Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Č.j.: 20602 /2002-51

 Programy na podporu aktivit v oblasti prevence sociálně patologických jevů u dětí a mládeže

v působnosti resortu MŠMT na rok 2003

 

Manuál pro předkladatele projektů

 Obsah:

1.        Programy prevence sociálně patologických jevů u dětí a mládeže na rok 2003 

2.        Zaměření programů, předkladatelé projektů 

3.        Pravidla a harmonogram dotačního řízení projektů prevence sociálně patologických jevů 

4.        Časové zaměření projektů 

5.        Forma zpracování přihlášek projektů, vymezení použití finančních prostředků 

6.        Systém hodnocení přihlášených projektů 


  

1. Programy na podporu aktivit v oblasti prevence sociálně patologických jevů u dětí a mládeže na rok 2003

K naplňování cílů dokumentu Strategie prevence sociálně patologických jevů u dětí a mládeže v působnosti resortu MŠMT na období 2001 - 2004 přispívají projekty prevence sociálně patologických jevů u dětí a mládeže, které mají napomoci zejména výchově dětí a mládeže ke zdravému životnímu stylu, k osvojení pozitivního sociálního chování a rozvoji osobnosti. K výchově ke zdravému způsobu života ve školách a školských zařízeních, v rodinách a jiných společenstvích na regionální či celostátní úrovni.           

Programy na podporu aktivit v oblasti prevence sociálně patologických jevů u dětí a mládeže na rok 2003 vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (dále jen „MŠMT“) podle zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů a v návaznosti na usnesení vlády České republiky č. 114 ze dne 7. února 2001 o Zásadách vlády pro poskytování dotací ze státního rozpočtu České republiky nestátním neziskovým organizacím (dále jen „NNO“) ústředními orgány státní správy.  

Programy jsou naplněním usnesení vlády ČR č. 1 ze 6. 1. 1999 o Koncepci státní politiky ve vztahu k mladé generaci a rovněž navazují na Bílou knihu Evropské komise o mládeží, která byla přijata Evropskou komisí 21. 11. 2001.  

                Cíle předkládaných projektů musí být v souladu se Strategií prevence sociálně patologických jevů u dětí a mládeže v působnosti resortu MŠMT na období 2001-2004 a současně musí respektovat priority uvedené v odst. 2 Manuálu pro předkladatele projektů. Finanční dotace MŠMT má iniciovat a umožnit zahájení nebo rozvinutí vybraných preventivních projektů.  

Nezbytnou součástí předkládaných projektů musí být zdůvodnění východisek a jasně formulované a hodnotitelné cíle. Prvky výše uvedené a detailní popis jednotlivých realizovaných aktivit jsou důležitými kritérii ve výběrovém řízení.

 

 

 

2. Zaměření programů, předkladatelé projektů

 

 Projekty je možno předkládat v rámci dvou vyhlášených Programů:

I. Preventivní programy realizované školami a školskými zařízeními

 (projekty místního a regionálního charakteru) 

II. Prevence sociálně patologických jevů u dětí a mládeže v působnosti resortu MŠMT

 (projekty nadregionálního a celorepublikového charakteru)

Program č.I

Preventivní programy realizované školami a školskými zařízeními

Projekty v rámci tohoto programu se nepředkládají na MŠMT,

ale na základě dodatečného upřesnění jednotlivých krajů na místně příslušné krajské úřady.

 

 

Prioritami Programu I. (projekty místního a regionálního charakteru) jsou oblasti :

 

1.   vytvoření projektů na podporu zdravého životního stylu ve školách opírajících se o koncepci modelového programu Škola podporující zdraví v MŠ a ZŠ (www.brana.cz/zdrskola); základní zaměření projektů by mělo vycházet ze zásad, kterými se řídí tento program; projekty by měly přispívat k optimalizaci sociálního klimatu a ke změně postojů a chování pedagogů, žáků a rodičů ve škole ve prospěch zdravého životního stylu

2.  vzdělávání pedagogů v oblasti prevence sociálně patologických jevů a zdravého životního stylu a tvorby pozitivního sociálního klimatu ve školách

3. kooperace mezi školami regionu (spolupráce v oblasti vzdělávací, metodické a strategické v rámci prevence sociálně patologických jevů; realizace stáží a výměn zkušeností)  

4. kooperace na úrovni regionů (účast na komunitním projektu „Zdravé město„ a „Zdravý region„, apod.); tyto programy zabývající se komplexně problematikou rizikových faktorů využívají propojení jednotlivých typů komunitních programů s cílem pozitivně ovlivňovat zdravý způsob života populace.

 

Cílem Programu I. je podpora škol a školských zařízení, které jsou samy realizátory preventivních programů, tzn. které je nerealizují prostřednictvím jiných subjektů.

