O nás

Rok 1999 byl pro Drop In o.p.s. rokem, který přinesl tři skutečnosti, ovlivňující více či méně podstatným způsobem činnost organizace. Prvním faktem je zákonná úprava, umožňující postih osoby za držení tzv.většího než malého množství jakékoli ilegální návykové látky. Protože nedošlo současně k rozdělení drog na více a méně rizikové /nepřesně často nazývané tvrdé a měkké drogy/, rozšířila se sféra trestního postihu a jeho hrozby i na širší, dříve nepostihovanou část populace - většinou na pěstitele a uživatele konopí. Na druhé straně lze již konstatovat, že se nenaplnily katastrofické scénáře předpovídající enormní nárůsty počtů trestních postihů souvisejících s výše uvedenou změnou zákona.

Druhou významnou skutečností bylo v roce 1999 zahájení dalšího připravovaného programu péče o klientelu z oblasti drogové problematiky - na počátku roku byl zahájen program Centra následné péče Drop In o.p.s. Principem činnosti uvedeného zařízení je další práce s lidmi, kteří již prošli léčbou a od drog abstinují.

Třetím faktem ovlivňujícím činnost organizace v minulém roce bylo zahájení přípravy k otevření programu metadonové substituce - tedy dalšího článku v řetězu harm-reduction aktivit Drop In o.p.s. Zahájení metadonové substituce bylo snahou naší organizace od samého počátku její existence a není tedy divu, že podpora MZ ČR směřující k rozšíření možností metadonové substituce v České Republice byla uvítána a využita s maximální efektivitou. Byly nastartovány programové i personální kroky směřující k otevření programu metadonové substituce počátkem roku 2OOO.

Všechny již dříve zahájené programy Drop In o.p.s. pracovaly v roce 1999 dle očekávání a podrobný výčet jejich činnosti je obsahem následujících stránek.

Za Drop in o.p.s
PhDr Ivan Douda, MUDr Jiří Presl

Cíle Drop in o.p.s v r.1999

 

Historie Drop in o.p.s

1991 Na základě iniciativy zakládajících členů dochází na konci roku k založení nadace Drop in, která jako první v České republice prosazuje pragmatický pohled na řešení drogové problematiku. 1992 V dubnu dochází k otevření prvního nestátního zdravotnického zařízení pro potřeby uživatelů drog a jejich rodin. Středisko je koncipováno jako nízkoprahové, tedy s co nejmenším vstupním prahem pro uživatele drog. Středisko vzniklo na základě transformace státního střediska pro drogové závislosti, které pracovalo od r.1971
1993 Zahájení prvního programu substituční léčby v ČR. Program probíhal ve středisku Drop in formou podávání Diolanu.
1996 Příprava a otevření programu streetwork, který poskytuje své služby přímo v přirozeném prostředí, kde se uživatelé drog vyskytují. Tento projekt byl jakousi prodlouženou rukou střediska a tím zabezpečil větší dostupnost služeb pro uživatele drog.
1997 Příprava a otevření programu mobilního streetu. Jde o aktivitu, která se soustřeďuje na nabízení svých služeb nejen v centru Prahy, ale všude po území hl.m. Prahy i mimo ně, kde se vyskytuje koncentrace uživatelů drog.
1999 V lednu tohoto roku dochází k otevření programu Centra následné péče, který nabízí své služby bývalým uživatelům drog, kteří již absolvovali základní typ léčby.Program je koncipován jako ambulantní.
1999 Na konci roku nadace Drop in zřizuje Drop in o.p.s. Tento subjekt přebírá a dále zřizuje všechny do té doby existující programy nadace Drop in.
1999 Zároveň je připravován projekt střediska metadonové substituce.

Současná situace Drop in o.p.s

Situace, ve které se nyní naše organizace nachází by se dala charakterizovat jako dynamicky se rozvíjející. Kromě nového projektu následné péče, který byl zahájen v r.1999 se připravuje spuštění programu střediska metadonové substituce. S tím souvisí pochopitelně mnoho příprav a zdá se, že bude ještě třeba mnoho úsilí než projekt opravdu spatří světlo světa.

To vše se děje na pozadí usazování již zaběhnutých programů a to především v oblasti provázanosti jednotlivých služeb a jejich harmonické spolupráce.
V oblasti personální politiky Drop in o.p.s se již podařilo zamezit nežádoucí fluktuaci pracovníků v jednotlivých projektech a zatím je naděje, že tomu bude i nadále.

Oblast, která se i nadále dá charakterizovat jako nestabilní je financování další činnosti Drop in o.p.s
Kromě toho, že příspěvky na provoz jednotlivých programů jsou často kráceny, jde i o nemožnost spolehnout se na pravidelný grantový příspěvek na projekty, které jsou již několik let činné a prokázaly během této doby svoji potřebnost.. To samozřejmě plodí existenční nejistotu zaměstnanců, která se každým rokem opakuje. Změna systému financování by byla jistě žádoucím prvkem v této problematické sféře.

