1. Realizace minimálních preventivních programů /MPP/ na školách a ve školských zařízeních
Systém primární prevence zneužívání návykových látek a prevence sociálně patologických jevů v působnosti Školského úřadu Plzeň – jih je dán plánem, který stanovuje konkrétní úkoly pro všechny typy škol a školských zařízení.Dlouhodobý a roční plán vycházejí z Koncepce prevence zneužívání návykových látek a dalších sociálně patologických jevů u dětí a mládeže v působnosti resortu Ministerstva školství,mládeže a tělovýchovy na období 1998-2000 a Minimálního preventivního programu pro školy a školská zařízení v oblasti zneužívání návykových látek – Škola bez drog /MŠMT ČR 12/1997/.
A. Způsob zapracování témat prevence do vzdělávacího procesu
Hlavním cílem realizace preventivních aktivit je přispět ke snížení rizika výskytu a následků drogové závislosti a dalších sociálně patologických jevů u dětí a mládeže.Úkolem koordinátorů prevence je v souladu s minimálními preventivními programy škol a školských zařízení vybavovat žáky informacemi a praktickými dovednostmi komunikace, posilovat a formovat postoje společensky obecně akceptovaných hodnot,napomáhat při odstraňování nedostatků v psychické regulaci chování,rozvíjet důvěru mezi dětmi,pedagogy a rodiči.
Protidrogové výchovně vzdělávací působení na děti a mládež uplatňované ve školách a školských zařízeních lze zařadit do různých částí osnov a učebních plánů.Klíčové vyučovací předměty se vztahují zejména k těmto oblastem :
* oblast prvouky a přírodovědy- formování základního vztahu k životu
základní vědomí odpovědnosti za vlastní život
* oblast přírodovědná – biologie člověka,fyziologie,biologické účinky drog,chemické složení
* oblast zdravého životního stylu – výchova ke zdraví,osobní a duševní hygieně,zdravá výživa,volnočasové
zaměření
* oblast společenskovědní- socializace jedince,užší a širší společenské prostředí, sociální prostředí a jedinec
* oblast rodinné a občanské výchovy – rodina a společnost, náš domov, zdravá výživa,právní odpovědnost,
zdravý vývoj a reprodukce,komunikativní dovednosti
* oblast sociálně právní – právní aspekty drog,práva dítěte,význam volby,nebezpečí reklamy
* oblast společenská – postoj společnosti k problematice, kriminalita, šikanování, rasismus, xenofobie
Problematiku lze zařadit do všech učebních plánů jednotlivých předmětů.Zařazování by mělo být uvážlivé,motivující ,zajímavé,přijatelné pro věkové skupiny a východiskem by měly být předchozí znalosti.
Při vypracování MPP respektují pedagogové materiál MŠMT „ Minimální preventivní program pro školy a školská zařízení v oblasti zneužívání návykových látek – „ Škola bez drog “.Prevence zneužívání drog je mimo jiné i součástí platných učebních osnov a je zahrnuta do schválených Standartů základního a středního vzdělávání,které obsahují i výchovu ke zdravému životnímu stylu.
Formy působení na žáky jsou pestré a různorodé podle typu a možností zařízení. Osvědčují se činnosti z oblasti aktivního sociálního učení,prvky dramatické výchovy,peer programy,ozdravné pobyty,diskuse o případech uvedených v médiích atd.
Do efektivních forem prevence jsou dlouhodobě zahrnuty i aktivity PPP P-jih, jedná se o depistáže dětí před vstupem do školy,depistáže dětí se specifickými vývojovými poruchami učení a chování a přímá reedukační práce s touto rizikovou skupinou.Pedagogicko – psychologické činnosti poradenské zaměřené na prevenci školní neúspěšnosti a negativních jevů v sociálním vývoji dětí a mládeže,na nápravu poruch učení a chování a dalších problémů ve vývoji, výchově a vzdělávání dětí a mládeže,psychokorektivní a terapeutické, zaměřené na rozvoj osobnosti,sebepoznání a rozvoj prosociálních forem chování dětí a mládeže. Pozornost byla zaměřena k reedukačním metodám např. Metoda dobrého startu,KUPOZ,zadávání testu SO-RAD – klima ve třídách,skupinách.