  

předkladatel, realizátor

škola, školské zařízení

příjemce dotace

 předkladatel 

garant

osoba zodpovědná za realizaci i vyúčtování projektu  

supervizor

osoba, která dohlíží na zdárný průběh plnění projektu

 Program č.II

Prevence sociálně patologických jevů u dětí a mládeže v působnosti resortu MŠMT

 

Prioritami projektů charakteru nadregionálního a celorepublikového jsou oblasti:

1. vzdělávání učitelů a dalších pedagogických pracovníků v oblasti prevence sociálně patologických jevů a vzdělávání pracovníků na všech institucionálních stupních státní správy v oblasti prevence sociálně patologických jevů 

2.  prevence s cílovou skupinou učňovská mládež, národnostní menšiny, skupiny mládeže se zvýšeným rizikem výskytu sociálně patologických jevů  

3.  vytvoření projektů na podporu zdravého životního stylu ve školách postavených na interaktivním působení, posilování komunikačních dovedností, zvládání problémů a konfliktů a tvorbě pozitivního sociálního klimatu ve školách

4.  projekty spolupráce v systému prevence sociálně patologických jevů nadregionálního a celorepublikového charakteru v oblasti vzdělávací, metodické a strategické; realizace stáží a výměn zkušeností mezi školami apod.

 

 předkladatel, realizátor

škola, školské zařízení nezřizované MŠMT (projekty nadregionálního a celorepublikového charakteru) 

 

obecně prospěšné společnosti (dle zákona č. 248/1995 Sb.)

 

občanská sdružení (dle zákona č. 83/1990 Sb.)

 

organizace zřizované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy

organizace zřizované Ministerstvem zdravotnictví

organizace zřizované Ministerstvem vnitra

 

právnické osoby zřízené na základě zákona č. 3/2002 Sb. o svobodě náboženského vyznání a postavení církví a náboženských společností a o změně některých zákonů (zákon o církvích a náboženských společnostech)

 

fyzické osoby

 

vysoké školy (dle zákona 111/1998 Sb., o vysokých školách)

příjemce dotace

předkladatel

garant

osoba zodpovědná za realizaci i vyúčtování projektu

supervizor

osoba, která dohlíží na zdárný průběh plnění projektu

 

3. Pravidla a harmonogram dotačního řízení projektů prevence sociálně
         patologických jevů

 Následující pravidla jsou určena pro Program II.

 

1) MŠMT vyhlásí dotační řízení projektů prevence sociálně patologických jevů u dětí a mládeže v resortu školství, mládeže a tělovýchovy pro rok 2003 na internetových stránkách www.msmt.cz do 15. srpna 2002. 

2)  Žadatelé o dotaci na realizaci projektu prevence sociálně patologických jevů předají kompletní přihlášky do podatelny MŠMT, Karmelitská 7, Praha 1, 118 12 ve třech písemných a jednom elektronickém vyhotovení nejpozději do 30. září 2002, rozhodující je razítko podatelny ministerstva. Pokud je projekt zaslán na výše uvedenou adresu poštou, rozhodující je datum podacího razítka pošty (30.09.2002). 

3)  Registraci projektů a kontrolu jejich formálních náležitostí provádí odbor pro mládež MŠMT. Přihlášky a žádosti, které nesplňují formální náležitosti, jsou z dalšího řízení vyřazeny. Přihlášky a žádosti (včetně příloh) se žadatelům nevracejí, a to ani v případě neschválení finančních prostředků ze státního rozpočtu na realizaci projektu.  

4)  Projekty jsou předány 2 nezávislým oponentům ke zpracování oponentských posudků. Výběr oponentů je schválen resortní Komisí sociální prevence. 

5)  Projekty doplněné odbornými oponentskými posudky jsou posouzeny resortní Komisí sociální prevence. Složení komise (zástupci odborů MŠMT, akademické osobnosti, zástupci NNO) a předsedu komise jmenuje ministryně školství, mládeže a tělovýchovy. Návrh komise je postoupen do gremiální porady náměstka ministra skupiny mládeže a tělovýchovy a Kabinetu ministryně školství, mládeže a tělovýchovy. Rozdělení finančních prostředků schvaluje s konečnou platností porada vedení MŠMT. 

6)  Na poskytnutí finančních prostředků ze státního rozpočtu pro projekt prevence sociálně patologických jevů není právní nárok.  

7)  O výsledku dotačního řízení jsou předkladatelé projektů prevence sociálně patologických jevů písemně informováni do konce ledna 2003. 

8)  Po skončení dotačního řízení jsou výsledky zveřejněny na stránkách www.msmt.cz - adresář Prevence. 

9) MŠMT zrealizuje příslušná administrativní opatření nutná k poskytnutí finančních prostředků vybraným realizátorům projektů prevence sociálně patologických jevů.  

10) Průběh realizace projektů prevence sociálně patologických jevů je kontrolován formou průběžné zprávy řešitele a závěrečné zprávy u všech podpořených projektů. Je kontrolován věcný průběh řešení projektu, soulad účelu využití finančních prostředků s projektem, průkaznost užití přidělených finančních prostředků a hospodárnost, plnění smluvních termínů aj. Na návrh Komise sociální prevence MŠMT se uskutečňují kontrolní návštěvy na vybraných řešitelských pracovištích. 