Naše organizace i nadále sleduje jako prvořadý úkol další vzdělávání a profesionalizaci zaměstnanců. V dnešní době nejde jen o to poskytovat komplexní služby v oblasti drogové problematiky. Jde i o kvalitní a profesionálně provedený výkon těchto služeb.
Zmíněná oblast byla na začátku 90.let provázena spíše dobrou vůli a chtěním pomoci než profesionalitou jednotlivých pracovníků a poskytovaných služeb. To se již dnes mění a naše organizace to má na paměti.

Z tohoto důvodu již dnes není možné počítat s tím, že každá pomoc je dobrá, ale spíše s tím, že jen kvalitní výběr a další vzdělávání uchazečů o práci v této oblasti je zárukou efektivního poskytování služeb. Na základě tohoto předpokladu se v programech provozovaných Drop in o.p.s provádí jak výběr uchazečů, tak i výběr stážistů a externích spolupracovníků.
S tím souvisí pochopitelně, i další vzdělávací program pro vybrané uchazeče o práci v Drop in o.p.s .

Jednotlivé programy, projekty a činnost v r.1999

V roce 1999 Drop in o.p.s /do listopadu 1999 nadace Drop in / provozoval tyto programy:

  1. Středisko Drop In
  2. Mobil Street
  3. Streetwork
  4. Centrum následné péče

Počet kontaktů v r. 1999 podle programů

STŘEDISKO 23 955
MOBIL STREET 2 072
STREET 5 800
CNP 3 905

Program snižování rizik

Jako již v minulých letech i v roce 1999 pokračoval program snižování rizik.

Ten je založen na poskytování ochranných pomůcek jednotlivými programy s vyjimkou Centra následné péče, které je zaměřeno na populaci aktuálně již neužívající návykové látky. Tímto způsobem je sledována minimalizace či alespoň redukce poškození uživatelů drog, které přináší jejich životní styl a nedostatečné hygienické návyky.

Programy tedy poskytují:

Výměný program 1999

 

V roce 1999 poskytovali služby v jednotlivých programech Drop in o.p.s tito zaměstnanci: MUDr. J.Presl, PhDr.I.Douda, E.Klouček, S.Sedláčková, Mgr.J.Zlámaný, M.Matuštíková, O.Novák, M.Vlček, prom.psych.V.Kočka, PhDr.Hapalová, MUDr.Z.Veselý, R.Markus, V. Hřebíková, Mgr. J.Chára, Z.Skálová, E.Pressburgerová, P.Kubeš, J.Wunsch, E. Starmanová, E.Holeček.

Zároveň bychom se také zmínili a poděkovali těmto kolegům, kteří se podíleli na jednotlivých programech formou stážových pobytů: K.Filasová, I.Pleskanková, M.Matuštíková, L.Krákora, E.Kremlíková, T.Olivová, K.Markusová, L.Bořilová, L.Vejnar, J.Míček, B.Bufková, M.Šimková, I.Pospíšilová

 

Středisko Drop in

Historie a poslání organizace

Nízkoprahové středisko DROP IN o.p.s., jehož zřizovatelem je stejnojmenná nadace, nabízí své služby od r. 1992. Svojí činností, a částečně i personálním obsazením a metodami práce, navazuje na zaniklé Středisko drogových závislostí, které fungovalo od r. 1971 jako tehdejší jediné existující zařízení specializované na oblast nealkoholových drog při Všeobecné fakultní nemocnici II. Středisko DROP IN převzalo od SDZ VFN II. veškerou klientelu drogově závislých pacientů.
Toto nízkoprahové středisko působí v lokalitě nejvíce zasažené ,,drogovým problémem", tedy v centru hl. města Prahy, kde je nejvyšší koncentrace uživatelů návykových látek.
Program je dlouhodobý, zahájen byl dne 1.4.1992.
Zařízení je nízkoprahové, je tudíž určeno pro široké spektrum klientů včetně jejich rodičů, pedagogů aj.
Středisko DROP IN o.p.s./ dále jen středisko DROP IN/ je registrováno jako nestátní zdravotnické zařízení a jako takové nabízí svým klientům komplexní služby, počínající výměnným programem jak ve středisku, tak terénním a mobilním programem mimo něj, pokračující nízkoprahovou sociálně-zdravotnickou nabídkou /vitamínový a potravinový program/, lékařskou zdravotnickou první pomocí, konzultační a psychoterapeutickou částí až po doporučení klientů do dalších zdravotnických zařízení dle jejich aktuálního stavu a potřeb.