Postupně jsou v rámci jednotlivých preventivních programů škol zaváděny a v praxi ověřovány aktivní formy práce s dětmi a mládeží,jde o peer programy/ ZŠ Chlumčany,Gymnázium Blovice/ a jejich modifikace.které realizují pracovníci zmíněných škol a lektoři Centra protidrogové prevence a terapie.
Ve spolupráci s Centrem protidrogové prevence a terapie / K – Centrum / Plzeň byl na řadě škol realizován projekt -Primární prevence drogových závislostí - zaměřený k prevenci sociálně patologických jevů v širším pojetí. / ZŠ Merklín, Stod,Chlumčany,Blovice,Nepomuk,Kasejovice,Dobřany,Nezvěstice/.
V MMP se často u dlouhodobějších aktivit objevují i jednorázové akce : exkurze- Úřad práce,DROP IN Praha,ÚNV – Plzeň,K – Centrum,Čajovna Jericho ,kulturní a divadelní aktivity: Práva srdce, Memento.
V praxi je dětem ,žákům,studentům rodičům a výchovným pracovníkům poskytována odborná a metodická pomoc zejména v oblastech osobnostního a sociálního vývoje. Důraz je kladen na rozpoznávání prvních signálů narušení osobnosti,spojeného s rizikem zneužívání návykových látek,dalších závislosti a sociálně patologických jevů . / projekt Podpora psychického zdraví- Gymnázium Blovice,Dny zdraví pro rodiče-ZŠ Merklín, projekt MŠ – Zdravá MŠ Šťáhlavy/
C.Systém poradenské péče v rámci MPP
Systém primární prevence navazuje na příslušný okresní program prevence,na jehož tvorbě se kromě Školského úřadu Plzeň- jih a pověřeného koordinátora prevence podílejí další instituce, zejména Okresní úřad Plzeň – jih,Úřad práce Plzeň- jih,PPP Plzeň – jih ,Okresní hygienická stanice,Policie ČR, Psychiatrická léčebna Dobřany, T.Challange, Centrum protidrogové prevence a terapie /K.Centrum - P.Centrum / Plzeň , Stanice mladých přírodovědců p.Průcha a další.
Na školském úřadu , na všech školách a školských zařízeních pracují vyškolení pracovníci zodpovědní za provádění a koordinaci preventivních aktivit,byla zabezpečena distribuce všech dostupných odborných metodických ,informačních materiálů a publikací.Školy a školská zařízení zpracovaly vlastní Minimální preventivní program,jehož plnění je dvakrát ročně kontrolováno Školským úřadem pověření pracovníci / koordinátor prevence ŠÚ P-J,ředitel PPP P – J, host - ředitelka SSŠ P – J / jsou stálými členy okresní protidrogové komise a pravidelně se účastní jednání komise.
Na jednotlivých školách a školských zařízeních pracují koordinátoři,kteří poskytují informace a zároveň mohou předcházet negativním projevům. Školní koordinátor poskytuje i poradenskou službu v rámci konzultačních hodin.Žáci jsou informováni prostřednictvím např. vývěsní tabule,školní časopisy, výpůjčky
různých publikací v učitelských knihovnách, využívají i schránek důvěry,organizování dnů otevřených dveří,informace o existenci úřadů pro lidi.
/časopis Podlavičník,Školní dělbuch,Star , Škola rodině,Chlumč.zpravodaj atd.
D.Metody motivace dětí k pozitivní seberealizaci a struktura nabídky volnočasových aktivit
Kvantitativní vyjádření účasti dětí na jednotlivých volnočasových aktivitách
Pro sledovanou populaci našeho okresu je nabídka volnočasových aktivit ovlivněna zvláštnostmi ,které
jsou dané rozlohou .Na okrese pracují tři domy dětí a mládeže,ve kterých děti ze spádových oblastí
mohou rozvíjet své zájmy.Celkem navštěvují tyto zařízení 1 659 žáků ve 105 zájmových útvarech.
Značná část dětí rozvíjí svůj talent v ZUŠ. Na těchto školách pracují v oborech – hudební,výtvarný,
literárně dramatický,taneční – 1600 žáků.
