Novinka pro kulturisty-rozbuška

Kam až mohou lidé zajít ve snaze
o nejlepší výkon či nejsvalnatější tělo

 MAREK VRBA

 Překonat nové hranice ve sportu se daří -ale mnohdy už jen s využitím dopingu. Tedy látek, které zvyšují výkon za cenu ohrožení zdraví sportovce. Další takový preparát teď používají kulturisté. Prostředek jménem dinitrophenol (DNP) však mění sport  spíše ve sportku. Vsadíte si na něj a vše ostatní necháte náhodě. A můžete úplně prohrát.

 O anabolických steroidech a jejich běžném užívání ve sportu se však dozvídáme o nových a rafinovanějších způsobech jejich používání (a maskování). U dinitrophenolu už úplně zůstává rozum stát. Zejména o těch, kteří jej užívají, to platí doslova. Na vysvětlenou snad stačí říci, že byl původně používán jako náhražka části rozbušky  v trhavině trinitrotoluen(TNT).  

JAKO PALIVO 

     Co dokáže DNP způsobit v lidském organismu? Když jej člověkpožije, je prvním zřetelným efektem zvýšení teploty. Toho je dosaženo tím, že tato látka odvrátí mastné kyseliny od produkce adenosintrifosfátu (ATP), tedy nukleotidu složeného z cukerného základu (adenosin) a tří fosfátových skupin. Chemické vazby  mezi skupinami jsou známy  jako vysokoenergetické vazby, která se využije v různých v různých procesech uvnitř buňky. Tělo je pak použije jak"palivo". Ve sportu se pro tento jev používají i látky  jako například efedrin, spiropent či známý aspirin, které mají podobný  princip fungování. Účinnost DNP je mnohem vyšší.

     Tímto způsobem látka DNP radikálně zvýší metabolismus, při několikadenním podávání dokonce až o polovinu. S tím samozřejmě souvisí i mnohem rachlejší spalování tuků- po požití DNP je úbytek i půl kilogramu čistého tuku denně. V tomto případě skutečně, na rozdíl od klamavých reklam a polehávání v posteli. Veškerou práci, při které se tuky spalují, vykoná preparát. 

DAŇ Z POUŽITÍ 

     Podle logiky věci se tak nemůže  dít zadarmo. jaká je tedy cena za jeho použití? Jedním vedlejším účinkem je mimořádné pocení. Dalším je zadržování vody. Jev sice nepříjemný , ale závodníci si s odulým obličejem nemusí lámat hlavy-po vysazení DNP se to dá zase do pořáídku(případně s pomocíé diuretik). Dalším z možných vedlejších účinků je dehydratace. Denní spotřeba nadopovaného kulturisty je deset až patnáct litrů tekutin.

     I když účinků této látky využívají, zejména při finální přípravě na soutěž k takzvané "rýsovací" fázi, hlavně profesionální závodníci pod dohledem doktorů, nezřídka jejím svodům podléhají i amatérští  či kondiční kulturisté.Zatím určitě v USA , kde je již poměrně rozšířená.Zde už jde opravdu o život.Stačí špatně odhadnout dávkování nebo také mít ve vyjímečných případech alergii na tuto látku-žádná soutěž už tohoto sportovce neuvidí.

 AUTOR JE SPOLUPRACOVNÍKEM REDAKCE

MF-DNES /VĚDA . 17.9.2002