Spolupracujeme se všemi zařízeními kde může pacient spět k abstinenci, z nejčastějších zařízení např. PL Bohnice, Bílá Voda, Červený Dvůr, detoxifikační jednotky. Od 1.12.1999 na naše zařízení navazuje pobytový a léčebný program krizového centra M.O.S.T , P 9, Čakovická ul., naše středisko zároveň slouží i jako diagnostický filtr tomuto centru, dále pak klienti pokračují v Centru následné péče /CNP/ na Barrandově, které působí při v rámci systému DROP IN o.p.s jako jeden z jeho dalších programů.

Popis programu

Východiska programu
Posláním střediska je poskytování ,,harm reduction" služeb při udržení co možná nejširší ,,nízkoprahovosti" střediska, tedy otevřenosti a přístupnosti pro všechny typy zájemců o pomoc. Uvedené aktivity směřují k abstinenci od drog a k minimalizaci zdravotních a sociálních rizik spojených s užíváním psychotropních látek a k navázání neformálního kontaktu s klientem. Tento kontakt se stává základnou pro pozdější terapeutickou, či jinou intervenci. Středisko poskytuje klientům konzultace a motivuje je k další psychoterapii, či k jiným produktivním způsobům života. Důraz je kladen na práci s celou rodinou uživatele. Probíhají zde také rodičovské skupiny a individuální konzultace s rodiči a příbuznými. Rodiče závislých klientů zde mohou rozpoznávat vlastní neproduktivní formy chování např./ hyperprotektivitu/, které spolupodmiňují drogovou kariéru dítěte. U psychoterapie s klientem je kladen důraz na rozvoj introspekce klienta, na reflexi jeho vlastních motivů, činů a pohnutek. Klient se učí orientovat ve svém duševním životě, učí se přijímat i ,,stinné" stránky své osobnosti , poznává své meze , a postupně nahlíží sám sebe realističtějším způsobem, který mu umožňuje získat potřebnou sebeúctu jako jednu z podmínek dlouhodobé abstinence.

Cíle a principy programu
Prioritou zůstává navazování nových kontaktů s uživateli návykových látek, abstinence od návykových látek a u osob kde toho nelze docílit snižování zdravotních a sociálních poškození jak u klienta, tak společnosti.

Personální a organizační zabezpečení programu, změny v týmu
Maximální otevřenost střediska pro všechny zájemce o pomoc klade zvýšené nároky na diferenciálně diagnostické dovednosti terapeutů.

Pracovní tým tvoří:
 

Profese počet úvazek
Vedoucí lékař VŠ 1 1.0
Vedoucí psycholog VŠ 1 1.0
Lékař VŠ 1
terapeut 3 2.5
Kontaktní pracovník SŠ 4 2.0
Administr. Pracovnice SŠ 1 0.2
(k datu 31.12.1999)Š 11 9.7

Činnost r.1999

Aktivity programu
Spektrum služeb nízkoprahového střediska DROP IN lze shrnout do 10 oblastí:

  1. Navázání důvěryhodného kontaktu s uživateli návykových látek - ve spolupráci s terénními programy
  2. Výměnný program
  3. Prevence HIV/AIDS
  4. Zdravotní a hygienický servis
  5. Sociální práce
  6. Poradenství a konzultační služby
  7. Krizová intervence
  8. Ambulantní psychoterapii
  9. Stáže odborníků i laických zájemců
  10. Hot-Line (krizová tel. linka)

Obsah a průběh programu v roce 1999

Technicko organizační zabezpečení programu
Program je zabezpečen garantem a realizátory projektů a účetním a právním servisem Střediska DROP IN.
Organizační zabezpečení viz. Personální obsazení a výše uvedené informace.

Vývoj aktivit a jejich obsah v průběhu roku
Aktivity se daří plnit dle rozsahu projektu Nízkoprahového střediska na rok 1999:

Z dalších aktivit se soustřeďujeme ne depistáž gravidních uživatelek a následnou lékařskou a sociální pomoc při změnách životního stylu. Dále od r. 2000 ve spolupráci s II.Gyn. klinikou připravujeme program na resocializaci těchto matek a to budĄ s cílem trvalé abstinence, nebo substituční metadonové léčby.

Vývoj a případné změny cílové populace
Neliší se od cílové populace, které je projekt určen

Tým - vzdělávání, supervize, zahraniční stáže
Terapeutický tým je pod metodickým a supervizním dohledem vedoucího lékaře.
Interní týmovou supervizi poskytuje PhDr. Ivan Douda a externí supervizi PhDr. Helena Klímová.
Výcviky v roce 1999: Metadonový výcvik, Práce s tělem.
Průběžně realizujeme i zahraniční výukové stáže.

