tenisty, že berou všechny látky na vlastní odpovědnost a že neznalost obsahu doplňkové výživy, v níž se často vyskytují anabolika, neomlouvá. Právě Argentinec Coria se při nálezu nandrolonu vymlouval na neznámé složení doplňkových prostředků. Populárním povzbuzujícím prostředkem na „hraně“ je mezi tenisty kreatin, který pomáhá tvořit svalovou hmotu a odbourávat únavu. Není zakázán, ale lékaři se k němu staví zdrženlivě, také kvůli vedlejším vlivům na jaterní činnost, křečové stavy a dehadrataci.
    Jaklo první se ke kreatinu přihlásila Francouzka Mary Pierceová, která se v něm zahlédla a díky bývalému příteli , hráči americké baseballové ligy. Při výzkumu na US Open 1998 přiznalo 56 ze 106 dotázaných tenistů, že kreatin zkoušeli, z toho 43 déle než týden.
    „Kretin není špatný, pokud se bere ve stejné míře, jako je obsažen v červeném mase. Jenže sportovci ho užívají v několikanásobně většímíře,“ řekl jeden americký lékař.
    „Normální“ dávkou se rozumí tři gramy kreatinudenně, ale sportovci berou také 30 až 40 gramů denně.

MF Dnes Sport -31.ledna 2003


Zpět na problematiku