90. léta 20. Století byla počátkem nástupu nových druhů syntetických drog v České republice. Jelikož k jejich užívání a šíření docházelo především v nově vznikajících hudebních klubech, můžeme tyto drogy souhrnně pojmenovat klubovými drogami.
Do skupiny takto nazvaných syntetických drog můžeme vedle tradičního českého metamefetaminu zařadit i EXTÁZI, KETAMIN, GHB a v menších množstvích i KOKAIN, HEROIN A HUBIČKY, které získaly oblibu díky falešným informacím, že nejsou škodlivé a že po nich nevzniká závislost jako na shora uvedené drogy.
Jedním z mnoha alarmujících nebezpečí spojených s tímto drogovým trhem je skutečnost, že kvalita drog jsou se může výrazně lišit. Základní vzorce drog jsou kontaminovány jinými chemickými látkami, jinými příměsemi apod., přičemž účinná látka v droze je co do váhy čím dál tím méně zastoupena a její toxicita je značně snižována . Dokladem tohoto trendu v syntetických drogách je PMA a PMMA ( para-metoxymetfetamin a para-metoxymetamfetamin). K dalším rizikům patří nestabilnost distribuční sítě representována nahodilou sítí distributorů, což má za následek prodej DROG s nebezpečnou kombinací chemických látek, které u uživatelů vyvolává neadekvátní reakce organismu např. srdeční arytmii, poruchy dýchání, křeče, časté stavy bezvědomí apod. Neznámé kombinace drog jinou chemickou látkou mohou komplikovat poskytování první pomoci v případě předávkování. Velmi často v klubovém prostředí, když dealer nemůže poskytnout požadovanou drogu, dochází k prodeji náhražek, což se především objevilo u farmaceutických prostředků, které se mnohdy užívají souběžně s drogami.
Když si představíme, že distribuce drog v klubech této kvality stoupla od 90. Let min. stol. O více než 50 %, že toto prostředí čím dál tím více navštěvuje mládež ve věku 13 - 16 let, když vidíme a slyšíme, že společnost čím dál tím více jaksi toleruje užívání drog, pak tento negativní fenomén představuje velmi závažný celospolečenský problém.
Extáze v posledních letech patří mezi nejrozšířenější a nejprodávanější syntetické drogy v České republice. Vyskytuje se ve formě tablet různých tvarů, barev a velikostí. Účinnou látkou v tabletách je MDA, MDMA, MDEA, PMA, PMMA atd. Charakteristickým znakem tablet je jejich logo, což mohou být symboly renomovaných firem, postavičky z komiksů nebo motivy současného života apod.
Nebezpečnost Extáze tkví v tom, že její konzument nikdy neví, jakou účinnou látku tableta obsahuje a nezná koncentraci účinné látky v tabletě.
Proč tablety? Je to nejpřijatelnější způsob aplikace drogy, jelikož konzument nemá obavu z bolesti, z možného nakažení infekčními chorobami apod. Dále je touto formou balení drogy umocněn aspekt, že se nejedná o konzumaci drogy, ale o lék, který nemůže ublížit. Její účinek trvá od 4-6 hodin.
Extáze je syntetická, psychoaktivní substance, způsobující stimulaci a příjemné halucinace. Známá jako všeobjímající droga, nebo droga příjemných pocitů a extrémní relaxace. Tohoto efektu je dosaženo masivním vylitím neuromediátorů serotoninu (5-HT) je spojováno spíše s příjemnými subjektivními pocity a halucinogenními účinky podobné droze LSD nebo meskalinu.Je vysoce neurotická-poškozuje neurony. Hypertemie je jedním z nejzávažnějších symptomů spojených s užitím extáze. Úzce souvisí z celou řadou vážných, v krajním případě až smrtelných , zdravotních komplikací. Hypertemie může být přímým účinkem MDMA, ale její závažnost vzrůstá ve specifických poruchách, typických právě pro „raves“ a „ parties“- při zvýšené teplotě okolí, fyzické aktivitě, dehydrataci, častém užíváním drogy apod. Velmi výrazně zasahuje do hormonální nerovnováhy, neboť ovlivňuje tvorbu antidiuretického hormonu( tvorba moče a následné vylučování z těla), což způsobuje nerovnováhu vodního režimu v lidském organismu.