 

Koncepce - změny, léčebné standardy
Jedná se o dlouhodobý projekt, jeho koncepce odpovídá současnému stavu a koncepci uvedené v projektu. Jelikož máme statut zdravotnického zařízení, léčebné standardy jsou shodné s léčebnými standardami ve všech zdravotnických zařízeních dle předpisů MZ a mezinárodních úmluv o právech klientů. Standardy nízkoprahového střediska tvoří pracovní skupina pověřená MSV.

Spolupráce v rámci zařízení, mezi členy týmu
Složení pracovního týmu je spektrálně dosti barvité co do odbornosti i zkušeností /viz. Personální obsazení/, takže se tým velmi dobře doplňuje a spolupráce je velmi dobrá.

Public relations
O komunikaci s veřejností a s médii se starají převážně vedoucí a realizátoři jednotlivých projektů. Středisko má své stránky na internetu, kde jsou informace pravidelně obnovovány, internetová odpovědna MUDr. Jiřího Presla dále zodpovídá přibližně 60 dotazů měsíčně.
Sloužíme rovněž jako výukové a školící centrum pro další odborníky, našim střediskem projde kolem 120 - 200 studentů ročně.
Pořádáme pravidelné přednášky pro naše i zahraniční studenty.

Spolupráce s ostatními zařízeními, organizacemi a institucemi
Spolupráce s ostatními léčebnými zařízeními je z našeho pohledu a dle zkušeností poměrně efektivní. Dále velmi dobře spolupracujeme s VFN II. a s Programem metadonové substituce VFN v Apolinářské ulici.
Z institucí se jedná převážně o kurátory, probační pracovníky a sociální pracovnice se kterými je spolupráce více či méně zdařilá.

Hodnocení a výsledky Počty nově evidovaných klientů za rok 1999: 277 osob
Počty kontaktů denně v prům. 70 osob
Počty osobních konzultací v rámci terciární prevence: 25 - 30
Počty konzultací v rámci sekundární prevence: kolem 4 denně
Rodičovské kontakty: počet konzultací s rodiči za rok 1999 byl 540.
Telefonická krizová intervence 24 hod: 2 748 kontaktů / 1999
Odpovědna na internetových stránkách MUDr. Jiří Presl: 670 zodpovězených dotazů/ r. 1999

K přesnějšímu zhodnocení přikládáme tabulky, vedeme grafy, statistické údaje je možné vyhodnotit na softwarovém programu.

Kritické zhodnocení rozvoje zařízení,dosažení cílů.
Jedná se o dlouhodobý projekt a vzhledem k jeho působení se rozvíjí dle předpokládaných záměrů. Realizace programu bude dále pokračovat v aktivitách, stanovených na r. 2000.

Závěry a doporučení na základě předchozího zhodnocení
Vzhledem k tomu, že se v roce 1999 rozšířil projekt o místnost ,,1. Kontaktu", kde mají klienti možnost posedět a občerstvit se polévkou, či čajem, je potřeba zvýšit i rozpočet na potravinový program a personálně-organizační zajištění tohoto projektu.

Vytýčení úkolů pro následující rok
Pro následující rok se chceme i nadále zabývat tímto dlouhodobým projektem, dále vytvořit projekt určený k resocializaci a depistáž gravidních uživatelek.

MUDr. Jiří Presl garant projektu
Vypracovala: Simona Sedláčková realizátor projektu

 

Mobil Street

Popis programu
S vědomím šíření pouliční drogové problematiky a nedostatku nízkoprahových zařízení v Praze, zahájil v roce 1997 zřizovatel Střediska DROP IN, projekt mobilní terénní služby. Vycházel ze zkušeností s terénním programem Streetwork, který funguje od roku 1996.

Jedná v se v zásadě o zjednodušení kontaktu mezi terapeutickým a preventivním centrem na jedné straně a "drogovou populací" na straně druhé. Obdobné projekty již existují v západní Evropě, nejedná se tedy o nic nového. Základem je zde zajištění podmínek pro každodenní trasu po městě. Touto trasou je okruh, který spojuje místa, na kterých se dá očekávat výskyt rizikové drogové populace - tedy lidí, kteří si píchají drogy a potřebují tedy stále stříkačky a jehly.

Nedostatek "nářadí" nevede u těchto lidí k tomu, že by s drogami přestali, ale pouze k tomu, že používají nesterilní stříkačky a kromě toho si je půjčují mezi sebou. Právě tomu hodlá projekt bránit. Nejde ale jen o to. Zároveň se sbírají použité jehly a bezpečným způsobem likvidují. I to je součástí prevence proti HIV infekci. Dochází také k navazování nových kontaktů s drogovou populací a zvyšuje se tedy možnost terapeutického ovlivnění těchto lidí. Stejně tak se prohlubují kontakty již navázané.