SSŠ Plzeň–jih pořádá pro žáky olympiády(ČjO,MO,FO,BiO,ChO…..),různé soutěže –Pythagoriáda,
matem.soutěže Klokan,Klokánek.Žáci jednotlivých škol si mohou poměřit své znalosti s ostatními
v soutěžích recitačních,výtvarných,dopravních Besip a zejména sportovních soutěžích.Přehlídky
v okresním měřítku jsou odrazem práce jednotlivých škol v rámci volnočasových aktivit a zájmových
útvarech. Kvantitativní hledisko je ovlivněno polohou škol a dostupností jednotlivých zařízení.
Ve školách a školských zařízeních v okrese Plzeň – jih jsou zřízeny zájmové útvary různého zaměření
dle možnosti např.přírodovědný,výpočetní technika,dopravní výchovy,tvořivé děti,šikovné ruce,
turistický,sborového zpěvu,zdravotnický,košíkové,vybíjené,atletický,výtvarný,cizích jazyků,rybářský,
rehabilitační,logopedický,jóga,flétny,relaxační ,maňáskový a další zaměření .V průměru využívá těchto
útvarů okolo 40% žáků.Počet je ovlivněn i volnočasovými aktivitami ,které připravují pro žáky
organizace jako je :OÚ – obecní knihovny,Pionýr,Sokol,Sbor dobr.hasičů,AŚSK,ČČK. Jsou školy,které
pro žáky mají nadstandartní počet zájm.útvarů – ZŚ Chlumčany, Merklín.
E . Formy spolupráce s rodiči v rámci MPP
Formy spolupráce s rodiči v oblasti sociálně patologických jevů jsou zahrnuty v jednotlivých preventivních programech škol a školských zařízení.Preferovány jsou především tyto formy spolupráce:
* informace o záměrech a realizaci jsou rodičům poskytovány na třídních schůzkách, konzultačních dnech pro rodiče, prostřednictvím vývěsních skříní,oblastních novin,školních zpravodajů
* prevence zneužívání drog je rovněž jedním z témat, které školy a školská zařízení zahrnují i do své zájmové a mimoškolní činnosti
* sportovní, kulturní a dramatická činnost,pobyty v přírodě, společenské akce jsou často organizovány rodičů a žáků, pro rodičovskou veřejnost jsou uspořádány přednášky a besedy k dané problematice
Rodičovská veřejnost se účastní na preventivních a volnočasových aktivitách na všech školách a školských zařízeních okresu Plzeň – jih.Podílí se na přípravách při akcích v předškolních zařízeních např. Udělejte si
pro dítě čas, Drakiáda, Den tatínků,den maminek,posezení u táboráku ,projekt Valentýnka.. Pro rodiče
v MŠ – Horšice a Merklín – byly uspořádány přednášky.Rodiče se rádi /s dětmi z MŠ / zúčastňují zájezdů-
Divadlo Spejbla a Hurvínka,výletů na Hájek.
Na některých školách byly uspořádány pro rodiče akce : Dny zdraví pro rodiče s dětmi, Jak odhalovat šikanu
Rodiče jsou vedoucími zájmových útvarů,trenéři u sportovních oddílů,organizátory výjezdových pobytů.
Kvantitativní vyjádření by mohlo být v hodnotě 30%.
2. Vzdělávání pedagogických pracovníků v oblasti prevence sociálně patologických jevů
A. Nabídka vzdělávacích kursů,školení,seminářů
Systém přípravy výchovných pracovníků,poradenských pracovníků a koordinátorů prevence je součástí
dlouhodobé koncepce prevence sociálně patologických jevů a je průběžně realizován.příprava je
uskutečňována prostřednictvím MŠMT ČR akreditovaných vzdělávacích institucí MŠMT,IPPP ČR,PPP P-
jih,Pedagogické centrum Plzeň,Středisko výchovné péče Plzeň,Středisko služeb školám P – J.
Pro informovanost uvádíme akce : Psychohry ,Zdravý způsob života pro MŚ a 1.třídy,Šikana,Úmluva o
právech dítěte a syndrom zanedbaného,zneužívaného a týraného dítěte , Metoda dobrého startu, Techniky
systému One Brain, Postoje mládeže k drogám,Projekt Kandela.
