Převzato za stránky http://www.antidoping.cz/
ANTIDOPINGOVÝ VÝBOR ČESKÉ REPUBLIKY
Poslední definice dopingu MOV je ze září 1994: Doping je v rozporu s etikou jak sportu, tak lékařské vědy. Lékařská komise MOV zakazuje:
I. Použití látek náležejících k vybraným skupinám farmakologických prostředků:
A.stimulancia
B.narkotická analgetika
C.anabolické látky
D.diuretika
E.peptidové a glykoproteinové hormony a jejich analoga II.
II. Dopingové metody:
A.krevní doping
B.farmakologická, chemická a fyzikální manipulace
III. Skupiny látek podléhající určitým omezením:
A.alkohol
B.marihuana
C.lokální anestetika
D.kortikosteroidy
U nás je tato definice částečně konkretizována pro potřeby dopingové kontroly v nález zakázané látky v tělních tekutinách sportovce.
Stimulancia mají přímý stimulující účinek na centrální nervovou soustavu, protože zvyšují excitaci mozku a míchy. Čtyři nejznámější příklady stimulancií používaných ve sportu jsou amfetamin, kokain, efedrin a kofein. Stimulancia způsobila smrt řady sportovců. Jestliže má sportovec podat výkon za namáhavých okolností, např. po dlouhé časové období nebo za horka, tělo se příliš zahřeje. Srdce a další orgány mohou přestat řádně pracovat, což může vést ke smrti sportovce, někdy i při použití normální terapeutické dávky v podmínkách maximální fyzické aktivity. Dalšími potenciálními škodlivými vedlejšími účinky jsou: palpitace a poruchy srdeční frekvence, třes, nervozita, vysoký krevní tlak, poruchy v regulaci tělesné teploty a návyk. Mnohé léky proti onemocnění horních cest dýchacích obsahují stimulancia. Mohou být zakoupeny v lékárnách a někdy i v dalších prodejnách bez potřeby lékařského předpisu /pozor i na některé dietetické přípravky dostupné ve fitcentrech!/. Z toho vyplývá, že je nezbytné důrazně poučit sportovce, aby nepoužívali bez kontroly lékaře nebo lékárníka tyto léky a ověřili si, zda produkt neobsahuje zakázané stimulancium! Nejčastější jsou pozitivní nálezy efedrinu a jemu příbuzných látek. Kofein se přidává do nealkoholických nápojů, jakými jsou mnohé typy coly, a je často obsažen v řadě volně prodejných léků. Vzhledem k přítomnosti kofeinu v "každodenních" produktech považuje MOV kofein za doping, jestliže koncentrace v moči přesahuje 12 Ţg/ml. Jeden až dva běžné šálky kávy lze vypít bez obav z pozitivního nálezu stejně jako litr koly.
Narkotická analgetika jsou reprezentována morfinem a jeho chemickými a farmakologickými analogy. Užívání narkotik může způsobit zdravotní problémy. Falešný pocit bezpečí může přivodit, že sportovec ignoruje zranění a riskuje další poškození. Jiné potenciálně nebezpečné vedlejší účinky jsou: návyk, ospalost a deprese, zpomalení dýchání, snížení srdeční frekvence, zácpa, nevolnost a zvracení, záchvaty.
Androgenní anabolické steroidy jsou deriváty přirozeného mužského hormonu testosteronu. Steroidy zneužívané ve sportu zvětšují velikost a sílu svalů jestliže jedinec, který je užívá, zároveň provádí silový trénink a současně má dostatečný přísun živin. Vedlejší účinky androgenních anabolických steroidů jsou nesmírně vážné.
Obecné vedlejší účinky: Specifické mužské vedlejší účinky Specifické ženské vedlejší účinky:
• mastná kůže a akné zvětšená prsa růst ochlupení na neobvyklých místech
• poškození rozmnožovacího systému atrofie varlat menstruační poruchy
• vysoký krevní tlak snížená produkce spermatu zmenšená velikost prsou
• poruchy funkce jater/ledvin impotence hlubší hlas
• násilné a agresivní chování vůči jiným lidem ztráta vlasů
• podpora růstu nádorů adenokarcinom prostaty
Do této dopingové třídy patří ty látky, které nejsou androgenní anabolické steroidy, ale mají podobný anabolický účinek. Patří zároveň ke třídě stimulancií a byly vyvinuty pro léčbu chronické bronchitidy, rozedmy a astmatu, některé se používají ve veterinární medicíně. Potenciální škodlivé vedlejší účinky: třes, arytmie, pocity úzkosti, neklid, svalové křeče. Zakázán je nejčastěji zneužívaný clenbuterol i všechny další látky, které patří ke třídě beta-2-agonistů. Výjimka je učiněna pro salbutamol, salmeterol a terbutalin. Lékařská komise MOV povoluje užití těchto látek pokud jsou použity ve formě inhalační a jsou předem /při ordinaci/ ohlášeny AV ČR /pro mezinárodní akce i lékařské komisi pořádajícího orgánu/
Diuretika jsou léky, které zvyšují míru tvorby moči, čehož zneužívají někteří sportovci u sportů, kde má smysl ovlivnit množství tělesných tekutin. Potenciální škodlivé vedlejší účinky: dehydratace, ortostatická hypotenze, svalové křeče, arytmie. Užití diuretik může být velice nebezpečné, jde-li o normálního zdravého sportovce. Ztráta přílišného množství vody může též způsobit zástavu činnosti ledvin a srdce.