Hl.m. Praha je místem, které patří, co do rozsahu drogové problematiky, k místům srovnatelným s celou řadou obdobně postižených velkoměst. Přesto zde lze najít určité specifické rysy, typické právě pro tuto lokalitu. Jde o tradičně vysoké zastoupení užívání drog i.v. aplikacemi a to i u začínajících toxikomanů, rychlý rozvoj poměrně nedávno vzniklé drogové "pouliční scény", nedostatečnou síť preventivních a hlavně nízkoprahových ("harm reduction") institucí a v neposlední řadě pak - alespoň do poslední doby - relativně nízké promoření "drogové populace" HIV infekcí.

Na prvním místě je snižování rizik vyplývajících z nitrožilní aplikace drog a tím zamezení šíření infekčních onemocnění (HIV, hepatitis atd.) i mezi nedrogovou populaci. Dále jde o navazování kontaktů s uživateli drog přímo v jejich prostředí a možnost zprostředkovat kontakt s nízkoprahovými, detoxifikačními zařízeními či jinými léčebnými zařízeními

Obsah a průběh programu v roce 1999
Jakožto nestátní a nezisková organizace jsme plně závislí na prostředcích uvolňovaných v rámce státního boje proti drogám. Z těchto prostředků zajišťujeme základní provoz, materiál a mzdové náklady. Naše organizační struktura má jasná a pevná pravidla. Jen tak je možné udržovat vysoký standard našich služeb. V tom nám pomáhá povinné vzdělávání a školení.

Pokračujeme v souladu s našimi cíli popsanými v projektu. Tento rok se staly dvě velmi důležité věci. Zaprvé jsme již letos zabezpečovali velké kulturní akce např.(Řevnice, Roztyly, Mikulov) byli jsme však i v Trutnově a jinde. Za druhé se nám podařilo získat důvěru v bytech, kde bydlí uživatelé drog a dále se rozšiřuje síť podchycených uživatelů.

Naši klienti jsou především lidé mladšího věku a české národnosti. Prostředkem kontaktu je aktivní vyhledávání ohrožených jedinců v terénu a zprostředkovaným kontaktem. Věkově je naše klientela rozmanitá, převládají jedinci mezi 19 a 35 lety. Klienti jsou již mnohdy sami rodiče dětí. Tým se vzdělává především v rámci zařízení, nepočítáme-li odborné výcviky. V tomto směru např. ve spolupráci s org. Filia a ostatními terénními programy. Supervize probíhá jak individuálně tak i skupinově.

V úzké spolupráci s A.N.O a její sekcí Harm reduction se podílíme na vytváření a dodržování standardů práce v drogové problematice.

Díky nabídce v rámci org. Drop in a spolupráci s ostatními zařízeními jsme schopni nabídnout komplexní péči o lidi ohrožené drogou. Spolupráce v rámci týmu probíhá pod vedením zkušeného pracovníka. Na pravidelných poradách a supervizních setkáních týmu.

V rámci skromných možností působíme skrze média pomocí rozhovorů, článků na potencionálně ohrožené a informujeme o rizicích spojených s braním drog.

Jakožto terénní program spolupracujeme především s naším nízkoprahovým střediskem. Ale předáváme i informace a kontakty na ostatní zařízení v oblasti péče o drogově ohrožené.

Hodnocení a výsledky
Dílčí hodnocení probíhá každý týden na operativní poradě. Dále sběr dat měsíčně a pravidelné vyhodnocení strategie čtvrtletně. Pololetně výroční zpráva.

Hodnocení úspěšnosti z těchto hledisek: počet kontaktů, počet klientů, počet vyměněných jehel a stříkaček, počet zprostředkovaných kontaktů na středisko a v neposlední řadě i subjektivně posouzený zdravotní stav našich klientů.

Na přiložených tabulkách je vidět nárůst vyměněných stříkaček což znamená, že si získáváme klienty, kteří si pravidelně mění stříkačky. Přestože se jedná o terénní kontakt, který je zpravidla anonymní lze udat poměrně přesná čísla.

Situace a místa kontaktů
Městské části, které navštěvujeme v projektu Streetmobil:
Karlovo nám, Žižkov, Malvazinky, Dejvice, Nám. I.P.Pavlova, Nusle, Roudnice n. Labem, Psáry, Kubánské nám, Vinohrady, Vršovice, Řepy, Flora, Smíchov

Vzrůstá počet podchycených bytů, ale nejen to, obyvatelé a uživatelé v jedné osobě si již zvykli na určitý rytmus i hygienická pravidla bezpečné aplikace. Je to vidět na jejich zdravotním stavu. Podařilo se nám zprostředkovat metadonovou substituci pro dva klienty a o dalších se jedná. Efektivita takovéto péče je vysoká což je vidět i na počtech vyměněných jehel a stříkaček.