Předávkování je charakterizováno zrychlením bitím srdce , vysokým krevním tlakem, svalovými křečemi, pocity panického strachu a často i ztrátou vědomí. Jedním z vedlejších účinků užívání Extáze je stažení čelistních svalů a skřípění zubů. Následky užívání Extáze jsou nevratné, projevují se dlouhodobými depresemi neuropsychickými potížemi.
Ketamin je farmatceutický přípravek používaný v lékařství a veterinářství jako anestetikum a jakousi látkou, která díky vývoji nahradilo veterinární anestetikum "Sernyl", které bylo zneužíváno hlavně v 70. letech min.století v USA.
Ketamin (ketamin hydrochlorid) se vyskytuje jak ve formě roztoku, tak ve formě bílého prášku podobající se svou strukturou kokain. Roztok ketaminu může být aplikován nitrožilně. Ve své chemické struktuře se jedná o lipofilní látku (rozpustná v tucích) a rychle je přenášena do vysoce perfundovaných (životně důležitých) orgánů včetně mozku. Ketaminy interferují (vzájemně ovlivňují) s membránovými účinky exitačního neurotransmiteru kyseliny glutamové na NMDA receptory pro exitační aminokyseliny.
Ketamin se rovněž kouří nebo může být konzumován v nápojích. Ketamin učinkuje velmi podobně jako PCP (Andělský prach-syntetická droga rozšířená zejména v USA) a v Evropě známější LSD. Ketamin způsobuje halicinace, malé dávky vyvolávají stavy , kdy skutečnost je vnímána jako barevnější a krásnější, větší dávky vovolávají pocity "duše mimo tělo", či stavy blízko smrti.Účinky ketaminu trvají 1hodinu i méně.
Dlouhodobé užívání Ketaminu způsobuje delirium, amnezii, deprese dlouhodobé poškození paměti a respirační potíže. Vzhledem k výše uvedeným vedlejším účinkům nepatří Ketamin mezi masově užívané klubové drogy.
GHB -Gamma hydroxybutyrol je depresant působící na centrální
nervovou soustavu, vyvolávající euforické a halucinogenní stavy. GHB bylo vyrobeno jako stimulant pro aktivaci růstového hormonu., který podporoval růst svalové hmoty. Původně bylo prodáváno v centrech zdravé výživy. Pro svůj velmi výrazný anabolický efekt je velmi oblíbený především mezi kulturisty. GHB se vyrábí v kombinací gamma-butyrolactone (GBL) s buď hydroxidem sodným nebo hydroxidem draselným. Chemikálie vydávají při reakci teplo (termická reakce) a proto finální produkt nemůže být izolován nebo separován z tekutiny. Pro jeho slanou chuť je ředěn s minerální vodou, dochucován jednoduchými cukry, mnohdy je prodáván jako nápoj s vysokým obsahem karbohydrátů. GHB se kombinuje s alkoholem, který zvyšuje jeho nejen účinky, ale především zvyšuje riziko respiračních problémů. Lidský organismus zvyšuje je schopen si jej vytvářet v játrech, kdy BD (1,4 butanediol), jako náhrada za GBL, se v organismu syntetizuje a následně produkuje GHB.
V ČR se vyskytuje ve formě tekutiny čiré barvy a aplikuje se peroálně.
GHB se někdy používá při výrobě MDMA pro svoje stimulační účinky. Uživatelskou odměrkou jedné dávky bývá víčko od plastové láhve nebo kávová lžička. Účinky GHB nastupují po 15 až 30 minutách a trvají 3 až 6 hodin.
GHB může způsobit otupělost, netečnost, vyvolat závratě, nucení na zvracení, falešné vizuální vjemy, záchvaty vážné dýchací problémy, bezvědomí a koma. GHB byl velmi často zneužíván jako Rohypnol. Byl často podáván obětem sexuálního napadení, protože negativně ovlivňuje CNS-paměť. Předávkování obvykle vyžadovalo okamžitou intenzivní lékařskou pomoc.
NPC -ČR
ZÁVISLOSTI a my
ODBORNÝ ČASOPIS PRO SOCIÁLNĚ PATOLOGICKÉ JEVY
LISTOPAD 2002
Czech republik