Osud dokumentů o státně řízeném dopingu je nejasný

 Velká část listin dokládajících centrálně podávání anabolických preparátů sportovcům v bývalé ČSSR zřejmě zmizela.

      Velké otazníky se stále vznášejí nad státem řízeným dopingem, který tajně probíhal v ČSSR v osmdesátých letech. Známý obhájce sportovců obviněných z používání anabolických steroidů, doktor Jan Hnízdil tvrdí, že došlo ke ztrátě dokumentů, v nichž je státně řízený doping zachycen. V roce 1996 se stal členem komise expertů, kterou při Úřadu vlády sestavil tehdejší premiér Václav Klaus. Komise měla prozkoumat dopingovou minulost doktora Zdeňka Poslušného, jenž byl jmenován do funkce generálního sekretáře Meziresortní protidrogové komise. Tehdy se Hnízdil podle svých slov seznámil s inkriminovanými listinami. Již za vlády Miloše Zemana pak požádal o jejich zpřístupnění.“V oficiálním sdělení Úřadu vlády bylo ovšem uvedeno, že léta utajované dokumenty chybí a nelze vyloučit jejich skartaci nebo ztrátu,“ říká Hnízdil. Ve stanovisku se dále praví, že uvedená komise expertů sice byla ustanovena, ovšem ve spisové agendě úřadu chybí jí sebrané a projednávané materiály,“je činnost komise tudíž neprokazatelná“.

 

Hnízdil: Listiny drží Antidopingový výbor ČR

 

Hnízdil tvrdí, že pátrání po utajovaných materiálech jej zavedlo až k Antidopingovému výboru ČR. „Výbor vlastní významnou část dokumentů. Bylo mi ale sděleno, že jako soukroměprávní subjekt není povinen poskytovat je veřejnosti, „ říká a dodává: „Antidopingový výbor se mnou nemá zájem komunikovat.“ Hnízdil je už řadu let s představiteli výboru v názorovém sporu. Sám byl dopingovým komisařem, ovšem licence mu byla odebrána. Propaguje totiž mj. legalizaci velkého množství zakázaných látek.

     Jan Chlumský, šéf exekutivy Antidopingového výboru ČR, připouští, že tato instituce část dokumentů vlastní:“Jedná se ovšem pouze o fragmenty. Pochybuji, že lze objevit byť jen polovinu listin, které s řízením dopingem souvisí.“ Podle Chlumského je odkrývání dopingové minulosti choulostivé. „Je to ošemetná záležitost. I když se o někom zveřejní nějaké informace, ti, co doping přímo organizovali, mnohem větší lumpové, se budou dále  smát. Nepřijde se na ně,“ upozorňuje Chlumský.

 

Dávkované steroidy měly být neškodné

 

Jedním z mála lékařů, kteří byli v 80.letech blízko tajným projektům, je doktor Zdeněk Kunc, tehdejší lékař Ústavu národního zdraví, odpovědný  za sekci skoků a vícebojů u atletické reprezentace. Ten od roku 1985 podílel na realizaci tajného výzkumného úkolu, v jehož rámci byla sportovcům podávána anabolika.

„U těchto sportovců nedošlo k závažnému poškození na zdraví. Všichni byli pod lékařskou kontrolou, látky dostávali v léčebných či nižších dávkách, tvrdí Kunc. Sportovci se prý výzkumu účastnili zcela dobrovolně, ačkoli podle mnohých svědectví nad pokusnými jedinci visela hrozba vyřazení z reprezentace či ukončení kariéry.“Nic takového se nedělo. Někteří sportovci za námi dokonce přicházeli sami,“ oponuje Kunc.

     Cílem bylo rovněž vynalézt preparát na bázi aminokyselin, jenž by měl podobné účinky jako anabolika. „Tento výzkum se dostal daleko, ovšem po roce 1989 byl přerušen,“tvrdí Kunc. Přestože měl podíl na podávání nedovolených látek sportovcům, výčitky nepociťuje. „To určitě ne. Všechno bylo pod kontrolou,“reaguje.

                                                              

Štěpán Filípek- LN