Ondřej Novák Ved. programu Street mobil

 

Streetwork

Popis programu
V zásadě jde o zjednodušení kontaktu mezi preventivním a terapeutickým centrem na straně jedné a "drogovou populací " na straně druhé. Projekt funguje již dva roky a ukázal se být velice účinným. Pracovníci obcházejí místa největšího výskytu i.v. aplikovaných drog a vyměňují použité jehly a stříkačky za nové. Nedostatek čistých jehel mezi narkomany vede k tomu, že si nesterilní stříkačky navzájem půjčují. Hrozí tak vysoké riziko přenosu infekčních chorob, z nichž nejvážnější jsou hepatitidy a AIDS. Výměnný program zároveň účinně snižuje množství pohozených stříkaček použitých narkomany, a tak i množství nebezpečného toxického odpadu ve městě. Dlouhodobý kontakt s jednotlivými toxikomany prohlubuje osobní vztah a zvyšuje tak důvěru v jednotlivá terapeutická centra a přibližuje možnost potencionálního léčení. Hlavní město Praha se během posledních deseti let stalo významným odbytištěm nelegálních drog. Tato drogová scéna má svá specifika :

Projekt je přímo spojen se střediskem DROP-IN, které zajišťuje následnou péči nebo předává klienty Centru následné péče DROP-IN a dalším oprávněným institucím (léčebny, komunity, denní stacionáře , detoxifikační centra, doléčovací centra). V poslední době těsněji spolupracujeme s Centrem Most.

Obsah a průběh programu v roce 1999

 

Situace
Během roku 99 došlo na pouliční drogové scéně k značným změnám. Způsobily je především přijaté novely protidrogových zákonů, platných od nového roku. Značná represe ze strany Policie ČR a Městské policie(stále časněji se objevuje těžké fyz. napadání narkomanů, zjevně bez příčiny) způsobila, že od dříve stálých a tedy snadno dostupných a identifikovatelných míst se scéna posunula k prodeji výhradně přes mobilní telefony. Ty dealerům zaručují větší dostupnost, mobilitu a bezpečí. Pro klienty poměrně bezpečný nákup drog. Pro nás pak především zhoršenou přístupnost ke klientům. Pro laickou veřejnost přechod na tento systém skrývá větší možnost konfrontace s drogovou problematikou (např. poranění o jehlu atd.). Zatím co před rokem 99 jsme navštěvovali asi 5 stálých míst s prodejem drog, během roku 99 to bylo víc jak 20 lokalit.

Zde jsou některá místa:
Stanice metra (prodává se přímo ve vestibulu, nebo v jeho těsné blízkosti):

Přesto se v centru města prodávat nepřestalo. Prodejci v centru však nabízejí drogy se značně sníženou kvalitou a za nižší cenu. To výrazně zvyšuje rizika především u nitrožilní aplikace drog. Zaznamenali jsme také výskyt nového typu Heroinu, tzv. " bílý heroin". Způsobil vlnu předávkování a několik úmrtí. Je šedé nebo bílé barvy, prodává se pouze jako prášek ("hnědý" je k dostání i formě "kamenů"). Je bez vůně. Vyznačuje se vysokou koncentrací účinných látek. Během roku na něj přešlo 80 až 90 procent našich klientů užívajících opiáty. Postupně tato vlna opadla a dnes ho užívá kolem 60 procent klientů.

Počet uživatelů drog se zvyšuje. Tím narůstá poptávka po našich službách. Průměrný věk našich klientů se začíná výrazně posouvat pod dvacet let (asi 17 - 19 let). Čím dál čistěji se setkáváme s toxikomany, kteří začínali brát drogy kolem 12 - 15 lety. Dále stoupl počet lidí užívajících drogy nitrožilně na úkor jiných druhů aplikace. Toxikomani si drogy aplikují téměř výhradně poblíž místa jejich nákupu. Vzhledem k stylu prodeje drog je tímto způsobem ohrožena široká veřejnost. Tento problém by z větší části vyřešilo zřízení aplikační místnosti, kde by si toxikomani mohli např. pod lékařským dozorem drogy aplikovat.

Ondřej Novák Ved. programu streetwork

 

Centrum následné péče

Historie programu
Program začal svoji činnost na základě podpory MČ Prahy 1, 4 a 8 na začátku r. 1999. Na jaře letošního roku se k podpoře projektu svým rozhodnutím připojil Magistrát hl.m. Prahy a MPK ČR. Program C.N.P vznikl z potřeby ambulantní následné péče /v indikovaných případech/, pro klienty nízkoprahového střediska Drop in. Postupně však začalo být jasné, že program je důležitý v celkovém komplexu péče o uživatele drog v Praze. Podle kvalifikovaných odhadů zařízení tohoto typu zvyšuje podíl úspěšných případů o 50%.

