Anabolické androgenní steroidy mají poměrně závažné negativní důsledky vedoucí k poškození organismu, která se pokusíme objasnit v následujících dvou kapitolách. Patří k nim zejména:
Účinek steroidů vede k zadržení vody a iontů sodíku a chlóru v organismu jedince. Následná zvýšená koncentrace sodíku v plasmě ovlivňuje nárůst osmotického krevního tlaku, neboť tyto ionty nemohou difundovat do buněk a zůstávají v mimobuněčné tekutině. Stoupající srdeční výdej a hodnoty krevního tlaku pak nadměrně zatěžují srdeční sval. Současně vyšší koncentrace sodíku může iniciovat další stažení cév a tak potencovat nárůst hodnot krevního tlaku. Někteří autoři popisují, že toto zvýšení je závislé pouze na specifických druzích anabolik. Spolupůsobícím faktorem může být i vliv steroidů na zvýšenou tvorbu červených krvinek.
Studie účinků anabolických steroidů na stavbu a funkci svaloviny komor srdce provedená u zvířat ukazuje i na možný rizikový vztah anabolik s poruchami její stavby a funkce. U lidí jsou tato zjištění publikována izolovaně, kdy popisují časté případy poruch srdečního rytmu i vznik závažné kardiomyopatie /onemocnění s přestavbou srdeční svaloviny s její následnou slabostí a poruchou rytmu/.
Anabolické androgenní steroidy výrazně ovlivňují hladinu složek tuku v plasmě. Jejich příjem vede ke vzestupu hodnot triglyceridů a cholesterolu v krvi. Tyto změny jsou způsobeny účinkem anabolických steroidů na klíčové enzymy jater (například lipoproteinovou lipázu), které souvisejí s metabolismem lipoproteinů. Následkem poté může být zvýšené riziko vzniku onemocnění cévního systému. Je publikována zejména celá řada dobře dokumentovaných případů infarktu srdeční svaloviny u zjevně zdravých sportovců mladších 40ti let, kteří užívali anabolika pro zvýšení své výkonnosti.
Vzrůstající riziko vzniku onemocnění cév srdeční svaloviny a mozku u sportovců přijímajících anabolika vedlo řadu lékařů k úvaze, že steroidy mohou tento stav potencovat i svým působením na rostoucí shlukování krevních destiček. Některé studie tento předpoklad potvrdily, jiné ukazují statisticky nevýznamné změny zvýšení shlukování i aktivit koagulačních faktorů.
Játra jsou konečnou stanicí steroidů. Jejich metabolické aktivity zde stimulují změny jaterních buněk (porucha je spojena většinou s užitím anabolik ústy) či dokonce vedou k tvorbě nádorových útvarů. Ty ač jsou nezhoubné, mnohdy ohrožují sportovce na životě, neboť byly popsány případy prasknutí s vnitřním krvácením a následnou smrtí postiženého.
Jednou z forem poškození jater v důsledku užívání anabolických steroidů je i vznik onemocnění označovaného jako peliosis hepatis. Jedná se o onemocnění s tvorbou krevních cyst v jaterní a slezinné tkáni, které mohou prasknout a mít závažné následky.
Změny sekundárních pohlavních charakteristik a poruchy reprodukčního systému
a) Neplodnost
Především centrální nervový systém na úrovni osy hypothalamus-hypofýza řídí tvorbu a výdej pohlavních hormonů
ve varletech a vaječnících. Totéž platí i pro tvorbu pohlavních buněk, spermií u mužů a vajíček u žen. Příjem
anabolických steroidů způsobuje útlum vyplavování hormonů stimulujících činnost pohlavních žláz, následovaný
poklesem testosteronu. Vědci popsali u zkoumaných jedinců výrazné snížení počtu všech spermií a u některých
dokonce spermie chyběly. Došlo tak k poruše jejich plodnosti. Některé výsledky naznačují, že tyto změny mohou být
i nevratné.
Důsledkem snížené vlastní produkce testosteronu je i následně vznikající atrofie (regresivní zmenšení normálně
vyvinutého orgánu) varlat.
b) Genotoxické riziko
Po dlouhodobém příjmu steroidů byla zjištěna zvýšená frekvence chromozómových zlomů desoxyribonukleové
kyseliny (DNA). Toto poškození genetického materiálu by mohlo signalizovat zvýšené riziko vzniku nádorového
onemocnění u uživače i případů vrozených vad u jeho potomků.
c) Poruchy libida
Anabolické steroidy působí nepříznivě i na celkový sexuální život mužů a žen, kdy mohou ovlivnit jejich libido. Při
podání menších dávek se zpravidla pozoruje posun k hypersexuálnímu chování, vysoké dávky a dlouhodobý příjem
působí opačně, i když zjištěné projevy jsou značně individuální.
d) Gynekomastie u mužů
V literatuře byla dokumentována, zejména u kulturistů, celá řada případů gynekomastie (zvětšení mléčné žlázy u
mužů) s různým průběhem choroby, někdy končící až nezbytným operačním řešením. Důvodem jsou změny
organismu po příjmu anabolických steroidů, ovlivněné enzymatickými pochody v játrech, s následnou vyšší hladinou
estradiolu, hormonu, který je zodpovědný za zvětšení mléčné žlázy.
Zvětšení bývá někdy doprovázeno též nadměrnou citlivostí a bolestivostí prsních bradavek a v extrémních případech i výtokem mléčné tekutiny. Po vysazení steroidů zpravidla dochází k ústupu bolesti a citlivosti, ale vazivový základ prsní tkáně u řady jedinců zůstává zvětšen a musí být řešen chirurgicky.
e) Virilizační účinky
U chlapců (zejména v období dospívání) se první známky virilizace manifestují zvětšením penisu a zvýšenou
četností erekce. Dochází současně k předčasnému rozvoji sekundárních pohlavních charakteristik s urychlením lícního
a tělesného ochlupení, s prohloubením hlasu v důsledku zesílení hlasivkových vazů, se zvýšením produkce kožních
mazových žláz, která často vede ke vzniku akné a dalších chorob kůže. Závažným důsledkem v užívání steroidů v
pubertě a adolescenci může být též předčasná osifikace chrupavek růstových plotének dlouhých kostí s ukončením
růstu jedince.
U dospělých mužů jsou příznaky příjmu anabolických androgenních steroidů podobné, s dále možnými projevy priapismu (přetrvávající, bolestivá a abnormální erekce penisu) a s vypadáváním a ústupem vlasů. Narůstající bolest a nucení k močení mohou být způsobeny velice častým benigním zvětšením prostaty, které bývá po vysazení steroidů reverzibilní. Bohužel však byly u několika sportovců již popsány i případy zhoubného onemocnění prostaty.
Známkami virilizace u žen jsou zejména mastná kůže, akné, zhrubnutí a prohloubení hlasu a zvýšené lícní a tělesné ochlupení. Značně nepříjemně působí též poruchy menstruačního cyklu. V mnoha případech dochází ke zvětšení klitorisu, k vypadávání a zhoršení kvality vlasů a k dalším projevům maskulinizace (projevy mužských pohlavních znaků u žen) i s atrofií prsů a s přestavbou jejich skeletu na typ s mužskými charakteristikami.