B. Kvantitativní vyjádření účasti pedagogů na vzdělávacích akcích
Pedagogové ,kteří zastávají funkci koordinátora prevence sociálně patologických jevů na jednotlivých školách
a školských zařízeních se často mění.Nově jmenováni se zúčastňují samostatně akcí,které jsou v rámci okresu
připravované.Akce jsou pořádané různými vzdělávacími agenturami a je jen na zájmu preventistů se jich
zúčastnit. Značná část se jich účastní v rámci nabídky Pedagogického centra Plzeň.,ZČU PF Plzeň.
Akce ,které uspořádala PPP Plzeň – jih se setkávají se zájmem pedagogů.V roce 1999 poradna připravila pro
koordinátory konkrétně tyto :
Metody a techniky primární prevence ……………10 účastníků
Jak odhalovat šikanu ……………………….15 účastníků
Výcvikový kurz Šikana ………………………18 účastníků
Úmluva o právech dítěte …………………… 28 účastníků
Metoda dobrého startu ……………………. 55 účastníků
Aktuálně jsou preferovány zejména výcvikové kurzy orientované k přímé práci s dětmi a mládeží.
K získání profesionálních znalostí a dovedností potřebných k realizaci minimálních preventivních programů
ve školách a školských zařízeních se musí učitelé a další pedagogičtí pracovníci vzdělávat.Pedagogové se
při výběru vzdělávacích akcí opírají zejména o regionální existující specializované pracoviště – Pedagogické
centrum Plzeň, Speciální pedagogická centra,Středisko výchovné péče Plzeň, Pedagogicko–psychologické
poradna Plzeň - jih a další participující organizace – Policie Plzeň -jih,OÚ Plzeň- jih,OHS.
Významným vzdělávacím prvkem těchto akcí je poskytování pomoci jejich účastníkům při zpracování a
modifikaci MPP,včetně proškolení,jak vyhodnocovat účinnost preventivních strategií,přístupů a metod
uplatňovaných ve školách a školských zařízeních. Akce , které organizoval koordinátor ŠÚ P- jih společně
s PPP Plzeň – jih ,byly zaměřené na diferencovaný přístup ve vztahu k věku a osobnostním zvláštnostem
cílových skupin dětí a mládeže,Bylo zajištěno finanční krytí požadavků škol v této oblasti prostřednictvím
účelové dotace,která byla přičleněna k rozpočtu PPP – Plzeň – jih.
Lektorsky se na těchto aktivitách podíleli odborníci s akreditaci MŠMT např./PhDr.Jana Swierkoszová,
Prof.MUDr.Jiří Dunovský,DrSc,PaedDr.Jan Kaše,/,vzdělávací agentura Filie, česká společnost podpory
zdraví.
D. Aplikace získaných vědomostí a dovedností pro praktické činnosti na školách a školských
zařízeních v rámci realizace MPP
Prevence sociálně patologických jevů je postupně realizována v ucelené podobě od roku 1996 na základě
usnesení vlády ČR a příslušných pokynů MŠMT ČR. V současné době se vychází z osvědčených a
pozitivních zkušeností z předešlého období. Mezi priority patří zejména tyto oblasti :
* zefektivnění výchovně vzdělávacího působení na děti a mládež v oblasti prevence a prevence sociálně
patologických jevů.
* problematika zakázaných drog i volných drog ,těkavých látek,steroidů a medikamentů ,gamblerství,
xenofobie, rasismu a brutality, kriminality
* působení musí být neoddělitelnou součástí výuky všech žáků škol a školských zařízení ve věku 6-19let
/ včetně speciálních škol,dětských domovů,výchovných ústavů apod./.