11) Řešení projektu prevence sociálně patologických jevů končí závěrečnou zprávou o řešení projektu, která je posuzována odborem pro mládež a Komisí sociální prevence. Na základě tohoto hodnocení je projekt zařazen do jedné ze 4 kategorií:

A = projekt splněn vynikajícím způsobem

B = projekt splněn bez výhrad

C = projekt splněn s výhradami

D = projekt nesplněn.  

 

12) Předkladateli a realizátoru projektu prevence sociálně patologických jevů, jehož závěrečná zpráva byla vyhodnocena v kategorii D, nebude po dobu 3 let ve výběrovém řízení projektů prevence sociálně patologických jevů u dětí a mládeže v působnosti resortu MŠMT schváleno poskytnutí finančních prostředků, pokud se tento zúčastní dotačních řízení.

V souladu s podmínkami rozhodnutí jsou řešitelské organizaci s vyhodnocením závěrečné zprávy v kategorii D vyměřeny případné finanční sankce.

 

 

4. Časové zaměření projektu

 Předkladatelé mohou zasílat do dotačního řízení pro rok 2003 přihlášky projektů prevence sociálně patologických jevů z hlediska časového vymezení jejich realizace: 

1) Krátkodobé projekty (jednoleté) - jejich realizace musí být ukončena k 31. 12. 2003. Jednoleté projekty představují hlavní formu projektů finančně podporovaných MŚMT ČR 

2) Víceleté projekty, které jsou zpracovány etapově tak, že každá etapa bude ukončena vždy ke konci kalendářního roku (první etapa v roce schválení projektu a poskytnutí finančních prostředků ze státního rozpočtu). Tato forma je přijímána výjimečně, zpravidla na systémové vzdělávání pedagogů v oblasti zdravého životního stylu a prevence. Poskytnuté finanční prostředky nezakládají automaticky nárok na financování projektu v dalších letech. V případě kladného vyhodnocení průběžné zprávy o řešení příslušné etapy projektu budou finanční prostředky ze státního rozpočtu na další etapu víceletého projektu přidělovány přednostně (na pokračování nebo dokončení projektu). Na každou etapu bude s předkladatelem uzavřeno nové rozhodnutí.

 

5. Forma zpracování projektů a vymezení použití finančních prostředkůpět na problematiku

 

Do dotačního řízení budou zařazeny pouze projekty prevence sociálně patologických jevů zpracované na schváleném formuláři MŠMT. Předpokládá se zpracování v textovém editoru MS WORD na jednotném formuláři, který lze získat na www.msmt.cz (mládež). 

Žádosti musí (bez ohledu na formu právní subjektivity) být v souladu se zákonem č.218/2000 Sb. ze dne 27. června 2000 o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla).  

Předkladatel odevzdá přihlášku projektu ve třech papírových vyhotoveních (včetně příloh) + ve dvou elektronických (disketa + zaslat na mail budinskam@msmt.cz), která zůstávají na MŠMT i v případě neschválení poskytnutí finančních prostředků ze státního rozpočtu na realizaci projektu. 

Poskytované finanční prostředky jsou neinvestiční a nelze z nich hradit nákup či opravu prostředků výpočetní ani jiné techniky či spotřební elektroniky (videa, fotoaparáty, mobilní telefony, atd.). Finanční prostředky se neposkytují na mzdy zaměstnanců, mohou být hrazeny pouze ostatní platby za provedenou práci, přičemž tato položka musí být v žádosti o dotaci na rok 2003 jasně vyznačena. Platby za provedenou práci OPPP musí být podloženy prvotními doklady, zejména doklady o počtu odpracovaných hodin a výkony umožňujícími kontrolu skutečně provedené práce. 

Využití a vyúčtování dotace musí být v souladu s Metodickým pokynem pro vyúčtování neinvestičních dotací ze státního rozpočtu České republiky v oblasti prevence sociálně patologických jevů u dětí a mládeže v působnosti resortu MŠMT na rok 2003.

 

 

6. Systém hodnocení přihlášek projektů

 1)      Oponentský posudek 

Po odevzdání projektů a jejich evidenci je každý projekt hodnocen dvěma nezávislými oponenty. Oponenti hodnotí písemně a nezávisle na sobě každý projekt na základě následujících kritérií:

 

Součástí oponentského posudku je zpracování stručného zdůvodnění doporučení či nedoporučení poskytnutí finančních prostředků ze státního rozpočtu. Jména oponentů a jejich hodnocení se předkladatelům nesdělují. Hodnocení slouží jako odborný podkladový materiál pro jednání členů Komise sociální prevence MŠMT. Oponenti nesmí předkládat své vlastní projekty do výběrového řízení MŠMT pro daný rok, ani nesmí být odbornými garanty posuzovaných projektů.  

 

2)  Komise sociální prevence MŠMT 

Výběrová komise má tyto úkoly:

 

3)  Gremiální porada náměstka ministra 

 

4)  Porada vedení MŠMT 

 

                                                                                                               

PaedDr. Ladislav Malý v.r.

náměstek ministryně

   školství, mládeže a tělovýchovy

V Praze dne 7. srpna 2002


Zpět na problematiku