Úloha zařízení v systému péče o uživatele drog
Centrum následné péče Drop in o.p.s je koncipováno jako poslední článek komplexní péče o uživatele drog. Jeho potřebnost spočívá především v tom, že bude pracovat s klientem na prohloubení a podpoře již dosažených změn životního stylu. Prostor ve kterém se C.N.P. etablovalo má velký význam v tom, že předchozí články léčby by byly neúplné, pokud by klient nebyl schopen řešit otázky svého dalšího života prospolečensky a především odpovědně ve vztahu k sobě a svému spokojenému životu.

Dlouho byly velké finanční prostředky vydávané na léčbu ztráceny tím, že klient se ocitl nedostatečně intenzivní návazné péči po propuštění z ústavního, komunitního nebo jiného článku péče o uživatele drog. Toto období, které následuje po propuštění léčby, je jedno z nejtěžších, a to z důvodu vyhledání a zapojení klienta do systému sociálních vztahů a zaměstnání. Klient v této chvíli potřebuje jak podporu, tak i typ péče, která se již nebude tolik zajímat o to co, kdy a kde bral, ale tím co s ním je nyní a co s ním bude dál. Také je nutné pracovat na tématu co mu aktuálně brání v tom, aby dosáhl cílů, které chce a k životu potřebuje.

Tedy význam potřebnosti Centra následné péče je:

Návaznost na jiná zařízení v rámci regionu, mimo region
Při stanovení návaznosti na jiná zařízení v rámci regionu i mimo něj bude myslím nejvystižnější tabulka registrovaných klientů C.N.P s tím odkud byly do našeho zařízení posláni.

Popis programu
Problematika klientů s kterými centrum pracuje neobsahuje jen ty případy ve kterých je v životní historii přítomno užívání ilegálních nebo legálních drog. Centrum se také zaměřuje na rodinu a partnery těch, u kterých je nebo byla přítomna problematika užívání omamných látek.

Úspěchem C.N.P v léčbě je klient, který při zachování své svobody rozhodování neopakuje předešlé rizikové tendence k vytváření návykových vztahů s následným poškozením kvality a komfortu svého života.

Základním zaměřením centra je nabídka péče na všechny klienty, kteří mají problémy s respektováním hranic vlastního bezpečí. V důsledku této, do různé intenzity přítomné absence ochrany sebe, se dopouští takto utvořený člověk jednání, které může v důsledku ohrozit i jeho život.

Člověk přicházející do kontaktu s CNP je již dostatečně vyspělý a odolný z předcházející fáze péče nebo etapy života, že je schopen chápat a efektivně využívat služby C.N.P. Cíle a principy programu
Mezi základní dlouhodobé cíle C.N.P patří:

Metoda Forma
Ambulantní poradenství Skupinová /6.měsíců/ Tematická
Nezaměřená
Relaxační
Edukativní
Podpůrná
Pohybová
  Individuální /min.3.měsíce/ Podpůrná
Edukativní
Krizová intervence
Rehabilitační pobyty Sebezkušenostní, zátěžové se samosprávnými prvky
Sociální práce Informační servis
Administrativní pomoc
Asistence

Obsah a průběh programu v roce 1999
Projekt zahájil svoji činnost 1.1.1999 na adrese Werichova 981, Praha 5 a počítáme s dlouhodobým provozem.

Realizované programy v r. 1999:
Od 1.1. 1999 - individuální poradenství
Od 1.1. 1999 - příbuzenská skupina /každé pondělí 17.30 - 19.00/
Od 1.1. 1999 - poskytování stáží
Od 5.5. 1999 do 3.11.1999 - klientská skupina
Od 10.9. 1999 do 19.9.1999 - rehabilitační pobyt pro klienty
Od 24.9. 1999 do 24.3.2000 - klientská skupina
Prosinec 1999 - rehabilitační pobyt pro klienty /týden/

 

Vývoj a případné změny cílové populace v r.1999
Cílová populace se skládá ze dvou složek. První složka jsou přímo uživatelé drog, druhou složkou jejich rodinní příslušníci. Během zatímního vývoje nedošlo ke změně populace, které nabízíme své služby.

Proto budeme své služby nadále poskytovat těmto dvěma cílovým skupinám a pokud nám finanční prostředky na příští rok dovolí, budeme své služby rozšiřovat.

Tým - vzdělávání, supervize, zahraniční stáže
V současné době je tým tvořen třemi stálými pracovníky a dvěma externě najatými pracovníky. V r. 1999 členové týmu absolvovali nebo byli frekventanty těchto výcviků: Gestalt, Daseinsanalyza, Psychoterapeutická fakulta, Lege artis v psychoterapii. Externí supervizy poskytuje Mgr. M.Hajný PhD.

