Kutná Hora- Projekt zaměřený na protidrogovou prevenci a rozvoj zdravého životního stylu experimentálně ověřují v jedné z kutnohorských mateřských škol.
Věková hranice dětí, mezi nimiž se objevují takzvané patologické jevy, šikana, agrese nebo drogy, se v posledních letech posunula směrem dolů. Odborníci se proto shodli na tom, že prevence těchto jevů je velmi důležitá už v mateřských školách. Od příštího školního roku se vzdělávací zařízení pro nejmenší budou povinně řídit takzvanými Rámcovými programy výchovy a vzdělávání, zaměření na ochranu dětí před nežádoucími jevy.
Na experimentální ověřování jednoho z nich najelo již v tomto roce již šest mateřinek v České republice. Mezi nimi také kutnohorská Mateřská škola v Benešově ulici, tzv. "Adlerka."
Jedná se o program Šikulka chce být zdravý aneb má se rád, který vypracovala Dana Forýtková , gymnazijní profesorka z Nového Města na Moravě," upřesnila ředitelka školky Hana Kačerovská a přiblížila, v čem projekt spočívá: "Abychom dětem přiblížili, provází je postavička zajíčka Šikulky."
Právě od něj se chlapci i děvčata učí nenásilnou formou zdravému životnímu stylu, osobní hygieně, ale také prevenci užívání návykových látek a vytváření pozitivních vztahu mezi vrstevníky. "Šikulkas totiž ví, že se musí mýt, Šikulka neočichává látky , které nezná a podobně, uvedla ředitelka příklad.
Fáze experimentování a připomínkování jednotlivých projektů oŠikulkovi potrvá do konceletošního roku. Po vyhodnocení bude rozhodnuto, zda bude program nabídnut i ostatním mateřským školám. "Šikulka se nám velmi líbí. Proto už víme, že bychom u něj rádi zůstali s tím, že bychom ho nepojali samostatně, ale začlenili bychom ho do našeho projektu Barevný rok," zakončila Kačerovská.
Povinnost mateřských škol zahrnout do svého programu osvětu v oblasti prevence patologických jevů vítají i psychologové. "Je všeobecně známo, že už v předškolním věku se objevují projevy agrese. Učitelky v mateřských školkách mají možnost podobné jevy včas zachytit a vést děti prostřednictvím her k vzájemné snášenlivosti," zhodnotila Sylva Blahová z Pedagogicko-psychologické poradny v Kutné Hoře.
Slávka Sklářová
Mladá Fronta dnes
Střední Čechy
ČTVRTEK 28. LISTOPADU 2002