* systémově koordinovat,analyzovat a vyhodnocovat,budovat vhodnou motivací pozitivní vztah k
seberealizaci ve volném čase
* pokračovat v odborné a metodické přípravě vedoucích pracovníků,koordinátorů prevence a výchovných
pracovníků
* zabezpečovat vzdělávání pro rodiče a další osoby pečující o mládež.poskytovat základní informace
týkající se drog,včetně postojů školy či školského zařízení k protidrogové politice
* budovat partnerství mezi školou a rodiči
* další zkvalitňování vlastní koordinační činnosti na úseku ŠÚ,škol a školských zařízení ,rozvíjení spolupráce
s dalšími regionálními subjekty,které se podílejí na zabezpečování vládního programu prevence
* podporu a prosazování aktivních forem prevence sociálně patologických jevů a důrazem na přímou práci
s dětmi a mládeží
* vytváření pozitivního sociálního klimatu
* vytváření podmínek pro rozvoj v oblasti volnočasových aktivit
* soustavně věnovat pozornost preventivním činnostem na úseku prevence sociálně patologických jevů
3.Subjekty a způsob participace na realizací MPP ve školách a školských zařízeních
Místní úroveň
Na systému primární prevence se vedle škol,školských zařízeních,příslušného Školského úřadu Plzeň –
jih,Pedagogicko –psychologické poradny Plzeň – jih podílejí další instituce: zejména Okresní úřad Plzeň –
jih,Úřad práce Plzeň- jih,Okresní hygienická stanice,Policie ČR, Psychiatrická léčebna Dobřany,
T.Challange, Centrum protidrogové prevence a terapie Plzeň, Stanice mladých přírodovědců Horažďovice /
p.Průcha/, Pedagogické centrum, Speciální pedagogická centra,Středisko výchovné péče,PF ZČU
Plzeň,Městské a obecní úřady jako zřizovatelé jednotlivých škol,Biskupství plzeňské,Českobratrská církev
evangelická, Dominikáni,Pionýr,Sokol,Sportovní kluby,Sbor dobrovolných hasičů a další.
Na školském úřadu a na všech školách a školských zařízeních pracují vyškolení pracovníci zodpovědní za
provádění a koordinaci preventivních aktivit,byla zabezpečena distribuce všech dostupných odborných ,meto-
dických ,informačních materiálů a publikací.Školy a školská zařízení zpracovaly vlastní Minimální
preventivní program,jehož plnění je dvakrát ročně kontrolováno Školským úřadem pověření pracovníci /
koordinátor prevence ŠÚ P-J,ředitel PPP P – J, host - ředitelka SSŠ P – J / jsou stálými členy okresní
protidrogové komise a pravidelně se účastní jednání komise.
4.Uplatňování alternativní preventivní strategie v rámci MPP ve školách a školských zařízeních,systém
vyhodnocení jejich efektivity,konkrétní výsledky v rámci regionu ve školách a školských zařízeních
realizací MPP v roce 1999
Školský úřad Plzeň – jih a jím pověřené instituce a pracovníci úzce a neformálně spolupracují s okresním
protidrogovým koordinátorem,pravidelně se scházejí k poradám a vzájemně se informují o všech aktivitách a
ekonomicko-organizačních otázkách souvisejících s plněním programu prevence sociálně patologických jevů.
Efektivnost prováděných protidrogových opatření a aktivit sledují na jednotlivých školách a školských
zařízeních pověření koordinátoři.Výsledky jsou konzultovány s vedením škol a školských
zařízení,výchovnými pracovníky a rodiči.O aktivitách je informován prostřednictvím zpráv koordinátor ŠÚ,v
rámci okresu si vyměňují zkušenosti a informují se o akcích a jejich kvalitách.
Efektivnost protidrogových opatření je rovněž sledována i okresní protidrogovou komisí a je ve spolupráci
s dalšími zainteresovanými institucemi pravidelně vyhodnocována.
Na okrese Plzeň – jih je do aktivit spojených s MPP zapojeno :
* předškolská zařízení ………………….…….1 900 dětí
* základní školy s 1.stupňem ,úplné…………..6 800 žáků
* speciál.školy ……………………………… 100 žáků
* střední školy ………………………………..1 100 žáků
Výsledky efektivnosti lze vykázat po delší době.Současný systém prevence drogové závislosti uplatňovaný
v působnosti Školského úřadu P –J lze hodnotit pozitivně, vedou nás k tomu dostupné statistické
informace,které jsou uváděny institucemi/OHS,KHS Plzeň/ jež jsou se v konkrétních případech s drogově
závislými jsou ve styku.Údaje nechceme přeceňovat,víme, že se děti i mládež kontaktu s drogou
dostává,stoupá i riziko vzniku závislosti a že skutečný výskyt drogové závislosti u sledované populace je
možná vyšší.