Koncepce - změny, léčebné standardy
V r. 1999 nebylo třeba měnit koncepci a CNP se podílí na vypracování standardů následné péče. Kromě toho byl vypracován v souvislosti se zahájením činnosti CNP operační manuál. Kromě toho byl změněn odborný garant. Odbornou garanci převzal Mgr. Martin Hajný PhD.

Public relations
Na poli tzv. mediálním se snažíme zviditelnění služeb CNP pro veřejnost a tím nabídnout naší cílové populaci další možnost, kam se mohou v případě problematické situace doma obrátit. V tomto snažení spolupracujeme s denním tiskem /MF Dnes, LN, a jiné/, ale také s časopisy /Reflex, Cigár Coctejl/. Vzhledem k tomu, že jsme zařízení s vyšším prahem než u ostatních zařízení, orientujeme se ve zviditelnění našich služeb spíše na populaci rodičů nebo příbuzných.

Spolupráce s ostatními zařízeními, organizacemi a institucemi.
Typy zařízení se kterými spolupracujeme:

Nízkoprahová zařízení
Spolupráce probíhá především v oblasti vytipování vhodných klientů pro C.N.P z hlediska vytypovaných kritérií, typu zařízení a námi poskytovaného programu. * od začátku roku 2000 počítáme se spoluprací s nově utvořeným programem KC "MOST".

Psychiatrické léčebny
Spolupráce probíhá ve dvou oblastech:

Terapeutické komunity
Spolupráce probíhá ve dvou oblastech:

Zařízení typu ambulantní post-péče
V tomto typu spolupráce jde o obohacení spektra nabízených služeb v oblasti after care a zároveň společnou komunikací vytipovat vhodnost klientů k programu a filozofii péče v období po základním typu.

V r. 2000 jsou před CNP následující úkoly:

 

Evžen Klouček Ved. CNP

 

Sponzoři podporující Drop in o.p.s

Hlavní sponzoři v r. 1999
Činnost Střediska prevence a léčby drogových závislostí - DROP IN, o.p.s. podpořila formou finančních a materiálových darů v roce 1999 řada velkých i drobných sponzorů, kterým bychom touto cestou rádi poděkovali: Magistrát hl. m.Prahy
Meziresortní protidrogová komise
Městská část Praha 1
Ministerstvo zdravotnictví
-------------------------------
Motorola s.r.o
Nadace DROP IN
Nadace Open Society Fund
Řízení letového provozu
RadioMobil a.s. Paegas
ELSYST s.r.o.
CCG 484 AGENCY
žáci Základní školy Praha 6
PEPSI-COLA CR, s.r.o.

 

Finanční zpráva za rok 1999

A/ PŘÍJMY
 

1/ dary a účelově určené finanční příspěvky od státních institucí a úřadů 5,400.000 Kč
2/ nadační a sponzorské dary 946.316 Kč
3/ ostatní příjmy (příspěvky jednotlivců, vlastní činnost, úroky) 114.030 Kč
  PŘÍJMY CELKEM 6,460.346 Kč

B/ VÝDAJE
 

1/ hlavní činnost (výdaje materiálové a mzdové, práce a služby nevýrobní povahy) 6,074.216 Kč
2/ správní činnost (provozní a režijní výdaje) 467.827 Kč
  VÝDAJE CELKEM 6,542.043 Kč

Spojení

Název: DROP IN o.p.s
Adresa: Karolíny Světlé 18, Praha 1, Praha 1
Telefon: 02 / 22221431
Fax: 02 / 22221431
Internet: http://www.dropin.cz/
E.mail: dropin@ecn.cz
Kontaktní osoba: Mgr. Jiří Chára
IČO: 25721259
Bankovní spojení: KB Praha 1, Spálená 51
Číslo účtu: 27-4370830237/0100

Středisko Drop in
 

Adresa: Karolíny Světlé 18, Praha 1, 110 00
Telefon: 02 / 22221431
E.mail: dropin@ecn.cz
Fax: 02 / 22221431
Ved.programu: Simona Sedláčková

Streetwork + Street Mobil
 

Adresa: Palác Akropolis Kubelíkova 27, Praha 3
Telefon: 02 96330952
E-mail: Street@dropin.cz
Ved.programu: Ondřej Novák

Centrum Následné Péče
 

Adresa: Holečkova 31, Praha 5, 150 00
Telefon: 02 57326080
E-mail: cnp@ecn.cz
Ved.programu: Evžen Klouček

Centrum metadonové substituce
 

Adresa: Lannova 2, Praha 1
Telefon: 02 24802603
E-mail: metadon@ecn.cz
Ved.programu: MUDr. Jiří Presl

Zpět na problematiku