Choriogonadotropní hormon (HCG) Tento hormon zvyšuje produkci endogenních steroidů a účinek je podobný užití
testosteronu.
Růstový hormon (STH) Tento hormon zvyšuje lineární růst až do puberty. Sportovci užívají STH k posílení a růstu
svalové tkáně.
Adrenokortikotropní hormon (ACTH) Tento hormon zvyšuje hladinu endogenních kortikosteroidů. Sportovci užívají
ACTH k obnově poškozené tkáně a svalů.
Erytropoetin (EPO) Tento hormon zvyšuje počet červených krvinek v krvi. Potenciální škodlivé vedlejší účinky
těchto hormonů jsou: diabetes, hypertenze, akromegalie, kardiovaskulární choroby.
Krevní doping je podávání krve nebo příbuzných produktů červené krevní složky sportovci pro jiný než léčebný účel. Potenciální škodlivé vedlejší účinky: - Krevní koagulace, alergické reakce (horečka, vyrážka, atd.) - Anafylaktický šok a hemolytické transfúzní reakce - Infekce (hepatitida, AIDS) z dárcovy krve, z půjčených jehel
K těmto metodám dopingu patří užití takových látek nebo metod, které mění integritu a validitu vzorků moče při dopingových kontrolách. Příklady zakázaných metod jsou katetrizace, výměna či ředění moči, inhibice renální exkrece, např. probenecidem, a aplikace epitestosteronu a bromantanu. Některé z výše uvedených metod mají možné škodlivé vedlejší účinky.
Obě látky nejsou zcela zakázány. Jestliže to požaduje některá (mezi)národní federace, mohou být jejich hladiny zjišťovány.
Užití lokálních anestetik může zhoršit zranění, jestliže dotčená osoba pokračuje v zatěžování zraněných částí těla. Lokální anestetika nejsou pro topické použití (krémy, spreje, oční kapky a ušní kapky) zakázána. Lokální anestetika aplikovaná injekčně, s výjimkou kokainu, nejsou zakázanými látkami za předpokladu, že jsou aplikována buď lokálně nebo intraartikulárně. Při dopingové kontrole musí být podrobnosti /diagnóza, dávka a způsob aplikace/ předloženy písemně.
Mohou být použity jen lokálně, nitrokloubně nebo inhalačně a je nezbytné je nahlásit při dopingové kontrole.
Beta-blokátory
Užití beta-blokátorů je omezené. Vzhledem k trvajícímu zneužívání beta-blokátorů se v některých sportech tyto látky sledují jako zakázané.
Léčba sportovce připravujícího se na soutěž nebo účastníka sportovní soutěže podléhá určitým omezením, daným Směrnicí pro kontrolu a postih dopingu ve sportu. Její dodržení lékařem i ostatními funkcionáři je v zájmu sportovce, který dobrovolně přistoupil na dodržování pravidel daného sportu. Tím se též zřekl nepatrné části lékařského tajemství, tedy hlášení léků orgánům AV ČR /při dopingové kontrole do protokolu 3 dny zpětně a antiastmatika salbutamol, salmeterol a terbutalin ihned při prvním inhalačním použití/. Stejně tak sportovec dobrovolně přistoupil na omezení použití léků ze skupin ve sportu zakázaných. Lékař, který ví, že léčí sportovce, by měl v jeho zájmu zvolit alternativní léčbu bez zakázaných látek /stimulancia a narkotická analgetika lze mimo soutěž v přípravném období použít!/.
Odborným konzultačním pracovištěm pro tuto problematiku je laboratoř dopingové kontroly /tel. O2-81 86 23 32/. Pro potřeby léčby sportovců se vydává rozsáhlý seznam léků se zakázanými látkami a dopingové značení se připravuje i na databázi léků SÚKL.