DROGY JSOU DOSTUPNĚJŠÍ A ŽÁDANĚJŠÍ, TVRDÍ POLICIE

 NARKOMAFIE DNES PŘEPRAVUJÍ MALÉ ZÁSILKY, ABY SE SNÍŽILO ROZIKO VELKÉHO ZÁCHYTU DROG.

JIŘÍ KOMOROUS

 HANA ŠMÍDOVÁ

      PRAHA-Pervitin, heroin, kokain a další tvrdé grogy užívá v Česku podle statistik zhruba na 50 000 lidí. Další čtvrt milionu konzumuje konopné drogy. Policie včera přiznala, že situace se zhoršuje-drogy jsou čím dál tím více dostupnější a žádanější.
 
„Tam, kde bude taková poptávka jako v České republice, tak tam kdybychom se rozkrájeli, tak nadále bude eldorado pro zločinecké organizace v oblasti drog,“ prohlásil včera šéf policejní protidrogové centrály Jiří Komorous.
    
Drogové mafie každoročně v Česku vydělávají miliardy. Počet narkomanů tu stoupl proti polovině devadesátých let na dvojnásobek a hygienici odhadují, že přes třicet tisíc lidí užívá drogy pravidelně. Jen loni vyhledaly odbornou pomoc více než čtyři tisícovky nových narkomanů. V průměru 21 let. Lékaři a protidrogoví teraupeuti se však stále častěji setkávají s dětmi závislých na drogách. Před dvěma lety si drogy vyžádaly první dětský život, na sídlišti v Praze Řepích se předávkoval čtrnáctiletý školák. Policie zatím neví, kde vzal smrtelnou dávku. Experti už delší dobu varují, že drogy se na školách především ve velkých městech šíří jako mor.
    
Jako příčinu zhoršující se situace Komorous označil NEDOSTATEČNÝ SYSTÉM PREVENCE. Kritizoval rovněž přístup Meziresortní protidrogové komise. „V práci komise jsou velké rezervy, neplní to, co by měla,“řekl. Rozhodně také odmítl myšlenku šleháren-středisek, kde by si narkomané mohli drogu aplikovat. „Tím se dává mladým lidem dopředu najevo, pojď a sjeď se“, dodal.
    
Protidrogová centrála už na jaře upozornila, že drogové mafie používají stále modernější a těžko podchytitelné metody, jako jsou mobilní telefony s předplacenými kartami či Internet. Obchodníci s drogami se tak stále častěji snaží zkorumpovat policisty, státní zástupce a soudce a zastrašit svědky. Komorous uvedl, že se navíc změnil způsob práce narkomafií-zvýšil se počet kurýrů a jejich cest a naopak kleslo množství převážené drogy.
    
„Dnes jsou přepravovány malé zásilky, obsahující kilo, dvě, tři kila, aby se snížilo riziko velkého záchytu drpg pro organizaci,“ řekl šéf protidrogové jednotky Jiří Komorous.

  

MF Dnes
Úterý 22.října 2002
ČESKÁ REPUBLIKA